Пейзажът, създаден от растения е жив. Развива се непрекъснато, но едва след няколко години става ясно колко успешно са засадени дървесните и храстови групи. Груповото засаждане се смята за една от основните техники на ландшафтния дизайн. Добре е да се запознаете с някои правила за озеленяване, за да избегнете известни грешки.
Дърветата и храстите участват в създаването на живи стени с всякаква височина и в разделянето на градинската площ на функционални зони.
Малка зелена група ще украси домашно езерце, добре поддържана морава или подпорна стена.
Може да действа като обемна форма, ярко цветно петно като доминираща характеристика на композицията или просто да остане спокоен фон за други видове флора. На сравнително малки парцели земя групи от дървета и храсти могат да скрият купчина компост или разклатена стара барака.
Видове групи
Групата дървета и храсти вече е декоративна сама по себе си. Създава цветен ефект, особено ако се състои от контрастни листа или цъфтящи растения.
Има смесени и чисти групи. Смесените групи се състоят както от дървета и храсти, така и от различни видове. Чисти - от дървета или храсти, но само от един вид.
По отношение на плътността на засаждане групите са плътни и ажурни.
Друга характеристика е колоритността. Има групи, които са едноцветни и дискретни, докато други цъфтят зрелищно или имат ярко оцветени листа.
Обикновените идеално маскират всякакви грозни ъгли на градината, служат като рамка за тревата или фон за растенията, както и като фонов изглед на градината.
Ярките групи подчертават центъра на композицията и са нейният акцент. Такива групи са разположени до фасадата на къщата, като част от миксбордери, на тревни площи, в ъглите, образувани от пресичането на пътеки.
ОСОБЕНОСТИ
Когато планирате конкретно засаждане, трябва да вземете предвид постоянния растеж, развитието на короната и скоростта на увеличаване на нейния размер. За всички е очевидно, че зрелостта на дърветата ще дойде по-късно от храстите, а узряването на храстите от своя страна е по-бавно от растежа на тревата.
Върхът на декоративната зрялост на едно дърво е определена височина, формата и пълнотата на короната, интензивността на цвета на клоните и листата.
Много тревисти растения и всички храсти имат максимален цъфтеж. Когато създавате живи композиции, имайте предвид, че цветът на техните елементи се променя през цялата година.
Освен декоративния ефект, при засаждането е необходимо да се следят и условията, в които ще живеят растенията. Известно е, че в близост до жилищна сграда винаги е малко по-топло, така че под защитата на къщата е по-добре да засадите най-ценната екзотична флора - красиво цъфтящи растения.
Местните издръжливи дървета и храсти, напротив, не се страхуват от открити места със студени, пронизващи ветрове. Като цяло, за озеленяване на градината можете да изберете много разнообразен асортимент от групи дървета и храсти.
Обърнете внимание на влажността на почвата, въпреки че обикновената градинска почва е подходяща за повечето растения, някои видове ще изискват по-суха почва, да речем песъчлива, или, обратно, излишна влага.
Ако трябва да трансплантирате растителност в необичайни за нея условия, опитайте се да доближите характеристиките на почвата възможно най-близо до оптималните показатели за тази група растения. За да не губите пари за скъпи мерки за подобряване на почвата, дайте предпочитание на местните видове.
Принципи
В група растенията хармонично се допълват и често осигуряват по-удобни условия един за друг. Спиреите, черешите и шипките цъфтят и плододават по-добре в групи от пет или повече растения. Рододендроните се съчетават добре с иглолистни дървета. Това е разбираемо - и двата вида обичат кисела почва.
Структурата на групите може да бъде много разнообразна. Всичко зависи от целта и въображението.
Но има няколко основни принципа, които трябва да се следват при създаването на група:
- принципът на благородната красота. В група не трябва да има повече от три вида;
- принципът на превъзходството. Само един вид трябва да доминира, останалите са подчинени;
- принципът на хармонията. Растенията трябва да се комбинират по форма на короната, цвят на листата и скорост на растеж;
- принципът на адаптивност. Растенията трябва да бъдат идентични по отношение на екологичните изисквания, например състав на почвата, влага, структура;
- принципът на екологията. Това означава, че едната група трябва да съдържа само градински растения, а другата група трябва да съдържа диви растения.
