При студени есен и зима има риск за кокошките и пилетата. Те не понасят добре ниските температури и липсата на слънчева светлина. И резултатът е намаляване на производителността.
Когато са на студено:
- производството на яйца при кокошките-носачки намалява - зависи от 40% от комфортната температура в кокошарника;
- наддаването на тегло при бройлерите спира напълно;
- птиците развиват артрит на крайниците, особено породите с неоперени крака са податливи на болестта;
- повече ембриони умират в яйцата, дори ако квачката седи върху тях;
- имунитетът на птиците намалява и при температури под +5 градуса пилетата стават податливи на настинки;
- има повишено натрупване на мастна маса вместо мускулна.
Какви условия трябва да
създадете в кокошарника?
За да се поддържа здравето на кокошките-носачки през зимата, трябва:
- да поддържате температурата на въздуха в кокошарника на +10-18 C;
- да осигурите дневна светлина от 12-14 часа;
да има добра вентилация на помещението, но въздухът не трябва да е прекалено влажен. Подготовката на помещенията започва през есента, когато навън все още е топло. Задължително е да дезинфекцирате кокошарника, защото в помещението се натрупват различни отпадъци - остатъци от храна, изпражнения, пера и др. Всичко това е източник на различни заболявания. Такава среда е благоприятна за размножаване на патогенни микроорганизми, водещи до отравяния и инфекциозни заболявания. Без дезинфекция на кокошарниците възникват епидемии, водещи до смърт на птици.
Първо трябва да изпразните напълно кокошарника от птици, да почистите постелките от пера, изпражнения и други отпадъци. Отстранете цялата храна от хранилките, пометете пода, измийте варовика от стените.
Как да дезинфекцирате
Преди да започнете е по-добре да носите респиратор, гумени ръкавици, ботуши и дрехи, които няма да се намокрят.
Измийте хранилките, купите и кофите в разтвор на сода. Приготвя се от 200 г сода на 10 литра вода. Измитите съдове се сушат на открито.
Дезинфектантите се прилагат със специална пръскачка. Третирайте стените, пода, тавана и всички кацалки.
След 2-3 часа препаратът се измива с течаща вода.
Какви прерарати да използвате:
- Антивирусни лекарства –ще ги откриете във ветеринарните магазини;
Трябва ви и хлорна вар, както и разтвори, приготвени на нейна основа;
- Солни разтвори - натриев хипохлорид и други продукти, съдържащи хлор и киселини;
- Сярни димни бомби- Когато фумигирате помещението, е важно да го затворите плътно. След такава дезинфекция то може да се използва едва след 7 дни. Можете да използвате по малко и токсични йодни бомби. Техният дим е вреден за патогените, но безвреден за птиците.
Как да изолирате кокошарника
Необходимо е да се уплътнят всички пукнатини, така че топлината да не излиза през тях. Също така, трябва да проверите покрива и подовете за течове. След това започнете да изолирате всички части на кокошарника.
- Стените: Можете да ги обшиете с дъски, шперплат и да добавите топлоизолационен слой между носещата стена и обшивката. Като изолация се използват плочи от минерална вата, пеноплекс и пенополистирол. Някои стопани покриват стените с полиетилен, но това не трябва да се прави. Найлонът не пропуска въздух и влага, така че под него ще се натрупа конденз. Това ще доведе до развитие на мухъл и влошаване на микроклимата в кокошарника.
- Ако подът в стаята е бетонен: необходимо е да го покриете допълнително с дъски. В този случай под корпуса се полага слой топлоизолация. За такъв под е подходящ пенополистирол или целулозна вата. Можете да използвате експандирана глина, но тогава дебелината на слоя трябва да бъде 15-20 см. Минералната вата в този случай няма да работи, тъй като няма да издържи на условията на висока влажност. След това дървеният под се покрива с дебел слой постеля. За това са подходящи сено, слама, смърчови игли, дървени стърготини и торфен мъх.
Можете да използвате няколко материала и да направите смесена постеля, например от слама и прясно сено или борови иглички, слънчогледови люспи и дървени стърготини. Преди полагане на постелката подът се третира с вар и се оставя да изсъхне добре. Дебелината на постелята трябва да е 30-40 см. През зимата постелката периодично се обръща и се добавят още 5-10 см слама или сено. Фермерските магазини разполагат с готови постелки, като например подложка за ферментация. През зимата тя служи като топъл под и поради разлагането на органични вещества може да се нагрее до +50 оC. Съставът на такава постеля включва ферментирала млечна киселина и фотосинтезиращи бактерии. Те преработват тора, премахват неприятните миризми, затоплят птиците и премахват излишната влага.
