Една от най-големите грешки, които цветарите допускат, независимо за какви цветя става въпрос е, че купуват импулсивно. Влизайки в градинския център или цветарския магазин, настава една вътрешно-душевна суматоха, която малко хора съумяват да обуздаят. Обикновено се купува всичко, което грабва окото или желаем отдавна.

А интернет и специалните групи в социалните мрежи никак не помагат. Дори напротив! Засилват това желание за притежание, а и възможностите за покупка директно от удобния диван у дома.

Обратният вариант също е възможен – искаме някое цвете, но все отлагаме. И накрая, когато се решим на покупка, то е изчерпано. Често се получава така с нови видове или нетрадиционни за нашия пазар. Например брунера, дуранта, плумбаго, каладиум, саксийни екзотики и т.н., а през есента офанзивата около луковичните с пролетен цъфтеж е неописуема.

Градинари, признайте пред себе си, че сте допускали поне една от двете вече посочени грешки и след това сте се чувствали горчиво разочаровани.

Чакането и отлагането могат да доведат и до още един проблем – преминаване на подходящия момент за засаждане. Тогава, дори и да се грижим перфектно за дадено цвете, дори да сме му осигурили всички нужди като по учебник, то линее и не расте добре. Най-често няма и да цъфти.

Да си знаете, засаждането на многогодишни цветя, отгледани в контейнер, е най-добре да се случва до края на май. След това жегите ще се окажат сериозна спънка пред приспособяването.

Обратно – засаждане на цвете, отгледано в оранжерийни условия, в суровите и нестабилни мартенско-априлски условия, е гаранция за повреди. Ако се случи и сериозно застудяване, може да се сбогувате.

Бързането води до грешки

Представете си следната ситуация: мечтаете за балкон, отрупан с пеперудени и бонбонени цветове, купувате си английски мушката, които отговарят на описанието, пресаждате ги грижливо и след седмица-две, когато с ентусиазъм за новия ден излезете да пиете кафе в този малък градски оазис, ви посрещат облаци от белокрилки. Ако са рози, внимавайте за въшки, при лобелията за акари, при карамфила за трипси, при гербера за гниене в основата, при цитрусите – щитовки и т.н.. Такива примери можем да дадем много. Но поуката е, че трябва да пазарувате от сигурни производители, както и да карантинирате новите растения поне за десетина дни.

Ако се съмнявате за патогени, ще трябва заточението да продължи и по-дълго. Само така ще опазите всички съкровища, които вече имате.

Малко растения на голяма площ са дразнител за окото

Да, знаем, че винаги препоръчваме да засаждате многогодишни растения с едно на ум, че ще пораснат, но това няма да стане веднага. За да не се ядосвате, предвидете едногодишни поне за първите 1-2 години. Може да експериментирате на воля.

Ако създавате нова цветна леха, направете я красива веднага! В противен случай, твърде възможно е желанието ви да си отиде и да занемарите местенце с огромен потенциал.

Информирайте се колко голямо ще стане дадено цвете и помислете дали и как да компенсирате периода до пълното му развитие. Винаги можете да преместите или подрежете непослушни зелени калпазани, които правят каквото си искат.

Вгледайте се в детайлите!

Обзема ни порив да садим и създаваме напролет. С напредването на годината някак този ентусиазъм избледнява заради многото грижи по вече сътворените красоти. Но често пропускаме хода на слънцето и неговата промяна през различните сезони.

Направете си слънчева карта. Снимайте една и съща зона сутрин, на обяд и привечер и ще видите разликата. Направете същото и през пролетта, лятото, есента и зимата. Водете се от тази карта винаги, когато засаждате капризни по отношение на светлината цветя. Не пропускайте да отчетете и облистването на дърветата.

Още полезни съвети

  • Старайте се да подобрите почвата чрез мулчиране и добавяне на органика, а не чрез торове и препарати;
  • Не наранявайте кореновата система на растенията отгледани в контейнер, когато засаждате;
  • Старайте се да подготвите мястото възможно най-добре. Голямо цвете в малка посадъчна ямка не вирее добре;
  • Не игнорирайте растенията след засаждане и приспособяване. Не знаете кое с какво може да ви изненада.
  • Не бързайте да отписвате някое, защото на пръв поглед страда. Личен пример с дървовиден божур – засаден на подходящо място през първата година страда, на втората сякаш възкръсна, а на третата разцъфтя прекрасно.