Домашните кози като цяло са непретенциозни в отглеждането, но това не означава, че не трябва да се грижите добре за тях. Затова направете последен преглед с какво сте готови и с какво не:

  • готово ли е помещението за зимата;
  • имате ли достатъчно фураж, ако се наложи да осигурите повишаване на хранителната стойност на диетата;
  • разполагате ли с медикаменти за предотвратяване на заболявания и да избегнете дефицит на важни лекарства;
  • и не на последно място – имате ли телефона на ветеринарния лекар.

Зимата чука на вратата - как подготвихте козите

Започваме със състоянието на навеса за зимно отглеждане на домашните кози: трябва да отговаря на определени изисквания за:

  • температура;
  • площ;
  • материали;
  • осветление;
  • вентилация.

Всичко това е необходимо да се поддържа здравословен микроклимат в помещението, както и да се предотврати появата на високи концентрации на амоняк и вредни газове. Затова натрупването на прах трябва да се разпръсне равномерно по повърхността на постелята и да се залее с нехлорирана вода. А след като слоят се утъпче, трябва да се добави нов. Чистото и топло помещение намалява риска от настинки при козите.

През зимата

трябва да спазвате и изискванията

за площ за всяко животно:

  • Една коза трябва да има поне 1 кв. м;
  • Ако козата има ярета, тогава ще са необходими поне 2 кв. м;
  • За една възрастна коза също ще са необходими поне 2 кв. м. Също така си струва да разполагате с балдахин, така че вратата на животните да не се отваря директно към двора. По този начин много по-малко топлина ще излезе от обора. Напомняме какво още трябва да осигурите, за да имат козите топлина през зимата.
  • Помещението трябва да е сухо, без течение.
  • Оптималният температурен режим за възрастни животни е +6-7 оС, за ярета +10 оС, за кози с малки +8-10 оС.

При много стопани навесът не е предназначен за зимна поддръжка, затова той трябва да бъде изолиран. Но може да използвате различни видове изолации като каменна вата и пенополистирол. Но първо трябва да запечатате всички съществуващи пукнатини и празнини в ъглите и стените. Най-добре е да изолирате не само стените, но и покрива. Особено важно е това да се направи в райони с ниски температури - зимите в централните райони могат да бъдат доста студени. Ако е необходимо, струва си да осигурите и отопление в плевнята при необичайни студове. За отопление можете да използвате електрически конвектори, инфрачервени нагреватели и др.

Не допускайте влага и мухъл при козите

Такива условия благоприятстват развитието на различни инфекции - във влажна среда козите и яретата лесно могат да развият пневмония. Затова се препоръчва да се монтират две вентилационни тръби - едната трябва да отвежда въздуха от помещението, а другата да вкарва чист въздух.

Припомняме зимната версия за пода

Той трябва да е от дъски - по-лесно се почиства, а ако сте инсталирали улуци в пода за оттичане на изпражненията, тогава почистването ще бъде по-лесно. Можете да подобрите дървения под, като инсталирате подвижна подова настилка под формата на дървена решетка. Върху дюшемето се поставя дебел слой слама или дървени стърготини. Постелята трябва да се сменя редовно и да се поддържа чиста.

Внимание! Не оставяйте козите да спят на пода!
Козите и яретата трябва да спят в топлина и комфорт, да разполагат със специални платформи от дъски и по този начин има свободно пространство под тях. Оптималната височина на платформата е 15-20 см. Върху настилката трябва да поставите сламена постеля.

Вече сте забелязали, че рано се стъмва, затова прегледайте осветлението – то помага за регулиране на естествените биоритми на животните. Козите не обичат тъмнината и липсата на осветление оказва лошо влияние върху интензивността на консумацията на храна, върху хормоналния фон на животните и други здравословни показатели. Електрическите лампи в обора трябва да бъдат поставени на височина, недостъпна за козите. Би било добре, ако лампите са защитени с решетка или сянка.

Важно! Водата за пиене винаги трябва да е достъпна за животните. През зимата питейната вода не трябва да е твърде студена и да не замръзва. За тази цел използвайте отопляеми поилки. Има различни модели, например с лентов електрически нагревател, вграден термостат, отопляемо дъно и др. Отопляемите поилки ще осигурят на животните вода с подходяща температура, независимо от метеорологичните условия. Обемът на поилката се изчислява така, че да има 2,5-3 литра на 2-3 кози. За поене на 10-20 животни е подходяща поилка с обем 28 литра.

Напомняме, че през зимата всеки животновъд е изправен пред задачата да осигури на животните пълноценно хранене. Всеки ден козата трябва да получава най-малко 1 кг на ден груб фураж, но е по-добре да се хранят с 2,5-3 кг.

През зимата, въпреки студа, животните все още трябва да се движат всеки ден. Често сняг и лед се забиват между копитата, което причинява болка и води до нараняване. Затова мястото за разходка трябва да бъде почистено от сняг и лед. Освен това по време на дълги разходки животните могат да получат измръзване в чувствителните зони на тялото - предимно вимето. За да избегнете това, можете предварително да го смажете със специален крем против измръзване.

Как да поддържате имунитета

0 Осигурете балансирано хранене с качествена и разнообразна храна. За поддържане на имунитета е препоръчително да включите в диетата витаминни и минерални добавки.

0 Създайте удобни условия за живот. Суха и чиста кошара и оптимални температурни условия ще намалят случаите на заболяване при козите и ще спомогнат за поддържане на тяхната продуктивност.

0 Ваксинацията и профилактиката срещу паразити е отговорност на стопанина. Като превантивна мярка постелята трябва да се сменя редовно и да се използват инсектицидни препарати срещу паразити.

0 Разходките трябва да са ежедневни, а мястото да е просторно, за да могат животните да скачат и тичат. Ходенето подобрява кръвообращението, насища кръвта с кислород, подобрява храносмилането и метаболизма.

0 Осигуряване на топла и чиста вода. Консумацията на необходимото количество вода спомага за доброто храносмилане и метаболизъм, както и за поддържането на важни процеси в тялото.

През зимата, въпреки студа, козите трябва да се движат. Затова трябва да се пускат на разходка всеки ден. Но често сняг и лед се забиват между копитата, което причинява болка и води до нараняване.
През зимата, въпреки студа, козите трябва да се движат. Затова трябва да се пускат на разходка всеки ден. Но често сняг и лед се забиват между копитата, което причинява болка и води до нараняване.
Добрите условия, разнообразната и балансирана диета и редовните разходки ще осигурят здравето и продуктивността на козите през зимата
Добрите условия, разнообразната и балансирана диета и редовните разходки ще осигурят здравето и продуктивността на козите през зимата