"Египет и Мароко, двама от световните лидери в износа на замразени плодове, все още до голяма степен отсъстват в Югоизточна Азия, която в момента преживява значителен бум на замразените продукти", казва Евгени Кузин, международен консултант във ФАО и анализатор на пазара на градинарството.
През последните пет години вносът на замразени плодове в ключови държави от Югоизточна Азия (с изключение на Виетнам) се е увеличил с почти една трета, докато общият обем на вноса на замразени плодове се е увеличил почти три пъти. "Въпреки това, както Египет и Мароко, така и други ключови световни износители, имат много ограничено присъствие в региона, въпреки доминиращата си позиция в съседни страни като Япония, Южна Корея и дори Китай", допълва Кузин.
В категорията на замразените горски плодове ягодите са най-важният внос в Югоизточна Азия, като сред основните купувачи са Тайланд, Тайван, Филипините, Малайзия и Индонезия. Като се имат предвид регионалните климатични особености, процъфтяващият вътрешен потребителски пазар и възстановяващият се туристически сектор в Югоизточна Азия, вносът на замразени горски плодове се очаква да продължи да нараства. Въпреки това годишният египетски износ на замразени ягоди за Югоизточна Азия варира между 300 и 900 тона, докато мароканският износ не надвишава 30 тона годишно.
"Междувременно държави като Япония и Южна Корея вече са пренасочили вниманието си към вноса както от Египет, така и от Мароко. В сегмента на замразените ягоди делът на двете северноафрикански държави надхвърля 36% от общия внос на Япония, а само на Египет се падат 20% от вноса на замразени ягоди в Южна Корея. Освен това и Египет, и Мароко са ключови износители на този продукт за Китай", подчертава Кузин.
Коментари