Градината се променя. Цветовете избледняват. Продуктивността спада. Грижите намаляват. Неотложните задачи също. А на градинарите вече им се иска отново да бъде май. Но...всички и всичко има нужда от почивка. Докато този период трае, сръчните ръце и неспокойното сърце могат да свършат много. Подготовката за идната година може да започне!
Скоро споменавахме размножаването чрез листа, днес ще обърнем внимание на техниката за размножаване чрез коренови резници. Не много растения могат това. Ще споменем някои видове флокс, вербаскум, ориенталските макове, акантусите. Нека не забравяме и хряна.
Процедурата е следната: растенията се изкопават внимателно, почвтата около корените се почиства. Избират се здрави, месести корени. Те се отделят с нож или друг инструмент от цялото коренище, оглеждат се за повреди. Отрезите трябва да засъхнат. Следва подреждане във влажен пясък и съхранение до пролетта в помещение, в което температурата не пада под нулата. Напролет кореновите резници се развиват и тогава е времето за засаждане на постоянното им място.
Наближава моментът, в който вече ще е късно да се садят луковици с пролетен цъфтеж, както и да се прибират онези, които са украсявали лятото. Не се бавете повече, а свършете тази работа, защото циганското лято ей сега ще свърши. Спокойно можете да съчетаете нещата и с една обработка да извадите летните, а на тяхно място да засадите пролетните цветя.
Наред с това, засадете и двугодишни видове
или такива, които ще цъфтят безстрашно в студа.
Прибирайки луковиците и грудките на далии, гладиоли, каладиуми, глориози, канни и други не пропускайте да ги напудрите с дървесна пепел или фунгицид срещу гниене. Следете температурата в помещението за съхранение и, ако се налага я контролирайте. Тя не бива да пада под нулата или пък да надвишава 6-8, най-много 10 градуса по Целзий.
Почистване и резитби са на дневен ред
Подрежете розите и другите храсти. Просветлете ги и задължително почистете опадалите листа, особено ако сте забелязали петна или други симптоми на заболяване. Спорите на патогените се запазват именно в опадалите листа. Напролет взимайте мерки на време. Почистванто на листата ще предотврати и намножаването на охлюви и други гадинки през идните топли сезони.
Орязаните клонки могат да се заложат за вкореняване под буркан например. също, още могат да се садят растения на гол корен.
Проверете дали не е неообходимо да добавите почва около новозасадени дървета и храсти. Често се случва тя да се слегне и корените да се оголят, а сега това може да е фатални, дори и при по-леки застудявания.
Няколко думи за стайните
Изберете си слънчев ден, в който да направите една баня. Измийте внимателно листата с хладка вода под душа и ги оставете да изсъхнат. Хем ще ги почистите от праха, хем ще ги освежите. Внимавайте да не преовлажните субстрата по време на процедурата.
Проверете дали през дренажните отвори не са се подали коренчета. Ако е така, организирайте пресаждане в по-голям съд. Правилото е поне 2 и не повече от 4 сантиметра от всички страни.
Внимавайте с поливането. Вече не е необходима толкова много вода. Прекратете подхранването или поне го разредете на едно в месеца с двойно по-ниска доза. Огледайте саксиите. Ако по ръбовете или в подложката има бял налеп, почистете го и не добавяйте торове за известно време.
Коментари