Предстои най-празничният месец с подаръци, срещи, почивка, атмосфера с дъх на портокали и канела, греяно вино, а нека не забравяме и вкусните сармички... Хубаво звучи, нали? А в цялата еуфория няма как да минем без някое и друго цвете къде за подарък, къде за освежаване на собствения ни дом.

Сигурни сме, че повечето от вас всяка година се сдобиват по един или друг начин с коледна звезда в ярки багри, циклами с изумителни шарки и размери, понякога с растение окичено в червени плодчета, а защо не и със снежно-пролетна картинка с луковични видове. Как се държат те? Радват ли ви още цветята от миналата Коледа? Успявате ли да оцветите поинсетията, както гласи технологията? А какво става с останалите цветя в дома ви?

Ето една идея за внедряване на неколедни растения в празничната атмосфера – украсете ги. Или по-скоро, украсете техните кашпи и саксии, сложете орнаменти в тях. Избягвайте да кичите самите растения, особено с тежки играчки. Концентрирайте се в основата и в пространството около тях.

Както последните години, така и тази, залагаме на натурални, естествени материали като шишарки, мъхове, клонки, сушени плодове и канелени пръчици. Съветваме ви да заложите на един основен цвят и тема. Например, ако харесвате червено и златно, придържайте се към тях. Ако обаче ви се струват много ярки и агресивни, заложете на розови и сини багри. Зеленото присъства неотлъчно.

И още една идея, която може да споделите с близките си. Тази година сами да изработите подаръците, за да имат наистина сантиментална стойност. Възможностите са неограничени.

Кои са основните фактори на средата,

на които трябва да обърнем внимание

през декември, за да удовлетворим нуждите на нашите цветя?

Започваме със светлината. Естествената не достига, защото дните по презумпция са къси. Повечето видове стайни цветя обаче са сравнително доволни и на това, което получават през прозореца. Растежът ще бъде бавен, което води след себе си редица промени в поливния режим, подхранването и други.

Водата за поливане задължително трябва да бъде със стайна температура, престояла поне 4-5 часа, преди самата поливка. Количеството е значително по-малко, както и честотата. Тук обаче трябва да кажем, че е важно и каква е температурата в помещението. Ако е топло, поливаме по-често и обратно.

Повечето цветя се чувстват най-добре при умерени температури между 18 и 20-22 градуса по Целзий. Стига да ви е комфортно, придържайте се към тях. По-ниска температура ще забави растежа и ще налага доста по-рядко да се полива. По-високата – ще изсушава въздуха, което може да окаже негативен ефект, изразен в покафеняване на крайчетата на листата или по-лошо – намножаване на акари и други вредители.

Основно правило по отношение на подхранването е, че ако растежът не спира, храната е необходима. По тази тема има много теории, но нека самите растения говорят.

Градината и открития балкон някак остават на заден план

Може би, заради студа, но все пак, изберете си слънчев следобед и отделете мъничко време. Малко лампички и гирлянди ще създадат настроение още от входа.

Ако още не сте зазимили напълно всичко, не чакайте. Обърнете особено внимание на по-чувствителните видове. Мулчирайте ги, ако се налага ги увийте със защитна материя. Повдигнете или приберете керамичните съдове, за да не замръзнат.

Стига почвата да позволява, още могат да се засаждат растения на гол корен или такива, отгледани в контейнер. А за да запазим градинарския дух, спокойно можем да творим зимни приказки в контейнер. Комбинациите от растителни видове са много. Ще ви разкажем за тях в следваща публикация.