Стопаните трябва да знаят какво количество вода може да се счита за оптимално при поене на животните – особено в горещините. Токсичните разпадни продукти на веществата се отделят от тялото (след разтваряне във вода) чрез урината и потта. А кръвта е 80% вода.
За да разберем колко важна е водата за животните, достатъчен е този факт:
една крава пие средно 60-80 литра
на ден (понякога до 100),
т.е. около 25 тона годишно! Трябва да се има предвид, че усещането на жажда и глад не зависят едно от друго. Чувството на жажда е по-болезнено от чувството на глад. Животното живее без храна 30-40 дни (въпреки че губи 50% от мазнините, въглехидратите и протеините), а без вода само една седмица.
Животните много остро усещат липсата на вода. Така загубата на 10% вода причинява отслабване и увеличаване на сърдечната дейност, повишаване на телесната температура, намаляване на апетита и секрецията на стомашен сок, стимулиране на нервната система, мускулни тремори, сухота и жълтеникавост на лигавиците.
Внимание! Загубата от 20% вода води до смърт на животното.
Дори лекият дефицит на вода нарушава физиологичните функции на тялото: метаболизмът се нарушава и количеството на млечната киселина се увеличава; окислителните процеси намаляват; вискозитетът на кръвта се повишава; телесната температура се повишава; дишането се учестява; органите и тъканите се изчерпват от вода; секрецията на храносмилателните жлези се нарушава; апетитът изчезва и продуктивността рязко спада. Водното гладуване води до интоксикация на организма в резултат на значителни промени в черния дроб, бъбреците, състава на кръвта.
Излишната вода е вредна,
както и нейният дефицит
Излишната вода разрежда тъканните течности, причинявайки подуване и увреждане на клетките (наречено „водно отравяне").
Какво количество вода се смята за оптимално за поене на животни:
- средно една крава се нуждае от 70 литра вода на ден за пиене;
- за прасе - 10-20 литра;
- за овца - от 4 до 8 литра;
- а за кон - 45 литра.
В горещо време водата е необходима и за защита на тялото на животното от прегряване. Водата е необходима и за поддържане на чистота и дезинфекция.
Не всяка вода е добра
Питейна вода с лошо качество (мътна, необичайна миризма и вкус) не е в състояние да стимулира дейността на секреторния апарат на стомашно-чревния тракт и при силна жажда предизвиква отрицателна физиологична реакция в тялото на животното. Добрият стопанин трябва да знае състава на водата, която пият животните в неговия двор или нива. И това е правилно: хората се страхуваме да пием всяка вода - искаме да знаем нейния състав, а водата за животни изисква същия подход. Разбира се, лабораторният анализ дава по-точен резултат. Но дори въз основа на резултатите от обикновеното кипене могат да се направят определени изводи - ако има много утайка, водата едва ли ще бъде добра.
Липсата на микроелементи във водата или повишеното им съдържание може да причини различни заболявания.
Излишъкът от калций - когато водата има белезникав оттенък, потиска или
спира усвояването на магнезий, цинк и мед
Това води до дефицит на елементи в тялото на животното, което води до намаляване на качеството на продукта. Така че излишъкът от калций е още по-вреден от липсата му!
Флуоридът играе важна роля в образуването на костната тъкан и особено на зъбите. Основният източник на флуор за организма е питейната вода.
Нитратите, попаднали във водоеми, имат изключително негативен ефект върху тялото на животните.
Други токсични вещества - пестициди, инсектициди и др., също могат да попаднат във водата, причинявайки отравяне и дори смърт на животните.
Температурата на водата също е важна
При пиене на много студена вода тялото на животното става хипотермично, появяват се настинки, нарушават се храносмилателните функции и са възможни аборти при бременни майки. Другият вариант: при постоянна консумация на топла вода (над +20 ° C) - възрастните животни стават глезени и по-податливи на настинки. Животните не са склонни да пият тази вода, тя се абсорбира бавно и често се наблюдава диария.
Препоръчителна температура на водата:
- за възрастни животни най-благоприятната температура е +10-12 °C;
- за бременни майки - +12-15 °C;
- за млади животни, в зависимост от възрастта - +15-30 °С.
При поене на животни да се обърне внимание не само на количеството вода - пиенето от открити водоеми трябва да се третира много внимателно, тъй като водата е среда за развитието на много патогени. Необходим е и специален контрол през пролетта, по време на топенето на снега, тъй като тогава има голяма вероятност нитратите и нитритите от полетата да навлязат в стопената вода.
Речната вода променя състава
си през цялата година
Качеството й зависи от близките населени места, животновъдни и промишлени предприятия. Водата на езерата и резервоарите е по-мръсна от речната, по-подходяща е за технически нужди. Водата от блатата и локвите също не е подходяща за пиене.
