Внимавайте с нощните температури. В много райони още си е хладничко за топлолюбивите видове

Април е един от най-любимите ни месеци. Хладничко през нощта, а през деня приятно топло – само за работа и активна почивка. Градинарите вече са във вихъра си. Откриват и покриват разсади, радват се на всяко ново цветче.

На този етап

всички растения преминават към активен растеж

Ако имате многогодишни цветя, които искате да размножите, сега е моментът. Ако има такива, които искате да засадите, сега е моментът. Ако искате да спестите малко пари, засаждайки растения на гол корен, сега е моментът, даже вече преминава. Април е подходящ месец за множество манипулации и дейности в градината. Време е и подхранването да започне.

Не пропускайте да си вкорените млади растения Сега единственото, което растенията правят, е да растат и цъфтят. Залагането на резници през този месец гарантира успех, независимо дали става дума за мушкато, фуксия или бегония. Ако пък вече имате вкоренени резници, засаждайте ги смело. На първо време им позволете да се приспособят, а след десетина дни разположете на слънчево място. дори вече може да изнасяте цветята през деня. Все пак, внимавайте с нощните температури. В много райони още си е хладничко за топлолюбивите видове.

Опитните градинари знаят, че трябва и да се пензира, за да получат добре разклонени и богато цъфтящи цветя. Пензирането е от значение на всички растения, които цъфтят на млади клонки.

Няма да пропуснем да споменем сеитбите

Изберете си слънчев ден без вятър, за да не разпилее най-дребничките семенца, и сейте на воля. В зависимост от растенията и техните биологични особености може да направите разсад или да засеете директно на местата, където те ще останант през целия летен сезон.

Ако мястото позволява, рисувайте със семенца. Очертайте индивидуални ивици, геометрични фигури и каквото още се сетите. Ако пък сте фенове на хаоса, смесете семената на няколко вида цветя и просто ги пръснете там, където искате. Съветваме ви за тази цел да използвате едногодишни цветя. Така, ако резултатът не ви хареса, догодина ще можете да поправите лесно недостатъците.

Крайно време е и за пресаждане

на наличните и презимувалите растения. За да сте сигурни, че наистина има нужда от прехвърляне в по-голям съд, погледнете дали корените на цветето са излезли през дренажните отвори на дъното на саксията. Ако не са, може да изчакате още и да пресадите чак наесен.

Не пресаждайте малки растения в големи съдове, защото вместо да растат и красят, ще образуват коренова система, а тя не се вижда.

Винаги използвайте качествен субстрат, за да нямате проблеми със заплевеляване или заболяване в последствие.

Не бързайте да режете листата

на луковичните цветя,

които вече са прецъфтели. Сега те трябва да работят, за да запасят и охранят луковицата. Оставете листата сами да пожълтеят. Сега е времето да им дадете и малко хранителни вещества допълнително. Заложете на течни формули с повече фосфор и калий.

Докато сме на тема луковици, безопасно е да засадите лилиуми и други студоустойчиви видове. Докато стъблата им се покажат над почвата, опасността от студ ще премине.

За далии и гладиоли обаче, трябва да се изчака още мъничко. В случай, че почвата замръзне, те ще се повредят необратимо. Да се надяваме, че няма да има чак такива сериозни застудявания вече.

За да изпреварите леко събитията, далиите, гладиолите, глориозата, калите, каните, каладиумите и всички други луковични или гридкови цветя, които са на изчакване, могат да бъдат засадени в саксии, но на закрито. Така навън ще изнесете вече будни растения.