През декември лозарите трябва да продължат и да довършат всички предзимни дейности, които се извършват през есента и се отнасят към профилактиката на техните плододали насаждения.
През този период е най-подходящо да се направи прочистване на терена, ако случайно има загинали или силно пострадали и болни лози. Дошло ли е време да се изкореняват, то това е добре да се направи именно през този период.

Текат последните срокове да се извърши основно торене с фосфорните и калиеви торове, след което трябва да се изоре на дълбочина 18-20 см. Някои стопани вече по-рано са извършили тези мероприятия и сега в студените дни, които се задават, са се отдали на заслужен отдих

Подхранването в късна есен е много полезно мероприятие и не е добре да се пропуска, защото от него зависи колко силни и устойчиви лози ще имаме в ранна пролет, както и качеството на добивите през идната година.

Освен това от него силно зависи и почвеното плодородие на терена, което не е никак за пренебрегване.

Хора, които имат на разположение пепел, съвсем спокойно биха могли да я използват като я разхвърлят около лозите вместо калиев тор. Може да се използва пепелта от изгарянето на лозовите пръчки, на слама и други растителни остатъци. Нормата е 60-100 кг/дка, но колкото имате, използвайте я.

Десертните и някои винени сортове, които по традиция се отглеждат чрез загрибване, е добре сега да се почистят и изрежат профилактично, ако има нужда, и вече да се загребат.
През този месец се изваждат лозичките, които са съхранявани във вкоренилища, сортират се и се поставят при оптимални условия.
Наложително е в късната есен да се почисти почвата от всички органични остатъци от гроздето и лозите, да се отстранят плевелите, които са се появили. Те са за отстраняване и нямат място в лозето, защото са среда за вредители, болести, включително и за много опасната филоксера.

В късна есен оставете лозите да зимуват в чиста от плевели почва
В късна есен оставете лозите да зимуват в чиста от плевели почва