До пролетта остава февруари - тогава дневната светлина се удължава, декоративните птици, отглеждани във волиера, започват да показват признаци на брачно поведение, което постепенно се засилва и преминава в енергично чифтосване.
От 4 до 20 дни след началото на чифтосването женските започват да снасят яйца на различни места в заграждението. Размерът на яйцата, техният брой и продължителността на инкубацията зависят от вида на птицата и условията на околната среда, предимно от температурата и влажността.
Снасянето на яйца от женските ловни фазани може да продължи от началото на май и да приключи в края на юли. Женските ловни фазани снасят яйца в различни части на заграждението. Това поведение може да се обясни с малкия размер на загражденията, липсата на храсти и висока тревиста растителност. Но снасянето на яйца от женските на неопределени места увеличава производството на яйца. Събирането на яйца, разпръснати из заграждението, създава определени трудности и увеличава безпокойството на птиците.
Яйцата трябва да се събират сутрин, докато птиците се хранят и следобед, за да не кълват.
Като мерки срещу кълване можете да дадете на птиците натрошени черупки от пилешки яйца и да изберете тъмни, уединени места във волиерата. Също така забавянето на събирането на яйца води до замърсяване на черупката и нарушаване на нейната цялост. По-добре е да поставите яйцата в обикновени картонени подложки, използвани за хранителни пилешки яйца, и докато се натрупват, ги поставете в инкубатор или ги излюпете под кокошка.
Някои женски фазани имат силно изразен инстинкт за мътене, което може да доведе до нежелано развитие на ембриона и последващата му смърт по време на транспортиране и съхранение на яйцата, преди да бъдат поставени в инкубатора.
Яйцата не се съхраняват на пряка слънчева светлина, защото това намалява тяхната люпимост (по-бързо от кокошите яйца). В противен случай тяхното съхранение и селекция за инкубация се извършват по същия начин като при птичите яйца. Периодът на използване на родителското стадо ловни фазани най-често се ограничава до 2-3 години, след което птиците се умъртвяват и се заменят с млади животни.
Основните зоотехнически изисквания към родителското стадо ловни фазани са както следва:
• производството на яйца на женска е около 40 яйца, от които най-малко 85% трябва да са подходящи за инкубация;
• люпимостта е 75%, безопасността на младите птици в постембрионалния период от 1 до 10 ден от живота е около 90%.
Поради факта, че яйцата на дивечовите фазани се поставят в инкубатор, женската носи повече от тях, отколкото обикновено в природата. В частните ферми най-лесният начин за отглеждане на фазани е под кокошка. За това можете да използвате домашни птици - пилета джуджета или пуйки. Ако женските от декоративни видове се инкубират сами, те могат да се използват и за излюпване. Кокошката затопля пилетата, предпазва ги от опасности, търси храна за тях и винаги държи пилетата близо до себе си, което значително опростява грижата за малките.
Отрицателни аспекти на този метод: броят на яйцата, загрети от кокошката, е ограничен, така че трябва да отглеждате много пилета или пуйки, които изискват повече място и храна.
Освен това кокошките са необходими само за разплод и отглеждане на млади декоративни птици за не повече от 2 месеца, през останалата част от годината те безполезно ядат храна и заемат допълнително пространство.
Развъждането на фазани в инкубатори ви позволява да увеличите добива им на единица площ и да се освободите от грижите за кокошките, но отглеждането на пилета без кокошка е по-трудно и не всеки може да отдели много време за това. Освен това отглеждането на някои видове фазани в инкубатори е по-малко ефективно от излюпването с пиле или пуйка.
Коментари