Червена урина – проблем ли е?
Всеки зайцевъд знае добре, че зайците се отличават не само с ценна кожа и диетично месо, но и с доста слаб имунитет. Тялото на заека реагира чувствително на най-малката грешка, допусната от стопанина. Затова задачата на благоразумния стопанин е своевременно да идентифицира възникващите здравословни проблеми при зайците. Един от най-ясните маркери, който ви позволява да разберете, че нещо не е наред, е промяната в цвета на урината му.
Какъв вид урина трябва да имат зайците?
Изглежда, че всичко е просто: ако знаете каква трябва да бъде урината на заек по отношение на нормалното, лесно е да забележите отклонение и да започнете да алармирате. Но проблемът е, че нормалният цвят на урината за заека е много свободна концепция. Цветът на урината се влияе от много фактори, но преди всичко зависи от диетата на животното.
Затова към обичайната жълта течност пикочният мехур на заека може да отделя вещество с различна интензивност и прозрачност - от много светло до тъмножълто и дори кафяво.
Собственикът обаче няма причина за паника, ако:
- животното се чувства добре, яде с апетит, активно и весело е;
- уринирането не създава затруднения на животното, честотата на изхвърляне е винаги приблизително еднаква;
- при стандартно хранене цветът на урината остава непроменен;
- ако промяна във външния вид на урината съвпадне с въвеждането на нова храна в диетата, трябва просто да наблюдавате животното и да се уверите, че има или няма връзка между тези два фактора.
Въпреки това, собственикът все пак трябва да се ръководи от факта, че при нормална и балансирана диета заекът най-често уринира доста гъста течност, по-скоро тъмна, отколкото светла, и по-кафява, отколкото жълта.
Важно! Най-често цветът на изпражненията на зайците се променя през лятото, когато животното получава голямо количество прясно окосена трева. Билките са тези, които пряко влияят върху цвета на изхвърлянето и в този случай дори такива екзотични цветове като лилаво или тъмно червено (цвекло, босилек), ярко оранжево (глухарче) и т.н. се считат за норма.
Защо зайците имат различен цвят на урината?
Ако урината на заек има необичаен цвят, това не означава, че животното трябва спешно да бъде лекувано. Това явление може да има различни обяснения - както абсолютно банални, така и много опасни. Основната задача на добрия зайцевъд е способността да разграничава първото от второто.
По този начин промяната в урината и в изпражненията при животни с кожа може да бъде причинена от:
- високо съдържание на растителни пигменти в храната (най-вероятно);
- специфична реакция към приемането на определени лекарства, предимно антибиотици (инструкциите за такива лекарства трябва да посочват такъв страничен ефект);
- стрес (страх или друг емоционален шок може да промени цвета на урината при зайците - предположение от някои ветеринарни лекари, но тази възможност не може да бъде изключена);
- прегряване или топлинен удар;
- нарушение на водния баланс (при липса на течност в тялото, изхвърлянето става по-малко изобилно и по-концентрирано, съответно цветът му ще се промени до по-тъмен).
В допълнение към всичко изброено, причината за нехарактерния нюанс на заешкото изпражнение и урина понякога е наличието на възпалителен процес или друго заболяване.
Наличието на кръв в урината
на всяко животно не може да се смята за нормално. Добрата новина е, че това явление е изключително рядко при зайците. Но има проблем. С просто око е почти невъзможно да се видят кървави петна в течните изпражнения на животното, поради което червената урина винаги плаши толкова много собственика. Наличието на кръв в урината има научно наименование - хематурия. Важно е да се разбере, че хематурията не е заболяване, а симптом, според който, ръководен от други признаци, характеризиращи състоянието на заека, лекарят може да направи окончателна диагноза.
Най-често хематурията характеризира наличието на вътрешно кървене в тялото на животното, например поради:
- наранявания;
- цистит и други инфекциозни заболявания на пикочния мехур;
- патологии на уретрата (пикочните пътища);
- уролитиаза или други проблеми с бъбреците;
- хиперкалциурия (наличие на пясък в пикочния мехур);
- наличието на доброкачествени или злокачествени тумори в бъбреците, пикочния мехур, репродуктивните органи (например полипи в пикочния мехур, аденокарцином на матката, генитален рак и др.).
- кръв в урината на бременна зайка, заедно с кърваво изпускане от вулвата, в допълнение към изброените по-горе причини, може да означава прекъсване на бременността (спонтанен аборт).
