Популярни инфекции и бактерии срещу които хапчето, капките или инжекцията са задължителни
Ваксинирането на домашните кучета е задължителна инвестиция в здравето им за всеки любящ и отговорен стопанин. Те служат като застраховка срещу болести – предотвратяват ги, спестяват пари и ви помагат да избегнете загуба на любимец. Вашият ветеринарен лекар ще създаде график за ваксиниране на кученца въз основа на индивидуалните нужди. Ето защо ваксините за кученцата са важни и какво да очаквате от процеса.
Ваксинациите помагат за „програмирането" на специализираните клетки на имунната система на кученцето да разпознават, намират и унищожават вируси, бактерии и други патогени, както в кръвния поток, така и на клетъчно ниво (в носа или очите) преди да причинят заболяване. Ваксините също помагат за предотвратяване на разпространението на определени заразни болести на други кучета.
Имунната система на кученцата е слаба при раждането, но кърменето от майката осигурява известна защита, докато се развиват. Коластрата, богато на антитела „първично мляко" помага за предпазване от вируси, които могат да застрашат здравето на кученцата. Когато те се отбиват на възраст около 6 до 8 седмици, защитата от майчините антитела започва да избледнява, докато имунната им система узрява. Майчините антитела обикновено изчезват на възраст от 16 до 20 седмици, но няма надежден начин да се тества тяхното присъствие.
Ветеринарите започват стратегически да ваксинират кученца през този период от време, така че имунната им система да може да се научи как да се бори с животозастрашаващи болести. Майчините антитела също могат по невнимание да неутрализират повечето ваксини, така че с ваксинациите кученцата няма да бъдат защитени, докато имунната им система не узрее достатъчно. Ето защо се препоръчва серия от бустери на възраст между 6 и 20 седмици. Основните ваксини са тези, които се считат за най-важни за кученцата в повечето географски местоположения. Те включват чума, парвовирус, аденовирус (хепатит) и бяс. В зависимост от средата на вашето кученце, може да се препоръчат и допълнителни ваксини, като Bordetella, Lepto и Lyme. Говорете с вашия ветеринарен лекар относно риска от излагане на тези заболявания, за да може да създаде правилния график за ваксиниране.
Заболявания
Кучешката чума е фатално и силно заразно вирусно заболяване. Ваксината срещу нея се счита за основна, обикновено се дава като част от комбинирана ваксина, наречена DA2PP или DHPP. Кученцата трябва да получат поне три ваксини DA2PP на възраст между 6 и 16 седмици, в диапазон от две до четири седмици. Трябва да се приложи отново една година по-късно. След това повечето кучета могат да преминат към тригодишен график за ваксината DA2PP.
Кучешкият аденовирус има два вида: CAV-1 причинява инфекциозен кучешки хепатит, възпалително състояние на черния дроб. CAV-2 се свързва с комплекс от инфекциозни респираторни заболявания при кучета. Въпреки че ваксината съдържа CAV-2, тя е ефективна срещу CAV-1 и е предназначена основно за предотвратяване на инфекциозен хепатит при кучета. Аденовирусната ваксина също е основна и друг компонент на ваксината DA2PP.
Parvo е друго заразно вирусно заболяване с висок процент на смъртност при кучета. Счита се за основна ваксина и също е част от комбинираната DA2PP. В нея влиза и вирусът параинфлуенца, който засяга дихателната система и причинява инфекциозен трахеобронит или т. нар. кучешка кашлица.
Бясът е неврологично заболяване, причинено от Lyssavirus. Предава се чрез слюнка, ухапвания или одрасквания и може да засегне всеки бозайник, включително хора. Ваксинацията срещу бяс се изисква от закона в повечето страни и се препоръчва от съображения за общественото здраве и безопасност. Кученцата получават първата си ваксина срещу бяс на възраст около 16 седмици. Ваксината трябва да се прилага на всеки една до три години в зависимост от държавните закони и да се гарантира 3-годишната наличност на ваксината.
Бордетела също е вид бактерия, за която е известно, че причинява кашлица. Не всички кучета се нуждаят от ваксинация срещу нея, но се препоръчва за всяко куче, което прекарва време на места, където кучетата се събират – паркове, фризьорски салони, ветеринарни клиники. Кученцата получават първата си ваксина Bordetella на възраст от 6 до 8 седмици, след това отново на интервали от две до четири седмици до около 16-седмична възраст. Тази ваксина трябва да се повтаря поне веднъж годишно.
Лептоспирозата е вид бактерия, открита в урината на диви животни, като елени и гризачи. Бактериите могат да оцелеят в почвата, водата и влажната трева. Кучетата могат да влязат в контакт с бактериите, като пият от замърсена вода или почистват лапите си, след като преминат през замърсена зона. Лептоспирозата разболява много кучета и може да доведе до бъбречна недостатъчност, чернодробна недостатъчност и белодробно заболяване. Освен това бактериите могат да се предават на хора, което прави това заболяване зоонозно. Ваксинацията е силно препоръчителна, първата лепто ваксина се получава на възраст около 12 седмици, след това бустер в рамките на две до четири седмици. Лепто ваксината трябва да се повтаря всяка година.
Кучешкият грип е вид грипен вирус, който засяга кучетата. Вариантите H3N8 и H3N2 причиняват респираторни заболявания и лесно се предават на други кучета. За всеки щам има ваксина, но някои ветеринарни лекари препоръчват двувалентната ваксина, тъй като тя покрива и двата щама. Това е допълнителна ваксина, която се препоръчва за кучета, които често прекарват време около непознати кучета. Допълнителна ваксина се препоръчва за кучета, които често получават ухапвания от кърлежи. Могат да получат първата си ваксина на възраст от 9 до 12 седмици, последвана от бустер две до четири седмици по-късно. Лаймската ваксина трябва да се повтаря всяка година.
Вашето кученце вероятно ще бъде уморено или леко летаргично за ден или два след ваксините. Оставете го да си почива, но внимавайте за признаци на заболяване. Реакциите и страничните ефекти на ваксината обикновено са леки и самоограничаващи се. Признаците могат да включват болка и подуване на мястото на инжектиране, летаргия или треска. Тежките алергични реакции са редки, но могат да станат сериозни, ако не се лекуват. Въпреки потенциалните странични ефекти, ползите надвишават рисковете, когато става въпрос за ваксини за кученца. За съжаление тези, които не са ваксинирани, са изложени на висок риск от заразяване с болести, които могат да бъдат много сериозни и често фатални.
![Кученцата трябва да започнат ваксинационния цикъл след отбиване](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/538/Image_16878538_811_0.jpg)
![Ваксинациите могат да бъдат стресиращи](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/541/Image_16878541_811_0.jpg)
Коментари