В края на септември и в началото на октомври времето бе студено с обилни валежи. На места – особено в планинските райони, през нощта температурите паднаха до 1 градус, а влажността е висока. Очаква се рязката промяна на времето да продължи. Затова, ако имате кози, би трябвало да знаете, че
за козите влажните места –
и в обора, и на паша, са рискови
Те предпочитат да живеят в сухи условия. Ако плевнята е мокра дълго време и не е изсушена навреме, козите са предразположени към различни заболявания, като гниене на краката. Трудно е за лечение и ще доведе до известна икономическа загуба. Така че трябва:
- често да сменяме тревата на постелката;
- или дървесината за постелка на навеса;
- да не позволявате копита да докосват земята.
Пазете и овцете от осланени фуражи
Пускайте ги само на сухи пасища, особено ако имате бременни животни.
До раждането и козите, и овцете трябва да се извеждат на сухи пасища. Така ще ограничите до минимум поемането и консумирането на сочни зелени фуражи.
Не пренебрегвайте грижите за бременните животни, защото най-значителни са
загубите от абортите при хранене със загнили,
плесенясали, осланени или замръзнали фуражи. Експериментално е доказано абортивното действие на:
- мухъла;
- плодовата плесен;
- главнята по растенията;
- и ръждата по царевицата.
Внимавайте! Освен чрез фуражите плесените могат да попаднат в организма и по дихателен път, при замърсяване на въздуха при фуражите.
Най-голямата опасност за овцете и козите, които в този сезон са бременни, е че те сами търсят и лакомо поемат всички видове отпадъци и отпадъчни диворастящи плодове.
Риск има и при домашното хранене
– преди изхранване на картофите ги почистете. В някои райони отпадат голямо количество картофи, които са отличен фураж за животните (особено за свинете). Голяма част от тях обаче са силно замърсени или загнили. Затова отстранете негодните, а другите измийте и запарете или сварете. По този начин ще елиминирате отровното вещество в обвивката или кълновете.
Коментари