Някои правила
. Когато купувате посадъчен материал, трябва да се опитате да изберете дървета и храсти по такъв начин, че в бъдеще, когато растат, да са с подходящ размер. Това важи особено за малките градини, тъй като някои бързорастящи дървета, неочаквано за самия собственик, могат да заемат целия миниатюрен парцел. Затова засаждайте правилно, като винаги вземате предвид размера на растението в зрялост.
. Иглолистната и вечнозелената растителност ще помогне да се фиксира зелената композиция в околното пространство за цяла година - използва се за създаване на рамка. В началото е най-добре да засадите големи широколистни растения по контура на мястото, като по този начин маркирате естествените му граници.
. Храсти, които растат много по-бързо от дърветата, след няколко години ще създадат илюзията за зряла градина с дългия си красив цъфтеж. Вечнозелени, иглолистни и ярки храсти създават ефект на непрекъснат цъфтеж, което е особено важно за малки градини.
. Не се увличайте във всякакви екзотични зелени площи. По-добре е да се даде предпочитание на местната флора - като правило местните растения са по-устойчиви.
. Изберете растения внимателно за райони с високи нива на подпочвените води - някои устойчиви на суша растения не могат да понесат дори най-малкото наводнение.
Има и някои други правила за комбиниране на растения в групи.
- Групата трябва да има ясни очертания. Необходимо е да изберете растения така, че техните корони да се докосват в зряла възраст.
- В повечето случаи контурът на групата не трябва да е правилна геометрична фигура.
- Според традицията се засаждат нечетен брой растения в групи: дървета и големи храсти по 3 броя, средно големи храсти по 5 броя, нискорастящи храсти джуджета по 9 броя.
- Ако смесена група се състои от красиво цъфтящи растения, тогава те трябва да бъдат избрани така, че да са група с непрекъснат цъфтеж, тоест цъфтежът на някои се заменя с цъфтежа на други.
Почти всички растения могат да бъдат засадени в групи по време на изграждането на ландшафта, но някои изглеждат особено добре в тях. Те включват различни видове и форми на спирея, офика, шипка, глог, оман, калина, пирен, рододендрон, орлови нокти, еуоним, череша, грозде, дрян, берберис. В допълнение, кленове, липи, брези и върби сега се използват широко за групови насаждения. Особено значение в ландшафтния дизайн се отделя на декорирането на площи с иглолистни дървета. Ето защо стана модерно да се включват смърч, бор и хвойна в групи.
Грешки в озеленяването
Опитайте се да избегнете грешки в озеленяването. Едно просто неспазване на дистанция може да разруши композиционния дизайн на ландшафта. Дърветата трябва да са на разстояние поне 5 м, а храстите - най-малко 2 метра.
Преди озеленяване не е лошо да направите химически анализ на почвата, можете да коригирате отклоненията от нормата. Почвите, които са твърде киселинни, трябва да бъдат варувани, а тези, които са твърде алкални, трябва да бъдат подкислени с някаква добавка, да речем торф от високи тресавища. Още по-добре е да приготвите и дадете на всяко конкретно растение собствена подходяща смес.
При никакви обстоятелства не трябва да оставяте плешиви участъци от почвата; незасадените открити площи правят цялата градина да изглежда неподредена, създавайки усещане за недовършена работа и неопитност на градинаря. Прибързаните опити да се скрият празнини под слой чакъл или мраморни чипове обикновено не водят до нищо добро. Тънкият каменен декор, нагрят от лятното слънце, ще повлияе негативно на околните растения или ще бъде напълно измит от първия голям дъжд. Плешивите петна могат перфектно да се скрият от красиви почвопокривни растения, като хедър, ерика и седум.
Коментари