Индийската патица, или т.нар. мускусна патица, е представител на семейство патици, което се отглежда като месодайна порода. Този вид птици са дълголетни и имат голям брой потомство.

На каква възраст снасят за първи път

Въпреки факта, че мускусната патица се отглежда предимно като месодайна порода, има и високо ниво на производство на яйца. Тези птици достигат зряла възраст още на 6-месеца, но показателите за ранна продуктивност са силно зависими от условията, в които се отглеждат. Мускусните патици са много топлолюбиви, следователно при високи температури те могат да започнат да снасят дори преди шестмесечна възраст.

Неопитните стопани птицевъди невинаги знаят кога мускусните патици започват да снасят. Например кокошката носачка излиза от първото снасяне през март-април - в зависимост от това кога настъпват топли дни. Но с изкуствено отопление "първородната" патица ще зарадва собственика още в средата на първия месец на пролетта. През втората и следващите години птицата се „втурва” да снася още от края на февруари до средата на март, но производителността й зависи и от температурния режим в помещението, където се отглеждат.

Колко пъти в годината снасят яйца

Мускусните птици обикновено снасят яйца два пъти годишно:

  • през пролетта (зима-пролет) и
  • през есента (лято-есен).

За да разберете колко яйца може да снесе една токачка, първо трябва да знаете нейната възраст. Най-младите птици снасят най-малко, но производството на яйца се увеличава с всеки месец от живота й, а на възраст от 1 година снасянето може да се увеличи няколко пъти.

  • първите носачки са на възраст 5-7 месеца, а средният брой яйца е 8-10;
  • при възраст 7-10 месеца средният брой яйца е 20-25 броя;
  • при 10 месеца и 1 година яйцата са 25-30 броя;

а когато станат на 1 година, както и „по-старите” токачки, снасят по 35-45 броя годишно.

Колко време мътят

Процесът при мускусните патици е доста дълъг: от 1 месец до 37 дни. Скоростта на излюпване на пилетата обаче силно зависи от температурния режим: колкото по-топло е, толкова по-бързо се образува ембрионът. Опитните стопани казват, че след 37-ия ден на люпене вече не си струва да чакате допълнение към семейството. Процесът на люпене при мускусните патици има свои собствени характеристики:

Първият ден носачката не 

напуска мястото на люпене

На следващите ден-два токачката започва да ходи на разходка, за да яде. Стопанинът да не забравя да напръска перата. Това е необходимо, за да се отмие излишната мръсотия от повърхността на черупката и за по-добър обмен на въздух.

След 10-12 дни токачката-майка 

става по-спокойна

При температура от 25° C можете да изчакате до 30-ия ден от люпенето.

Добре е да се знае,

че мускусните патици са столетници

от семейството на патиците и продължителността на живота им може да достигне 20-25 години, а техният репродуктивен период завършва на една четвърт от жизнения им път (на 5-6 години). Така за цял живот една носачка може да даде до 250 яйца. Важно! Понякога има случаи на изхвърляне на яйца от гнездото. Това означава, че патицата е „установила” смъртта на ембриона на пилето или е „открила” неоплодено яйце.

И още нещо: Независимо от възрастта, на която са снесени яйцата, женската може да откаже да седне да мъти потомството. Причините за това поведение могат да бъдат много различни:

  • възраст - репродуктивният период започва твърде рано или, обратно, твърде късно;
  • малък брой яйца (по-малко от 10);
  • глад;
  • липса на чиста вода;
  • колебания в температурата;
  • мръсотия в кокошарника за патици и в гнездото;

стрес.

Така че, при топло време (23-25 градуса C), с правилна грижа и балансирана диета, носачките ще ви зарадват с първото потомство още на 6-месечна възраст. И за целия репродуктивен период от живота една патица може да донесе около 250 яйца, което е отличен показател за разнообразието от месо, което предлагат тези невероятни птици.

С какво да храните мускусните патици

Големият плюс е, че те са непретенциозни в храната и доста издръжливи. По-трудно е да се поддържа имунитетът на малките, отколкото на възрастните, така че те трябва да се хранят със специални храни.

Диетата на пилетата също зависи от възрастта им - от новородено до едномесечно.

Малките токачета могат да бъдат взети от майка им веднага след излюпването - те бързо свикват с околната среда. Ако е хладно, за да не изстинат, трябва да се държат на закрито. От първите дни на живота си пилето се учи да пие и да яде. Първоначално то се храни с твърдо сварено пилешко яйце.