Да се има предвид! В естествените водоеми има много охлюви, които са междинни гостоприемници за паразити (например тения при говеда и др.).
Водата за пиене трябва да е чиста, за предпочитане от подземни източници. Много е важно да знаете каква е водата във вашите кладенци и извори - твърда или мека. Твърдата вода съдържа излишък от минерали, които могат да се комбинират с хранителни протеини, образувайки неразтворими съединения, а храната и витамините се усвояват по-малко от тялото. Прекалено меката вода е с липса на соли и нарушава солевия баланс в организма.
Режими на поене на животните
Препоръчително е да се организира свободен достъп на животните до вода, но е важно да се помни, че (според хигиенните изисквания) водата в поилките трябва да тече, а оптималната дълбочина на поилката е около 10 см. По-дълбоките са трудни, ако не почиствате често, бързо и ефикасно, водата ще бъде замърсена с остатъци от храна, ще загуби свежест.
Количества вода 20–30 минути
след отелването на кравата
Дава се топла (до +25 °C) вода, като за първи път са достатъчни 10–15 литра, след това на всеки 1,5–2 часа през деня се дава вода с температура от +18-20 °C.
През следващите дни се дава вода преди доене. След отелване не се препоръчва да се дава студена вода в продължение на 5 дни. От всички домашни животни
кравата консумира най-много вода
Освен това високопродуктивните крави се нуждаят от повече вода от нискомлечните, тъй като за производството на 1 литър мляко са необходими около 3 литра вода.
На новородените телета: дава се преварена и охладена вода 1,5–2,5 часа след първото пиене на коластра. Препоръчително е да се преварява водата за телета до навършване на един месец, а от 2-ия месец от живота им давайте качествена вода.
Прасетата се хранят с много чиста питейна вода от автоматични поилки или корита. Те са по-склонни да пият вода след хранене. През зимата се препоръчва да се хранят преди разходка, за да не ядат сняг и да не пият студена вода. При липса на автоматични поилки на прасетата се дава вода най-малко 3 пъти на ден. Водата в коритата се сменя 3-4 пъти на ден. От 3–5-дневна до 2-седмична възраст се препоръчва на сукалчетата да се дава вода, преварена и охладена до +18-20 °C. След това им се дава чиста вода за пиене.
В горещо време, когато работят усилено, конете се поят 4-5 пъти на ден. На изпотен кон не трябва да се дава веднага студена вода, тъй като може да се появят настинки, както и ревматично възпаление на копитата. След приключване на работата конят се държи 30 минути, след това му се дава сено, леко навлажнено с вода, и след час му се дава половин кофа хладка вода. След половин час конят трябва да бъде напоен отново.
Овцете при паша трябва да се поят в хладните сутрешни (преди извеждане на паша) и вечерни часове (след обедната почивка). Не се препоръчва да се дава вода на животните преди почивка, непосредствено след паша на сочни, семенни треви, особено бобови, на пресни стърнища, на тревни насаждения с роса или след дъжд (в противен случай може да има стомашно-чревни разстройства и тимпания в търбуха).
При овцете майки: да се полагат грижи за поенето им, ако имат бозаещи, тъй като от честотата на поене зависи тяхната млечност и развитието на агнетата. При нормално функциониране на млечната жлеза в матката, агнетата не изпитват нужда от вода до около 2-3 седмици. От тази възраст агнетата се приучават да пият вода.
Важно! По време на агненето овцете трябва да получават вода ежедневно. Освен това веднага след агненето през студения сезон трябва да им се даде вода, чиято температура не е по-ниска от +20-25 °C. Трябва да давате вода поне 3-4 пъти на ден и е по-добре да осигурите свободен достъп до водата.
С балансирано хранене и свободен достъп до вода, животните никога не пият повече, отколкото им е необходимо. Обменът на вода и нейното общо количество в тялото на животното са постоянно в определен баланс с нуждите му и външните условия.
Пасищен период
Експертите смятат, че пасищният период спомага за удължаване на продуктивния живот на млечните крави. А водата е от голямо значение през пасищния период. По време на процеса на храносмилане кравата отделя 50-60 литра слюнка през деня. Една крава дава от 10 до 20 литра мляко. Тоест консумацията на течност в тялото на кравата е висока. За да компенсират загубата на течност в тялото, кравите се нуждаят от 60-80 литра вода на ден. Това количество осигурява нормално здраве и висока продуктивност на млечната крава.
Поилният източник за крави трябва да бъде разположен на не повече от 1–1,5 км от пасището. Би било добре, ако по пътя към водопоя се постави „междинна" поилка, която може да се премести зад стадото. Това ще ви предпази от загуба на мляко. Установено е, че непрекъснатото поене на кравите увеличава млечността с 6–10%!
Коментари