Да, да и билки ще сеем! И то любими! Но преди това едно предупреждение:

Внимавайте със сеченето по разсада! То е получило названието детска болест, защото засяга именно семеначета и може да доведе до значителни загуби. Причинява се от редица почвени патогени, но основна роля играят факторите на средата. Преовлажняване на почвения субстрат, съчетано с прекалено висока или ниска температура и слабо осветяване са основните причини да се случи.

Сеченето е достатъчно добре описано само от тази думичка. Но, за да бъдем по-конкретни, следете дали в основата на стъбълцата не се появяват петънце, изтъняване или други деформации. Ако ги пропуснете, растенията ще започнат да падат като посечени.

При първи симптоми е необходимо да се почистят внимателно полегналите растения. Останалите се третират с фунгицид, а факторите на средата се оптимизират.

Гъст разсад или в индивидуални съдове?

Обикновено през зимните дни мястото ни е ограничено. Ето защо в началото на февруари препоръчваме да се започне с приготвянето на гъст разсад. С напредването на сезона обаче, бихме ви посъветвали да залагате на индивидуални съдове. Все пак, гъстият разсад трябва да се пикира, а това, освен че е времеемко, води до допълнителен стрес за растенията и забавяне на тяхното развитие.

Все пак, на този етап, заложете на гъст разсад и пикирайте в зависимост от видовете и техните темпове на развитие.

Лавандула 

Да, знаем, че е по-лесно да се размножи вегетативно, но не е ли вълнуващо да отгледате сами цял бордюр с лавандули?

Семената на лавандулата се засяват именно в този период - края на януари и началото на февруари. Старайте се да ги позиционирате на повърхността на торфения субстрат, леко да ги притиснете, за да направят добър контакт със субстрата и по възможност ги покрийте с тънък слой вермикулит. Поникването отнема около 20 дни при температура 20-25 оС. Преди засаждането на постоянно място семеначетата се пикират в отделни саксийки, а температурата се понижава. Засаждането на постоянно място се извършва след като премине опасността от късни мразове в зависимост от района.

Мащерка 

Семената на мащерката са толкова дребнички, че практически е невъзможно да се засеят в индивидуални съдове едно по едно. Добра препоръка и честа практика е такива дребни семена да се смесват с фин пясък преди засяване. Съотношението обикновено е 4:1 в полза на пясъка. Ако не се направи, има опасност от струпване на много семена на малка площ. Трябва да сте много внимателни и с поливането, защото семенцата може да се разместят заедно с водата.

Растенията се пикират и доотглеждат преди да се засадят на постоянно място. А то трябва да бъде слънчево и почвата да има добри дренажни свойства.

Босилек 

Босилекът не е билка или подправка, която често присъства в българските гозби. Но пък да го отглеждаме е истинско удоволствие. Плюс това, знае се, че гони комари, което го прави почти задължителен на всеки балкон.

Семенцата му поникват сравнително бързо – за около седмица при по-висока от 20 градуса температура. Растежът на семеначетата обаче е бавен. Ето защо се препоръчва да се заложи по-рано на сеитбата.

Дори да си приготвите повече разсад от босилек, няма да иде на вятъра. Спокойно можете да използвате младите връхчета в кухнята, а това пък ще направи растенията по-разклонени и красиви

.