Патетата токачета реагират

само на храна, която се движи,

така че трябва да се хранят по специален начин. Затова ситно нарязано яйце се хвърля върху гърбовете на патетата: когато се движат, парчетата падат на земята и токачетата ги забелязват.

Важно! През първите 24 часа от живота мускусните пилета трябва да се хранят най-малко 8 пъти. Ако не се хранят сами, трябва да ги храните с пипета. По-лесно ще ви бъде да поливате еднодневните пилета: налейте вода в съда с храната, разбъркайте с пръчка - това ще привлече вниманието им.

Ежеседмично хранене

Още от втория ден патетата се хранят по-разнообразно. Тогава брашното от царевица, ечемик или овес се смесва с едно варено яйце по избор.

На третия ден обезмаслената извара в малко количество, зелената част на лука, листата от цвекло, спанакът и натрошеното зърно се смесват с яйцето.

От четвъртия ден можете да им давате добре сварени и внимателно нарязани месни отпадъци. От този момент нататък пилешките яйца се премахват от диетата.

Съвет: За да се улесни мускусните патета да забелязват храната, тя се поставя върху тъмна плътна хартия. През първата седмица от живота на пилетата се дава вода, смесена с калиев перманганат.

Месечно хранене

На възраст от един месец патетата могат да усвояват варени картофи. Разбира се, не можете да ги храните само с тях - кореноплодът се използва като добавка към основния фураж, за да се увеличи обемът му. Разрешената норма на картофи в диетата е една пета.

На тази възраст на патетата може да се дава по-разнообразна храна:

  • комбиниран фураж, състоящ се от натрошени зърнени култури, трици и брашно (нормата на ден е 150 г);
  • картофи (норма на ден - 60 г);
  • нарязани върхове от цвекло, зеленчуци, листа от коприва;
  • минерални добавки (2 до 3 супени лъжици на 10 патета);
  • месни отпадъци (норма на ден - 20 г) сол (1 супена лъжица за 10 патета);
  • креда (2-3 супени лъжици за 10 патета).

Броят на храненията се намалява до 4 пъти на ден.

Хранене на възрастни: Възрастните индивиди са доста непретенциозни към храната. Фуражът може да се направи от почти всеки наличен продукт, с който разполага стопанинът.

Ето и няколко рецепти

  • Смес на основата на овес: Доста икономичен и питателен вариант. Той включва почти всички микроелементи, необходими за възрастна птица. Трябва ви: пшеница - 250 г; царевица - 100 г; овесени ядки - 400 г; пшенични трици - 50 г; фуражна креда - 20 г; черупка - 30 г; риба или месокостно брашно - 20 г; премикс - 19 г; готварска сол - 1 гр.

След закупуване на всички съставки и измерване на желаното тегло, продуктите трябва да се смесят в реда, посочен в списъка. Резултатът е малко по-малко от 1 кг фураж.

  • Комбиниран фураж с нахут: Много полезна смес за птици. В тази рецепта пропорциите не играят голяма роля, но е най-добре да изсипете съставките в количество 1:1. А те са: царевични зърна; нахут; слънчогледови семки; овесени ядки; ечемик; пшеница; месокостно брашно.

Смесете всички съставки и ги изсипете в мелничката. След това може да ги давате на птиците.

Важно! В студено време към диетата на патиците трябва да се добавят витаминни и минерални добавки. Те стимулират растежа им и повишават имунитета.

Също така не забравяйте за минералната храна. Най-добрият вариант биха били натрошени черупки от яйца, трапезна сол и креда. А за минерален фураж трябва да отделите отделна хранилка - не се препоръчва да го смесвате с основния фураж.

Големият плюс на мускусните патици е, че са непретенциозни по отношение на храненето и диетата им не се различава много от диетата на другите домашни птици.

Обикновените патици са много шумни - дори при леко вълнение започват да крякат, но мускусните патици не крякат, а съскат.
Обикновените патици са много шумни - дори при леко вълнение започват да крякат, но мускусните патици не крякат, а съскат.
Възрастните мускусни патици са доста непретенциозни към храната. Фуражът може да се направи от почти всеки наличен продукт, с който разполага стопанинът.
Възрастните мускусни патици са доста непретенциозни към храната. Фуражът може да се направи от почти всеки наличен продукт, с който разполага стопанинът.