Внимание! Наличието на кръв в изпражненията може да се определи окончателно само чрез лабораторни изследвания. Но опитни животновъди съветват провеждането на прост тест у дома. След като съберете малко урина (можете да използвате мокра постелка, върху която животното току-що е уринирало), трябва просто да капнете разтвор на водороден прекис върху нея. Наличието на кръв в „тестовата проба" ще предизвика съскаща реакция, в който случай животното трябва да бъде показано на ветеринарен лекар.
Червената урина
е може би най-често срещаният проблем, обсъждан във форумите за отглеждане на зайци. Но трябва да се уточни, че това описание може да означава разнообразие от нюанси на цвета - от розово до оранжево, бордо, червено, тъмнокафяво или лилаво.
За разлика от ситуацията, когато има кръв в урината на заека, червеният цвят не е причина за безпокойство. Разбира се, може да бъде много страшно за начинаещ животновъд да види такава картина, но опитни зайцевъди знаят добре, че за заека това състояние е съвсем нормално (имайте предвид, че след преяждане на цвекло хората също могат да получат течност с цвят ярко бордо при уриниране и това изобщо не показва някакво заболяване, така че няма причина за паника).
Червената урина при зайците не се смята за медицински симптом. Дори ако продължите да ги храните със същата храна, в по-голямата част от случаите след няколко дни цветът на урината се нормализира.
Има обаче едно предупреждение!
Може би най-опасното заболяване на пикочно-половата система на зайците е нефритът - сериозно увреждане на бъбреците от инфекциозен, токсичен или алергичен характер. Сред многото симптоми, чрез които това заболяване може да се диагностицира в ранните етапи, урината е червена на цвят (от светло до тъмно), а течността става мътна поради присъстващия в нея протеин, както и епителни клетки, урея и други компоненти.
Въпреки това, в допълнение към този симптом, нефритът е придружен от други, много характерни прояви, така че червеният нюанс на урината не трябва да притеснява зайцевъда само ако това е единственият проблем на заека.
Оранжевият цвят на урината
при заек е една от модификациите на червеното. В повечето случаи този ефект възниква от оцветяването на урината с пигмент, който влиза в тялото заедно с храната. Ако заекът предишния ден е ял моркови или спанак - храни, богати на бета-каротин - оранжевият нюанс на изхвърлянето е съвсем естествен. Подобна ситуация възниква, когато на зайците се дават игли от иглолистни дървета или храсти (смърч, бор, хвойна) като груба храна. Освен това дори фактът, че всички зайци ядат определена храна и промяна в цвета на урината се появи само при някои индивиди, не е причина за безпокойство: такава реакция на тялото е много индивидуално явление.
Въпреки това, наситеният жълт или оранжев оттенък на урината може да бъде причинен от повишено съдържание на вещества като уробилиноген или билирубин, което от своя страна предполага, че
черният дроб не функционира правилно.
Във всеки случай, след като е открил оранжеви мокри следи върху постелята, зайцевъдът трябва да се ръководи от собствените си инстинкти и да се съсредоточи върху други знаци, показващи физическото състояние на домашните животни.
Важно! Симптомите на уролитиаза при зайците по-скоро напомнят на цистит - често, болезнено и оскъдно уриниране, докато външните свойства на урината не се променят по никакъв начин (кръвта в урината присъства само при много тежка форма на заболяването и тъмният цвят изобщо не се счита за отличителен признак на патология).
Кафявият - тъмният цвят на урината
(както по принцип всеки друг цвят) сам по себе си не е причина за безпокойство. Понякога чувате, че подобен ефект възниква при уролитиаза и е придружен от наличието на утайка в урината под формата на пясък. Човек обаче трябва да бъде много скептичен към подобни твърдения и не само защото е почти невъзможно да се види такава смес в реални условия. Ако състоянието на домашния заек е нормално, анусът и уретрата са чисти, няма симптоми на уринарен дерматит (предимно косопад около гениталиите), значи няма причина за безпокойство.
Бяло (облачно) оцветяване
В повечето случаи бял, непрозрачен нюанс на урината при заек показва наличието на високо съдържание на калций в течността. Само по себе си това явление не е симптом на заболяване, но диетата на животното все пак трябва да се коригира чрез намаляване на дела на фуража с високо съдържание на този минерал (зайците получават най-много калций от зелена трева).
Полезна информация! Зайцевъдът трябва да знае, че нивото на калций в тялото на заека винаги е много по-високо от това на повечето други бозайници (приблизително 12,5–16 мг на децилитър в сравнение с „традиционната" норма за хора и животни от 8,5–10,5 ). Доскоро учените смятаха, че хиперкалциемията при зайците е свързана с диетични навици, но по-късно се оказа, че прехвърлянето на животни на диета с ограничено количество калций практически няма ефект върху горната концентрация. Очевидно става дума за физиологичните характеристики на зайците, така че излишъкът от калций в урината за животното може да се счита за една от нормалните опции.
