Зимната градина е помещение за целогодишно ползване по всяко време на деня и при всякакви метеорологични условия.
По това зимните градини се различават от парниците и оранжериите. В този тип екологичен дизайн присъства думата „градина", като компонент на човешкия дом, който играе важна роля за него. Така че зимната градина е екологично затворено пространство, често прикрепено към къща, чиято основна цел е да създаде среда за почивка на хората с помощта на растения.
Проектирането на зимна градина е работа, която изисква обмисляне и на най-малките детайли. Ето защо си струва да се подготвите предварително за всички трудности, които могат да възникнат при избора на вида на градината, стила и неговите компоненти.
Зимната градина има доста предимства:
- директен контакт с природата;
- възможност да се насладите на пейзажа от прозореца;
- получаване на допълнителна светлина, която е полезна както за здравето, така и за спестяване на електроенергия;
- чувство за комфорт, когато навън е студено, горещо или има неприятни климатични условия;
- възможност за почивка с приятели през цялата година;
- място, където да работите спокойно и с настроение;
- предоставя красиви, приятни гледки, които ни правят уравновесени и щастливи.
Зимната градина е сложна специализирана инженерно-техническа структура, чиято основна цел е да създава и поддържа оптимални условия за живота на различни растения. Тя може да се превърне в отлична зона за комфорт за растенията и хората едновременно - „зелена всекидневна", където да се отпуснете и да си починете.
Видове
Преди да изградите зимна градина, трябва да решите какво искате да постигнете в крайна сметка. Факт е, че има няколко варианта за зимни градини, които се различават значително както по външен вид, така и по предназначение. Най-популярните от тях са:
- жилищна зимна градина;
- зимна градина - оранжерия;
- буферна зимна градина.
Жилищна
Отопляема зимна градина, оборудвана в дома, която съдържа достатъчен брой растения, е получила определението за жилищна. Успешно комбинираният микроклимат позволява както на хората, така и на растенията да се чувстват еднакво комфортно.
Можете да отглеждате растения в жилищната зимна градина през цялата година.
Оранжерия
Оранжерията е практически нежилищна зимна градина.
Тази градина създава идеален микроклимат за отглеждане на растения (дори и на най-екзотичните видове). Но не можете да го наречете пълноценно място за почивка.
Буферна
Буферната зимна градина е сезонно жилищно (или нежилищно) неотопляемо помещение.
По правило буферната зимна градина е предназначена повече за естетически цели и броят на растенията, отглеждани в нея, е малък. Това се дължи на факта, че поради вратите, които често се отварят към улицата, е невъзможно да се поддържа постоянен микроклимат в такава градина. Тоест стаята служи като един вид буфер между улицата и къщата, което спестява разходите за отопление на къщата.
Избор на място и форма
След като сте решили каква зимна градина трябва да имате, трябва да изберете правилното място, където да я поставите.
Зимната градина може да бъде разположена от всяка страна на къщата: север, юг, запад, изток.
Север
Зимната градина, разположена от северната страна на сградата, бързо ще акумулира топлина и също толкова бързо ще я отдава. Именно поради бързата загуба на топлина, отоплителната система в зимна градина, разположена на север, трябва да бъде висококачествена и обмислена до най-малкия детайл.
Юг
Зимната градина, разположена от южната страна на сградата, бързо натрупва топлина и я задържа добре - това е плюс през студения сезон. Но през лятото растенията постоянно ще се прегряват, което означава, че най-малкото ще е необходима добра вентилационна система - и това вече е минус.
Освен това, поради постоянното прегряване, зимните градински култури ще се нуждаят от често поливане, което не е по вкуса на всяко растение.
Запад
В зимна градина, разположена от западната страна на сградата, топлината ще се задържи доста дълго време, но през лятото това предимство ще се превърне в недостатък, тъй като има висок риск от прегряване на растенията.
Изток
Вътре в зимната градина, разположена от източната страна, можете да създадете идеален микроклимат за отглеждане на растения, които ще имат достатъчно светлина и в същото време няма да прегряват.
ВАЖНО! При избора на място за поставяне на зимна градина е необходимо да се вземат предвид не само всички горепосочени характеристики, но и дизайнът на къщата.
Зимната градина може да бъде свободностояща конструкция, чиято форма да бъде различна.
Въпреки разнообразието и привлекателността на формите на самостоятелните сгради, най-често зимната градина е в съседство с жилищна сграда. Тя изпълнява не само практична, но и естетическа функция, като ефектно декорира екстериора и интериора на дома. В допълнение, този дизайн, съседен на една от страните на жилищното пространство, се счита за най-успешният от гледна точка на техническата безопасност.
Конструкция и материали
За да осигурите оптимални условия за отглеждане на растения в зимната градина, трябва да вземете предвид редица изисквания за конструкции от този вид. Само така ще създадете идеална зимна градина – функционална и красива. Освен това конструкцията трябва да е устойчива на охлаждане, прегряване и механични натоварвания.
Материалите трябва да са:
- висококачествени, с висока товароносимост, дълъг експлоатационен живот и антикорозионна устойчивост;
- способни ефективно да задържа топлината;
- устойчиви на ниски и високи температури, валежи, механични натоварвания;
- издръжливи;
- да пропускат най-малко 80% от слънчевата светлина.
Не трябва да пестите от материали. За да направите зимна градина в къщата, използвайте:
1. Стъкло. Пропуска до 98% светлина, издържа на натоварвания и не се страхува от сняг, градушка или силен вятър. Недостатъци: висока цена и разсейване на топлината.
2. Поликарбонат. Предимства - ниска цена, гъвкавост на материала, прозрачност 88%. Недостатъци - ниска топлинна ефективност, което ще доведе до необходимостта от допълнително отопление на сградата и допълнителни парични разходи.
3. PVC тръби. Предимства: запазване на топлината и ефективност. Недостатъците включват голямо тегло.
4. Плексиглас. Ще бъде полезно за създаване на странични стени в затворено пространство.
Предимства: лекота на използване. Недостатък: голямо тегло.
Изберете стил
Зимната градина може да бъде декорирана в различни стилове, всичко зависи от вашите вкусови предпочитания.
Класически
Зимната градина в класически стил е красива и лаконична. Това е сграда с многокаскаден покрив, красиво (често витражи) стъкло и класически мебели.
Японски
Зимна градина, оборудвана според принципите на Фън Шуй, ще бъде оценена от любителите на минимализма. Ясно, стегнато и практично - точно това трябва да бъде зимната градина в този стил.
Кънтри
Зимната градина в селски стил ще ви даде възможност да се почувствате като част от природата. Този стил се характеризира с използването на керамика - на пода и стените, различни мазилки, декоративен камък, голямо количество дърво: това може да бъде грубо, семпло обзавеждане, дървени щори, стойки за растения и др.
Коментари