- Врати и прозорци: Преди трайното застудяване трябва да проверите как се затварят вратите и дали има пукнатини. Можете да изолирате вратата със стар матрак, да използвате минерална вата и тапицерия, изкуствена кожа или други подходящи материали. Прозорецът трябва да е с две рамки. Преди зимата върху рамката се опъва прозрачен полиетиленов филм, а всичко около прозореца се изолира с филц или друга изолация. Изолацията трябва да помага да издържате на студени условия и да предотвратява излизането на топлината.
- Отоплявате на кокошарника през зимата: В някои региони може да бъде особено студено през зимата, например температурата пада до минус 20– 25 оC. В този случай си струва да се осигури допълнително отопление за кокошарника. То ще има положителен ефект върху производството на яйца.
Има няколко опции за отопление
- Пещи - можете да поставите печка в помещението. Има различни конфигурации - тенджера, тухла, дизел. Монтажът се извършва предварително и се осигурява покритие за защита на птиците от изгаряния и повишаване на пожарната безопасност. Поддържането на желаната температура ще изисква постоянно наблюдение от стопанина.
Повечето стопани смятат, че най-безопасното и икономично отопление е дизеловата печка. Димът от използването й не остава в помещението, а мощността може да се избира в зависимост от площта на кокошарника.
- Радиатор с терморегулатор: Такова устройство ще улесни поддържането на желаната температура в кокошарника, то е огнеупорно, но има значителен недостатък. Радиаторът се захранва от електричество, като използването му значително увеличава сметките за ток. Този метод е подходящ, ако площта на кокошарника е малка.
- Инфрачервени лампи: Инсталирането им е по-икономично в сравнение с радиатор, освен това те затоплят помещението равномерно. Такива лампи са монтирани на тавана, което елиминира изгаряния за домашни птици.
Зимно осветление на кокошарника
Пилетата имат доста лошо зрение, така че през зимата се нуждаят от допълнително осветление. В същото време светлинният поток не трябва да е твърде ярък, в противен случай кокошките носачки стават неспокойни. Правилното регулиране на яркостта и интензивността на светлината поддържа производството на яйца на високо ниво през зимата, помага на пилетата да растат и да се развиват добре, позволява на младите птици да се ориентират добре в кокошарника и бързо да намерят хранилките и поилките и поддържа добър апетит.
Внимание! Липсата на зимно осветление означава нарушаване на естествения биоритъм на птиците.
При естествени условия, когато дневните часове намаляват, тялото на пилетата преминава в зимен режим. По това време те трябва да възстановят калциевия баланс. Тъй като при изкуствено осветление дневните часове за тях остават същите, птиците не могат да се възстановят напълно. Ако искате да поддържате високо производство на яйца през зимата
осигурете на пилетата 12 часа дневна светлина
Необходимо е да включите светлината в 6 сутринта и да свети в кокошарника до зори и да го включите отново вечер при здрач. Светлините се изключват в 20.00 часа. Една лампа от 60 W на 10 кв. м ще бъде достатъчна.
Какви лампи да използвате
Можете да използвате различни видове лампи, за да осветите кокошарника. Всяка има своите предимства и недостатъци.
- Лампа с нажежаема жичка: Най-простият и бюджетен вариант. Освен светлина, такива лампи отделят и топлина в малки количества. Недостатъкът на лампите с нажежаема жичка е краткият им експлоатационен живот.
- Луминесцентни: Практичен вариант за кокошарник. Тези лампи издържат много дълго време и осигуряват равномерен бял поток от светлина. Но след като се повредят, те не могат просто да бъдат изхвърлени - необходимо е рециклиране.
- Енергоспестяващи: Разходват енергията икономично и издържат дълго време, но поради наличието на живак изискват правилно изхвърляне.
- LED: Те работят повече от 50 000 часа и осигуряват стабилна светлина, независимо от условията на околната среда и температурата. Недостатък на такива лампи е високата им цена, но с течение на времето се изплащат с продължителна и непрекъсната работа.
- Най-добрият вариант биха били лампи с бяло осветление, но ако е ще използвате светлини с други цветове, трябва да знаете, че те влияят на поведението на птиците:
1) Оранжевото има положителен ефект върху размножаването на птиците;
2) Зеленото подобрява растежа на младите животни;
3) Синьото успокоява;
4) Червеното намалява вероятността пилетата да кълват яйца.

Коментари