На днешния ден празнуваме голям православен празник – Голяма Богородица. Незнайно защо, но той е един от малкото, които честваме през лятото. Сигурно, защото по стар адет на празници не се работи, а пък в този период това няма как да стане. Това е в кръга на шегата, естествено. Много градинари не смятат работата с растения за реална такава и по-скоро се забавляват, разпускат сред зеленината и цветовете на балкона и в двора.
За тях този ден също е важен. От днес до Малка Богородица (8 септември), тези точно 24 дни се смятат за най-подходящото време за размножаване на многогодишни растения. Не се изненадвайте. Има си логично обяснение и то е следното:
- Температурите през нощта вече са осезаемо по-ниски, което спомага възстановяването на кореновата система и бързото прихващане;
- Денят започва да намалява, което подсказва на растенията, че е време да се запасят и да се подготвят за покой;
- Има достатъчно време и то с подходящи метеорологични условия те да се прихванат, да заякнат и чак след това да изпаднат в зимен сън.
Може да сте чували, а и ние сме писали, че божурите и перуниките са две от най-любимите украсни култури, които се размножават именно сега – между Голяма и Малка Богородица. Разбира се, взема се предвид не само календарната дата, а и фазата на развитие на цветята. В края на август те са прецъфтели вече и са се ориентирали към други задачки. Например, да насочат енергията си към подготовка за зимата на физиологично и биохимично ниво, а това е и причината размножаването да се извършва сега.
Колко начина на размножаване
има при многогодишните?
Основно два:
- Чрез семена, което гарантира големи количества нови растения на много ниска цена, но пък отнема много време, докато стигнат цъфтежен размер;
- Чрез делене на вегетативни части (клонки, корени, туфи и др.). Броят на новите растения е много по-нисък, но развитието до цъфтеж е много по-бързо.
Трябва да подчертаем, че всяко растение има специфични изисквания по отношение на размножаването. Да, някои могат да се обединят в групи по метод, период, кълняемост, процент на прихващане или друг фактор, но винаги е добре да се информирате стриктно и строго индивидуално преди да пристъпите към действие.
Краят на лятото е
идеален момент за размножаване чрез делене
Получените нови растения са малко на брой, но започват да цъфтят бързо. Важно е да изберете здрави, силни и не много възрастни цветя. Последните се прихващат по-трудно.
Ето и едно правило – цъфтящи през есента видове се размножават напролет, а тези които цъфтят напролет или през лятото – след прецъфтяване или не по-малко от месец-два преди зимата.
- Астри, флокс, анемонии, здравец и други може да се разделят на 2-3 или 4 части само с помощта на лопата. Трябва да има поне 2-3 растежни точки на новата част и да се избягват вътрешните застарели или отмрели зони.
- Ириси, джинджифил, куркума, повечето менти, някои папрати се размножават лесно чрез ризомите, разположени на или близо до повърхността на почвата.
- Божури, ревен и други, които образуват коренище подобно на главина трябва да се делят много рядко и внимателно на големи части – не повече от две или три. Короната не бива да се поставя по-дълбоко от около 5 см под почвената повърхност. В противен случай растението се изтощава и не цъфти.
- Хости, астилбета, хамерокалиси и декоративни треви се размножават след края на зимата.
Още начини на размножаване са резниците – коренови и стъблени. Ако изберете такъв вариант, запасете се с повече растителен материал, защото не винаги прихващането е добро.
Как се размножават някои от най-любимите цветя в нашите градини през този период?
Коментари