След изключително влажната пролет  тази година реколтата от зеленчуци, плодове и други култури в Нидерландия е сравнително добре. Пораженията върху пшеницата и спанака не можаха да бъдат поправени, но картофите и лукът все още могат да се купят по-често в супермаркетите и зеленчуковите магазини, отколкото миналата година. Според публикации в нидерландските медии ситуацията варира значително по региони и култури.

„За щастие влажната зима и пролет бяха последвани от много благоприятно лято. То се затопли много бавно и това вървеше успоредно с часовете слънчева светлина, което означаваше, че много култури се развиха по-късно от нормалното", твърдят от Асоциацията на нидерландската преработвателна промишленост за плодове и зеленчуци. „В крайна сметка преработвателите гледат на лятото с облекчение. Само няколко култури, които наистина могат да се отглеждат само през пролетта, имаха слаби добиви като червеното зеле."

През пролетта също имаше опасения за реколтата от картофи заради водната плесен и проливните дъждове, които доведоха до твърде късно засаждане на картофите. Въпреки това първоначалната оценка на Статистическата служба на Нидерландия показва, че реколтата е със 7 % по-висока отпреди година, въпреки че и тогава годината е била влажна и трудна.

През последните две години картофите в супермаркетите вече са поскъпнали с повече от 25 процента.
За червения и жълтия лук годината е била значително по-добра. Фермерите освободиха почти 12 процента от допълнителната земя за засяване на лук. Това е основната причина реколтата да е с 15 процента по-висока. И тук „влажната пролет направи условията за сеитба трудни", казват от статистиката. Реколтата от пшеница се е свила с 37%, а количеството земя, използвано за пшеница, е спаднало до най-ниското си ниво от 1957 г. насам поради влажното време.

Крушите също преживяха трудни моменти, което е довело до 10 % по-нисък добив. Ябълковите дървета дадоха с 2% по-малко реколта, според данни на търговските асоциации за пловоде.

Друг пример за по-слабо представяща се култура е спанакът, който по данни на фермерска организация се е свил с 15 процента. Същото се отнася и за аспержите, ревена и някои видове карфиол.