Изследователи от Университета във Вагенинген, Нидерландия са открили незабелязан досега компонент в кресончето тале: тънък филм, който обвива ембриона в семето. Това откритие е особено забележително, тъй като този вид е интензивно изучаван в продължение на пет десетилетия. Новооткритите знания за компонента биха могли да помогнат на компаниите, занимаващи се с производство на семена и селекция, да поддържат здравето на своите семена и растения.
Изследователите от групата по биохимия на Долф Вайерс и групата по механобиология на Йорис Спракел описват подробно своите открития в научното списание Development. Въпреки че точната роля на този новооткрит компонент все още не е ясна, учените предполагат, че ембрионалната обвивка действа като своеобразна усмирителна риза, която гарантира, че ембрионът ще запази правилната си форма по време на развитието си.
През първите дни след оплождането хранителният слой, заобикалящ ембриона, не е напълно развит, което позволява повече пространство. Според Вайерс и Спракел мембраната може да играе решаваща роля за това ембрионът да запази правилната си форма, предотвратявайки неконтролирания растеж и изпъкването на клетките.
Невидима сила
Въпреки възможната си роля да поддържа формата на малкото растение, ембрионалната обвивка е изключително тънка, което обяснява защо изследователите на растенията не са я забелязвали в продължение на десетилетия. Откривателите Йосапол Харнваничвех и Сесилия Бораси се натъкват на нея случайно, докато се опитват да разделят шестнадесетте клетки на млад растителен ембрион. Невидима сила е държала клетките заедно. Едва когато изследователите погледнали под микроскоп, за да разберат защо клетките не се отделят, те видели фолиото, обграждащо ембриона.
„Тогава разбрахме какво да търсим", казва с ентусиазъм Бораси. Учените сканират подробни изображения на растителни ембриони, които колегите им са направили преди години с електронен микроскоп. „Обикновено това е един от онези компоненти, които забелязваш едва когато знаеш, че са там." Когато изследователите от Вагенинген прегледали научните публикации, те открили подобни мембрани на снимки на ембриони при тютюневи растения. Вайерс и Спракел са убедени, че същият компонент се среща в много повече, ако не и във всички растения.
Фактор в производството на семена
Последиците от това откритие са значими за компаниите, занимаващи се със семена и селекция, тъй като се смята, че мембраната играе решаваща роля за здравето на семената и ембрионите. „Ако не знаете, че съществува такава ембрионална мембрана, не можете да я вземете предвид", казва Вайерс. Повредена, деформирана или дори липсваща мембрана може да има тежки последици за растежа и развитието на малкото растение.
За да разберат точните последици, учените трябва да манипулират или премахнат ембрионалната обвивка в лаборатория, но това се оказва предизвикателство, тъй като обвивката се състои от мазнини и протеини, които са свързани помежду си чрез кръстосани връзки. Това я прави напълно еластична, изключително здрава и трудна за разрушаване с химикали. „Опитвахме безкрайно много, но все още не сме успели", казва Харнваничвех.
Пазителят като алтернативна хипотеза
Ако изследователите успеят, ще получим яснота за точната функция на мембраната и за последствията от евентуални неуспехи. Въпреки че изследователите подозират, че споменатата по-рано функция на усмирителна риза е най-очевидната роля на обвивката, те не изключват и други възможности. Обвивката може да действа като пазач, който позволява преминаването само на избрана група химикали. „По този начин тя може да предпазва младите, уязвими ембриони от вредни вещества", казва Бораси. И накрая, ембрионалната обвивка би могла да служи като точка на прикрепване за защитния мастен слой, който растението развива по-късно. Мастният слой може да се придържа по-добре към мембраната, отколкото към самия ембрион.
Въпреки че са необходими още изследвания, за да се разкрие ролята на ембрионалната мембрана, Харнваничвех и Бораси са развълнувани от откритието си. „Наистина е готино да откриеш нещо ново във фундаменталната наука", казва Бораси.
Коментари