Как расте хидропонният хмел?

В закрити помещения в покрайнините на Мадрид лиани от хмел растат под LED светлини и строго наблюдение.

Малкият екип на Ekonoke от агрономи, химици и биотехнолози се занимава с различни комбинации от светлина и фертигация - смесването на торове и вода - в тестовото съоръжение. Те търсят „тайния сос“, който най-добре подхожда на всеки сорт.

Крайната цел е да се увеличи максимално производството на алфа-киселини и етерични масла, които придават горчивите и плодови аромати, така ценени от ентусиастите на крафт бирата.

Десетки сензори, закачени към листата, корените и стъблата на високорастящите стъбла, измерват всеки параметър, от влажност до нива на CO2. Докато променящите се дължини на вълните от LED светлините придават на преустроените складове усещане като в нощен клуб.

„Тези хмелови растения никога не са виждали слънчева светлина, само нашето собствено светлинно шоу“, казва Хавиер Рамиро, един от научните директори на Ekonoke.

Строгите хигиенни мерки, като например защитно облекло за персонала, гарантират, че пространството остава без вредители, като пестицидите, от които традиционното земеделие често зависи, са извън уравнението.

Затваряне на веригата

от производители към пивовари

За да финансира своите планове за проучване и разширяване, Ekonoke си партнира с групата Hijos de Rivera, производители на популярната марка Estrella Galicia. Компанията е разработила лимитирана серия IPA, използвайки хмела на Ekonoke, който вече се предлага в бар в хипстърския квартал Чуека в Мадрид.

Следващата им стъпка е да разширят производството до три помещения с до 400 завода всяко от настоящите няколко десетки в пилотно съоръжение от 1200 квадратни метра в северозападна Галисия.

Там те планират да тестват автоматизирани процеси след прибиране на реколтата.

Саграрио обяснява, че в бъдеще вътрешните насаждения в идеалния случай биха могли да бъдат създадени в съседство с пивоварите, действайки като въглероден поглъщател чрез повторно използване на CO2, отделен по време на ферментацията, за да се ускори фотосинтезата на растенията.

Производителите могат да използват и филтрирани водни остатъци, останали от производството.

Какви са пречките пред отглеждането на закрито?

Предизвикателството за „многообещаващи“ начинания като Ekonoke е дали могат да се отглежда и продава първокласен хмел, който е в състояние да се конкурира с над 1000 години история в понякога консервативен сектор с консервативни потребители.

Това казва Уили Бухолцер, директор за глобални доставки на хмел в индустриалния гигант Anheuser Busch inBev (ABI), който подкрепи стартирането като част от своята програма за ускоряване на устойчивостта.

„Не бива да подценявате традиционните производители на хмел (на открито). Те винаги измислят нови идеи“, казва той. Най-очевидното предизвикателство, пред което е изправено земеделието на закрито, добавя той, е високата цена на енергията. Но Бухолцер е оптимист, че растящите цени на енергията ще се нормализират, докато добавената стойност на сигурното снабдяване със специални сортове и по-честите реколти, водещи до по-високи добиви на акър, може да направи отглеждането на закрито конкурентно в ценообразуването.

Търсенето от пивоварните не е много гъвкаво - не могат да правят бира без хмел, а и не искат да произвеждат по-малко“, казва Саграрио. Крайната цел на Ekonoke, добавя тя, е да създаде закрити плантации по целия свят. „Хмел може да се отглежда навсякъде: Мадрид, Севастопол или Тимбукту.“

Източник: Euronews

Хмел по хидропонна технология отглеждат експериментално в Испания
Хмел по хидропонна технология отглеждат експериментално в Испания