Ако сте придобили парцел с неправилна форма, не бързайте да се оплаквате. Триъгълната, трапецовидна зона има своите предимства - свой собствен чар и свобода за въображението.
Тази форма ви позволява да създадете динамична композиция и оригинално решение за планиране и декорация.
Трябва да изберете от това, което е по-близо до вашия вкус - строги линии, подреден хаос или естествена неприкосновеност.
Ако получите лимон, направете лимонада от него. Не подчертавайте грешните граници, не фокусирайте вниманието върху тях, но създайте свой собствен уникален ландшафтен дизайн.
Зонирането
Диагоналните посоки могат да се използват за планиране на обекта, повтаряйки граничните линии с пътеки. Диагоналите ще усложнят пространството и ще помогнат визуално да разширят границите на територията.
Изразителните широки пътеки ги подчертават. Това ще ви позволи да поставите входа на къщата на разстояние от входната зона на обекта. По този начин прилежащата зона ще стане по-уединена и можете да отделите входовете с параван от храсти.
Оформлението на обекта ще зависи от местоположението на къщата в градината.
Ако парцелът се намира близо до пътя, по-добре е да направите входа на обекта диагонално - ако го поставите покрай страничната граница, ще получите предна градина с необичайна форма. В същото време дори обикновената морава ще го украси.
При планирането е по-добре да се използват две посоки - прави и диагонални. Същите тези линии могат да се използват в архитектурата на къщата. Използвайте растения за зониране.
Хармония в композицията
Ако границите на обекта са с неправилна форма, можете да използвате счупени извити линии и плавни завои. По този начин ще отклоните вниманието от формата на парцела и ще можете рационално да организирате пространството. Площадките и зоните трябва да са с неправилна форма, а пътеките да са извити.
За настилка на пътеките е по-добре да използвате естествен камък - неравен по форма и размер, той отвлича вниманието от посоките.
Мозайките и малките плочки, с различни шарки, също ще помогнат за промяна на възприятието за граници и форми.
Ъглите могат да бъдат скрити с растения - средно големи храсти и саксии ще свършат идеална работа - те ще освободят зоната от остри ъгли и ще създадат свой собствен ритъм.
Близост с природата
Природните пейзажи нямат правилна форма, а триъгълните граници на обекта са идеални за пресъздаване на естествена атмосфера. Естествените форми и плавните преходи ще играят основна роля.
Равна морава, ограничена от прави пътеки, няма място тук. В пейзажния стил по-добре изглеждат свободни участъци от храсти, уютни зони за почивка, скрити в сянката на дърветата, езерце с неправилна форма и алпийски хълмове.
Коментари