Отглеждането на крави е немислимо без качествен силаж и сенаж - от качеството на фуража зависи продуктивността на кравите. Те заемат над 50% от дажбите и 15% от ежедневните разходи, които стопанинът отделя за подготовка на своя фураж. Производството на фураж е скъп фактор в отглеждането на животните и затова следва да се управлява стриктно, а процесът на силажирането да бъде добре обмислен и плануван.
Заготвяне на силаж
Трябва да разполагате със:
- зелена ръж;
- ливадни треви;
- житно-грахови смески.
Единственото условие е в тях да се съдържат необходимите захари за протичане на ферментацията.
Силажите спадат към обемистите консервирани зелени фуражи, получени след ситно нарязване и уплътняване на нарязаната суровина. Второто условие е да се изолира достъпа на въздух, при което захарите в суровината ферментират и получената киселина консревира фуража.
За получаване на повече хранителни вещества в 1 кг силаж е важна фазата на вегетация на отделната култура. А по отношение на приемането и оползотворяването й от животните от първостепенна важност е дължината на нарязването на стъблата
Ливадните треви и житните се силажират във фаза начало на цъфтеж и се нарязват на 2-3 см дължина. Най-големи количества се приготвят от царевица - най-добрият обемист фураж за всички видове и категории преживни животни с висока хранителна
стойност и добри вкусови качества. Изхранването му в оптимални количества в дневната дажба осигурява висока продуктивност при млечните крави и интензивен растеж при животните за угояване.
Качествената и хранителна
стойност на царевичния силаж
зависят от начина на неговото приготвяне.
Царевичният силаж се приготвя от цяло растение - стъбло, листа и кочан, с влажност до 65%, когато силажът е с най-висока хранителна стойност, защото съдържанието на зърно е от 40 до 50% от сухото вещество на силажа.
Ниската влажност - когато се прибира сухо, узряло стъбло, не позволява добро уплътняване, при което настъпват аеробни процеси, самозагряване, плесенясване и загуба на хранителни вещества. Важен и точен показател за такава влажност е зрелостта на зърното в кочана. Най-рано зърното се втвърдява и зрее на повърхността, а най-късно - вътрешната част на какалашката. Ако напречно се разреже кочанът, при зърната се забелязва т. нар. млечна линия, която означава, че зърното е във восъчна зрялост, а под нея - в млечна. С напредване на вегетацията и узряване на зърното линията се приближава към какалашката.
Оптимален момент за силажиране
е, когато зърното е във восъчна зрялост. Повишаването на хранителната стойност (кръмни единици - КЕ, в 1 кг) на царевичния силаж в зависимост от вегетационната фаза е следната:
- в млечна зрялост - 0,20 КЕ;
- в млечно-восъчна зрялост - 0,25 КЕ;
- в начало на восъчна зялост - 0,30 КЕ;
- в края на восъчна зрялост - 0,35 КЕ.
Аналогично е увеличението и на суровия протеин, калция и фосфора.
Препоръчителната дължина за нарязване е от 0,7 до 1 см. При по-едрото нарязване големите и груби парчета остават и не се консумират от животните. Другият проблем е, че се затруднява и уплътняването на силажната маса.
Тип на силажовместилище
Начинът на съхранение и времето на запълване, уплътняване и покриване зависи от големината на стопанството и броя на животните.
Например при едрите ферми и при наличието на големи количества царевица за силажиране се използват специално подторени надземни траншеи с циментови две или три стени и под.
При малките стопанства силажът се приготвя върху сух дрениран терен във вид на куп (могила). По-добре е купът да бъде продълговат с равномерна височина и еднакви странични повърхности.
Има и друго важно условие: покриване с пластмасово фолио с дебелина 0,4 мм, за да се предпази повърхностният пласт от съприкосновение с атмосферния въздух и влагата – дъжд, сняг и др. Пластмасовото фолио се покрива с пръст или слама с дебелина около 10 см. Най-отгоре се притиска със стари автомобилни гуми или плоски камъни или тухли.
Прибавяне на карбамид
По време на силажирането в практиката често се добавя карбамид. Така се увеличава хранителната стойност на царевичния силаж. Ако не чист карбамид, може да се добавя и смес от 4 части карбамид и 1 част амониев сулфат.
Царевицата е бедна на протеин затова тези добавки осигуряват сяра и азот на бактериите в търбуха на преживните за синтез на бактериален протеин. Той се абсорбира в тънките черва на животните.
Другият плюс: добавките повишават устойчивостта на силажа към развялане по откритите повърхности, когато започнете изхранването.
Коментари