Потребителите са изненадани от високите цени, докато производителите се оплакват, че въпреки ниската реколта, търсенето на тези плодове остава сравнително ниско.

Анализаторите от EastFruit подчертават предизвикателната ситуация на европейския пазар на пресни мандарини в края на 2024 г. Потребителите са изненадани от високите цени, докато производителите се оплакват, че въпреки ниската реколта, търсенето на тези плодове остава сравнително ниско.

Според международния експерт по пазара на плодове и зеленчуци Федир Рибалко реколтата от мандарини в Турция рязко намалява през 2024 г. Турция, която е най-големият износител на пресни мандарини в света по обем и третият най-голям по стойност, играе решаваща роля за влиянието върху ценообразуването на мандарините в Източна Европа и Близкия изток. Освен това влиянието на Турция върху пазара на мандарини в ЕС продължава бързо да нараства.

Марите Гайлите, експерт от Латвийската асоциация на зеленчукопроизводителите Latvijas dārznieks, отбелязва, че цените на мандарините и цитрусовите плодове в Латвия са необичайно високи през този сезон. „През последните две седмици на декември в супермаркетите се предлагат мандарини със съмнително качество на цена 1,99 евро/кг, а на разпродажба - на 1,69 евро/кг", казва тя. Въпреки това Марите отбелязва, че търсенето на мандарини остава визуално високо. Тя посочва, че в страните от ЕС през 2024 г. ниската реколта от мандарини се дължи на аномалии в метеорологичните условия и логистични проблеми.

Подобна ситуация с цените на мандарините се наблюдава и в Италия, където местните потребители не са свикнали цените на дребно на един от най-достъпните сезонни плодове да се доближават до 2 евро за кг за най-евтините сортове.

Мониторингът на цените на EastFruit потвърждава, че цените на едро на мандарините през този сезон са рекордни в повечето страни от региона. В Полша, Украйна и Молдова цените на мандарините са рекордно високи.

В България те са около 3-4,50 лева за килограм в зависимост от качеството.

Интересно е, че в страните от Централна Азия, като Узбекистан и Таджикистан, цените на мандарините също са средно два пъти по-високи от обичайните за този период на годината. Освен това наскоро се появиха проблеми с доставките, свързани с откриването на фалшиви фитосанитарни сертификати за пакистански мандарини.

Производителите и търговците не смятат, че търсенето на мандарини е особено голямо. Според представители на търговията с продукти повечето турски пакетиращи центрове са претърпели загуби в началото на сезона, тъй като са продавали мандарини под себестойност поради рязкото намаляване на търсенето в Русия и Украйна. Поради ниската реколта се е наложило да купуват мандарини от фермерите на високи цени, но резкият спад на покупателната способност в Русия поради девалвацията на рублата и галопиращата инфлация са довели до свиване на търсенето на мандарини.

Вносителите на мандарини в Русия също търпят загуби. Те трябваше да купуват продуктите на по-високи цени в щатски долари. Девалвацията на рублата доведе до още по-високи цени в рубли, което допълнително намали търсенето на продукта. В резултат на това някои вносители са принудени да продават мандарини под покупната цена.

„Вносът на всички цитрусови плодове, от които около 70% са мандарини, от Турция в Украйна през декември 2023 г. възлиза на 43 000 тона, докато през декември 2024 г. той е само 33 000 тона. Следователно можем да констатираме значително намаляване. Частично намалението на доставките от Турция се компенсира от известно увеличение на доставките на мандарини от Гърция", обяснява Федир Рибалко.

В същото време турските износители не бързат да подписват нови договори за износ на мандарини, тъй като очакват по-нататъшно увеличение на цените. Те са убедени, че спадът в търсенето в Русия и Украйна не е непреодолим проблем, тъй като цените на продукта в другите страни остават високи.
Поради това изглежда, че през този сезон няма да има евтини мандарини.