Как да лекувате отклоненията
От написаното ясно се вижда, че в преобладаващата част от случаите промяната в цвета на урината при зайците не изисква никаква специална реакция, още по-малко лечение.
Един от най-характерните признаци за здравословни проблеми на зайците, много по-показателен от цвета на урината, е
честотата и обилното уриниране
Следните признаци показват проблеми с уринирането:
- животното напряга мускулите си много силно в момента на справяне с „малка нужда";
- животното седи дълго време с високо вдигната опашка, понякога се издига на задните си крака;
- уринирането се появява много често;
- по време на уриниране се отделя много малко течност или падат само отделни капки (ако се съмнявате, достатъчно е да смените постелката в клетката вечер и внимателно да я огледате сутрин за наличие и изобилие от мокри зони).
Най-често такива симптоми са характерни за проблеми с бъбреците и пикочния мехур, при патологични процеси в черния дроб такива признаци може да липсват. Във всеки случай точната диагноза се поставя само след задълбочен преглед на животното (например ултразвук или рентгенова снимка), както и лабораторни изследвания на кръв и урина и др.
Лечението с лекарства зависи от диагнозата на ветеринарния лекар. Това, което може сами да предприемете, са
народните средства
По принцип, ако говорим за една от описаните по-горе болести, единственият цивилизован начин да помогнете на домашен любимец е лечението с лекарства. Въпреки това, при леки затруднения с уринирането и лека промяна в цвета на секретираната течност, когато общото състояние на животното явно не дава основание да се подозира, че животът му е застрашен, можете да опитате да разрешите проблема с народни средства. Лечебните билки, които най-често се използват при заболявания на пикочно-половата система при зайците, са предимно:
- вратига;
- живовляк (както пресни листа, така и сухи);
- мечо грозде;
- боровинка;
- лайка;
- конска опашка;
- копър (семена).
Отвара от тези билки се приготвя по стандартния начин: суровината се залива с вряла вода, настоява се, след което готовото лекарство трябва да се даде на животното от спринцовка за еднократна употреба без игла. Така например за 500 мл вода трябва да вземете: живовляк - шест супени лъжици, хвощ или вратига - една чаена лъжичка, лайка или копър - супена лъжица.
Важно! Не може да се говори за никаква традиционна медицина, ако тестовете разкрият кръв в урината на заек.
За да бъде лечението успешно и резултатите от него да бъдат забележими, докато признаците на нарушение на уринирането напълно изчезнат, от диетата на животното е необходимо да се изключи храна, богата на калций и растителни пигменти, тоест сочни и зелени съставки (трябва да храните заека известно време само с груб фураж, сено и сухи смеси). Но по време на периода на лечение животното трябва да пие колкото е възможно повече.
Предпазни мерки
За да предотвратите проблеми с пикочния мехур, бъбреците, черния дроб и репродуктивните органи на заек, които могат да се проявят и в промяна на цвета на урината му, трябва да следвате прости правила:
- Хранете засегнатия заек правилно, не му давайте храни, които са забранени за консумация (малко хора знаят, че те включват всички зърнени храни, на базата на които се произвеждат повечето концентрирани фуражи).
- Уверете се, че заекът получава достатъчно количество течна и мокра храна (митът, че зайците и другите гризачи получават цялата необходима вода от храната и не е необходима поилка в клетката им, обаче е опасна грешка), липсата на суха храна също е неприемлива.
- Използвайте добри филтри, за да пречистите водата, която се дава на зайците (водата трябва да бъде не само чиста, но и мека).
- Постоянно зареждайте помещението, където се отглеждат зайци, с прясно и висококачествено сено.
- Осигурете на зайците достатъчно количество витамини, предимно витамин С. Не допускайте предозиране на калций в диетата им (въпреки че, липсата на този елемент е много по-лоша за заека от излишъка).
- Защитете зайците от течение, прегряване, хипотермия, стрес и други неблагоприятни фактори на околната среда.
- Редовно почиствайте клетката и осигурете топла, чиста и суха постелка през студения сезон.
- Правете навременна ваксинация и обезпаразитяване.
- Ако имате диагностициран заек с проблеми с бъбреците или пикочния мехур, вземете контролен тест за урина поне веднъж на тримесечие.



Коментари