Еризипелът при свинете е много сериозно заболяване и може да доведе до значителни загуби. Но е лесно да се предотврати, като

просто поддържате кочината чиста.

и реагирате навреме за най-малките прояви на болестта. С бързо лечение може да предотвратите катастрофални загуби. Особено като се има предвид, че еризипелът се среща не само при свинете, но често засяга и овцете.

Основният източник на инфекцията

е храната за животните

Болестта е трудна за лечение и е почти невъзможно да се изкорени без използването на лекарства.

Внимание! Заболяването е опасно не само за животните, но и за хората, особено ако имат рани по кожата.

Болеста не засяга всички прасета, а само индивиди, чиято възраст е от 3 месеца до 1 година. Заразяването става след контакт с бактероносители, които обикновено са вече заразени животни. Този контакт не се характеризира непременно със запазване на здрави и заразени индивиди. Заразяването може да стане чрез месото на болните прасета, отпадъчните продукти, хранилките - с всичко, с което е влязло в контакт болното прасе.

Важно! Патогенът може да се пренася от кръвосмучещи насекоми и мишки.

Внимание! Заболяването има по-сезонен характер, тъй като се разпространява най-интензивно през топлия сезон, когато средата е благоприятна за бактериите и прасетата могат да влязат в контакт с почвата, където живее патогенът.

За патогена еризипел: Това е статичен микроорганизъм, който не се размножава чрез спори и не образува капсули. Бактерията мутира, адаптирайки се към различна среда; може да живее месеци в почва, оборски тор, вода, мъртви трупове на добитък. Може да убиете бактерията, като използвате само високи температури за обработка на месо (не по-ниски от +70°C).

Внимание! В този случай микроорганизмът умира след 5 минути, но след осоляване или опушване микроорганизмът продължава да живее в трупа. Студът не влияе на бактериите, тоест няма да е възможно да ги убиете с ниски температури. Бактериите могат да се повлияят с антибиотици и дезинфекция. Можете да дезинфекцирате съдовете за животни, както и други предмети с белина, алкали и формалдехид.

Първите признаци

В тялото на прасето бактерията се вкоренява за 5 дни. Животното става летаргично, практически не яде, температурата му се повишава, енергията изчезва. Няколко дни по-късно върху кожата на прасето се образуват възпаления, които са локализирани главно по врата, страните и гърба. Към симптомите се добавя недостиг на въздух и повишен сърдечен ритъм до 100 удара в минута, лимфните възли се възпаляват.

Ако не обърнете внимание на тези признаци навреме и не се обадите на ветеринарен лекар, тогава вече за 4-5 дни животното умира.

Но болестта може да се забави, прераствайки в хронична форма. В този случай прасето започва да има проблеми със сърцето, ставите, тъканите умират. Всичко това води до смърт.

Протичане и симптоми

След инкубационния период, който продължава максимум 8 дни, ходът на заболяването може да придобие различен характер. Най-често ветеринарните лекари наблюдават остро състояние, когато много от животните умират. Ето защо експертите съветват необходимото лечение да започние веднага щом забележите признаците на заболяването. Колкото по-рано започне курс на антибиотици, толкова по-ниска ще бъде смъртността.

Варианти на заразяване

Светкавично: Такъв ход на заболяването е доста рядък. Наблюдава се главно при прасенца, чиято възраст е от 7 месеца до 10. Еризипелът в такива случаи се появява мигновено поради трудно движение, лошо хранене, лоша хигиена. Може да се появи и при изтощени възрастни. При животните се наблюдават скокове на температурата, обща слабост и депресия, започват прекъсвания в работата на сърцето. По кожата не се появяват язви, така че този ход на заболяването се нарича “бяла форма”. Самото име на този период говори за бързия ход на заболяването. Така е, защото смъртта настъпва след няколко часа.

Острата форма на еризипел е по-чест и се характеризира с отравяне на кръвта. Телесната температура на прасето се повишава рязко до 42 градуса. Животното става неактивно и слабо, стои настрана от останалите прасета, походката се променя. Заразеният екземпляр практически не се храни, има запек и повръщане. Заради сърдечна и бъбречна недостатъчност белите дробове на животното се подуват. Появява се недостиг на въздух, кожата става синя. При тази форма животното развива петна, които променят цвета си от светло розово до червено. Без лечение животното може да умре още на 2-ия - максимум на 5-ия ден.

Подостра форма: Тя се среща най-често. В този случай, на първо място се появява обрив по тялото - то се подува, лимфните възли се възпаляват. Температурата се повишава рязко - до + 41 °C.

Животното се крие, отслабва, яде малко, не пие. На 2-ия ден кожата му е покрита с квадратни, ромбовидни или овални петна, които при натиск стават по-светли. Често тази форма продължава от няколко дни до седмица и животното в крайна сметка се възстановява.

Хроничната форма възниква, ако заболяването е напреднало или е преминало в латентна форма. В този случай кожата на животното е засегната по такъв начин, че започва да умира в отделни области. Възникват сърдечни ендокардити и тежки хронични заболявания. Също така, бактерията влияе отрицателно върху растежа на животното, което значително се забавя.

Мускулно-скелетната система на прасето страда, появяват се артрит, ревматизъм, куцота, ставите се разрушават.

Как да се лекува у дома

Болното прасе не трябва да се изпраща във ветеринарна клиника, тъй като болестта може да бъде излекувана у дома. Най-добрите лекарства за еризипел са антибиотици, терапевтичен серум и специални препарати.

Понякога народните средства се използват за премахване на проявите на болестта, но често те нямат достатъчно силен ефект, а могат да осигурят само временно облекчение. Ако животното има рязко покачване на температурата и тялото е покрито с петна, които стават бели при натискане,

можете да му помогнете с оцет

преди пристигането на ветеринарния лекар. Течността се разрежда в съотношение бутилка към кофа вода. В този разтвор се намокря груба кърпа, с която се покрива.

Един от симптомите на еризипел е запек - за елиминирането му можете да приготвите клизма с обем до 2 литра. Това ще бъде особено полезно за прасенцата, тъй като тялото им е по-слабо.

Важно! Червените петна по кожата могат да се поръсят с натрошен тебешир и да се покрият с парче червен плат. Това ще облекчи подуването, а болките се облекчават от белия равнец. Всички народни средства са добри в случай на бързо откриване на заболяването, тъй като те могат значително да облекчат състоянието на прасето и ще помогнат до пристигането на специалист.

Внимание! Такива процедури са важни за прасенцата, които могат да умрат от болка. Трябва да се има предвид, че въпреки че тези методи са добри, официалната ветеринарна медицина не препоръчва пренебрегване на фармацевтичните продукти, тъй като годините на практика показват, че традиционната медицина не е в състояние да излекува еризипел без медицинско лечение. След като животното е отново здраво (обикновено след десет дни), кожата и краката на прасето трябва да бъдат дезинфекцирани и едва тогава може да бъде върнато при другите животни.

Важно: Животните, които са преминали болестта, трябва да бъдат подложени на задължителна ваксинация.

И още: Не пренебрегвайте чистотата в условията на лечение у дома. Необходимо е да се дезинфекцират помещенията, където се отглеждат прасета, и да се изолира болното животно от останалите.

Подрастващите прасенца могат да бъдат ваксинирани срещу еризипел на възраст от 3 месеца до 1 година.
Подрастващите прасенца могат да бъдат ваксинирани срещу еризипел на възраст от 3 месеца до 1 година.
Инфекцията с еризипел при свинете е доста опасна и за хората, които са в контакт с тях.
Инфекцията с еризипел при свинете е доста опасна и за хората, които са в контакт с тях.