Кога е време да се обърнете към ветеринар?
Инес ЗЛАТАНОВА
При смяната на температурите по време на преходните сезони зачестяват и настинките. Но както при нас, така и при животните организмът усеща промяната и се нуждае от време да привикне към нея след интензивно топлото лято. Затова няма какво да се чудите, ако долавяте признаци на простуда у кучето си. Освен това, то може да страда от всякакъв вид други здравословни проблеми – от ментални като стрес, през затруднено функциониране на тялото и организма, до опасни вирусни инфекции и зарази като сърдечната дирофилария.
В началото симптомите могат да бъдат незабележими или неясни, което ги прави лесни за пропускане. Понеже кучето не може вербално да каже как се чувства ще трябва да разчитате на такива, понякога доста фини, следи, които показва. В тази статия ще разберете какво да гледате, за да разберете дали кучето е болно от нещо и кога е време да посетите ветеринарен лекар. Свържете се с такъв за съвет, ако забележите някои от следните признаци, особено ако продължават повече от ден-два. По същество те са:
- Промени в апетита;
- Летаргия;
- Лош дъх;
- Непредвидена загуба на тегло;
- Лоша миризма на кожата или ушите;
- Отпадналост;
- Тревожност;
- Повръщане;
- Диария;
- Регургитация (връщане на течност от стомаха или кръв в обратна посока);
- Куцота;
- Наранявания или охлузвания;
- Прекомерно слюнкоотделяне;
- Жажда/повишен прием на вода;
- Често уриниране/инконтиненция;
- Запек;
- Суха, матова или увредена космена покривка;
- Често задъхване по неизвестни причини;
- Запушване на носа или течащ от него секрет;
- Прекомерно драскане с нокти;
- Прояви на болка, като скимтене или съпротива при докосване на дадена област;
- Световъртеж, нарушено равновесие;
- Обикаляне в кръг;
- Неадекватно поведение.
Други признаци, които смятате за необичайни конкретно за вашето куче също са от значение, защото като негов стопанин следва най-добре да сте запознати с привичките му, начина на живот, цялостното функциониране на организма му. Следващата стъпка е да се разберете с доктора дали е необходимо да обърнете внимание на нещо веднага. В други ситуации може да ви посъветва да си запишете час за лечение в спешна клиника. Следвайте съветите му и не четете твърде много в интернет, защото там има информация и за най-страховитите болести по кучетата, в наличието, на които няма как да сте убедени без утвърдена диагноза.
Признаци на спешност
Незабавно отидете при вашия ветеринарен лекар или в клиника за спешна помощ, ако кучето прояви тези или други симптоми, които предизвикват безпокойство:
- Сини или много бледи венци;
- Припадък или загуба на съзнание;
- Тежко повръщане и/или диария, особено с кръв в тях;
- Подут корем;
- Неспособност за ходене;
- Многократни позиви за повръщане, но без резултат;
- Умерени до тежки наранявания;
- Проява на силна болка (силно изскимтяване, ясно изразено куцане, агресивно поведение при докосване, пазене на засегнатата част от тялото);
- Наднормена телесна температура (обичайната е 37°C);
- Внезапна и/или крайна промяна в умственото състояние или когнитивните функции;
- Последствия от травма като падане, инцидент с кола, бой с куче, поглъщане на чуждо тяло или токсична храна.
Оказване на първа помощ
Понякога е трудно да се определи дали кучето е болно или наранено. Кучетата често крият признаци на заболяване, когато за първи път започнат да се чувстват зле. Смята се, че те инстинктивно крият болестта си като форма на самозащита (проявата на слабост би ги направила уязвими в дивата природа). Освен това изглежда не изпитват някои от емоционалните ефекти, свързани с болестта, така както хората (например страх от смъртта). Така че е по-вероятно да се държат нормално, дори да се чувстват зле.
И тъй като не могат да общуват с думи трябва да разчитаме на действията и нагласите им, които ни насочват. Вие познавате кучето си по-добре от всеки друг, така че може да сте първият, който ще забележи, че нещо не е наред. От друга страна, семейството и приятелите, които не виждат кучето ви всеки ден, могат да забележат едва доловими промени, които вие сте пропуснали, като например постепенни промени в теглото.
Езикът на тялото
Индикациите за езика на тялото обикновено са незабележими, поне в началото, но могат да ни дадат известна информация, ако им обърнем внимание. Кучето, което изпитва болка, може да държи главата си надолу, да седи в необичайна позиция или да ходи по необичаен начин. Стресът от заболяването може да накара кучетата да проявяват жестове на успокоение, като прозяване или облизване на устните.
Промени в поведението
Може да забележите промени в начина, по който кучето ви взаимодейства с хора, други домашни любимци и играчки. Болното куче може да избягва социалното общуване или лесно да се вълнува в обкръжението на други хора. То може да спре да си играе с играчките и да загуби интерес към разходките и други дейности, които някога е харесвало. Може също така да забележите, че реагира по-слабо на сигналите за послушание от обикновено, а също така може да се крие или да избягва контакт и/или проява на любов.
Не забравяйте, че винаги е най-добре да се свържете с вашия ветеринарен лекар за съвет, ако смятате, че кучето ви е болно. Уверете се, че сте намерили правилния ветеринар и сте установили добри взаимоотношения с него, за да ви е по-удобно да се обадите, когато се появи нещо подобно.
Коментари