Машини за събиране и почистване от камъни увеличават стойността и плодородието на обработваемата земя
Пролетта вече се усеща по нивите на Благоевградска област. Както и почти навсякъде по полетата на страната. Добре подредени, чисти, вече позеленели. И все пак по някои от тях окото на профи земедeлеца се препъва в нещо ненужно, дори опасно - камъни, останали непочистени, потенциално застрашаващи култивации, пръскания, торене, прибиране. Явно, пропуснати са в предпролетната почвообработваща кампания, без да се отчита, че могат да причинят значителни щети на техниката. Обикновено в редовно обработваните площи те не са в голямо количество, но въпреки това крият изненади. От друга страна, през пролетта мнозина земеделци оглеждат пустеещи терени и се заемат с тяхното облагородяване с цел превръщането им в плодородни земи.
И в двата случая влизат в действие машините за събиране на камъни, които обикновено, почти забравени, са в ъглите на машинните паркове. Трябва да се прегледат, ако са вече негодни, се подменят. Съвременният „каменоберач“ е оборудван с уникални решения, улесняващи премахването на ненужната каменна маса от нивите, с което се намалява уплътняването на почвата, подобрява се проникването на вода в нея, ограничава се ерозията й. Сумирани, тези грижи подобряват структурата и състоянието на почвата, което стимулира растежа, функционирането на корените и по-доброто усвояване на хранителните вещества. В резултат се получават
по-високи добиви и качество
на бъдещата продукция. Напълно почистените полета дават богата реколта, предотвратяват повреди по селскостопанските машини, намаляват разходите за ремонт.
Това са предостатъчно причини каменочистачите в предпролетните дни да заемат място в предната линия на агротехническите мероприятия. Някои ги наричат и „каменокомбайни“: големи, средни и малки. Влизат в действие според плановете и намеренията на стопаните. Така че, ако фермерът ще тори и култивира, а след това ще пуска сеялки и пръскачки трябва да е сигурен, че те ще работят безпроблемно. Това спокойствие ще му осигурят устройствата, чистещи камъни (големи и малки) и понякога отломъци от допълнителна стопанска дейност. Т.е. правят първоначална полева „оборка“. В това направление е особено добре да помислят и да не пестят усилия начеващите профи земеделци.
Хидравличният колектор за камъни (рокпикърът) се справя със задачите си твърде ефективно. Оборудван с уникални решения
той премахва безкомпромисно
ненужната каменна маса от нивите. Една от основните му характеристики е напълно хидравличното задвижване. То се осъществява чрез двойна функция на съединителя на трактора. Автоматичното регулиране на дълбочината на откопаване и прибиране на камъка позволява на машината да копира повърхността на терена чрез постоянно налягане. Това прави работата спорна и при неблагоприятни условия - запусната или силно запрашена територия и др. Функцията и на трите основни по размери „комбайни“ е събиране и вдигане на камънаци с капацитет до 300 кг, а с новите технологии може би и повече.
Както доказва практиката с пролетното чистене на камъни се защитават всички видове техника, използвана за полски работи, освобождават се нови площи за култивация. Това е трудоемка, но нужна операция, актуална и поради факта, че в обстановката на агресивна пазарна несигурност за фермера е важно всяко действие, което води до съкращаване на разходи и увеличаване на ефективността на неговия труд. В този смисъл каменоочистването е още едно икономично решение за увеличение на полезната обработваема земя - и в зърнопроизводството, в зеленчукарството и овощарството, в лозарството и картофопроизводството и т.н.
Опитни фермери споделят, че събирането и отстраняването на камъни е процес, който винаги е бил в листата на дейностите на европейските, а и на нашите земеделци. За улеснението им се грижат не малко фирми в сектора на агромашиностроенето, които предлагат и продуктивни решения с добро съотношение цена - качество, и здрави, специализирани машини с висок коефициент на надеждност, бърза възвращаемост и устойчивост на земеделието.
Събирачите на камъни са проектирани така, че хидравличните им системи да позволяват лесно и прецизно управление, да захранват функциите и за събиране, и за разтоварване. Например, фирмата FAE Group предлага RSL/HY
камъкоберач, който работи скоростно,
като същевременно поддържа висока точност. RSL/HY има работна ширина от 2,6 метра и може да събира камъни с диаметър до 20 см. „Комбайните за камъни“, както ги наричат някои, обхващат широк диапазон от размери на събирания материал и тяга в конски сили. Събирачът на камъни, модел 1000 на финландския бранд Kivi-Pekka изисква трактор с 220 конски сили, за да работи, докато за SRW1400 са нужни само 80 коня. Други каменотърсачи са снабдени с GPS технология за подобряване на прецизността и намаляване на грешките на оператора. А производители, като FAE Group и Kirpy, предлагат модели със специализирани устройства, като роторна система, която раздробява камъните, докато се събират.
Берачът за камъни Kivi-Pekka е ефективно решение за почистване на всякакви терени, както и за премахване на корени и клони на дървета от пустеещи парцели. Производителността му е висока: най-големият модел е в състояние да събира камъни от зона с ширина 10 метра, с капацитет 1500+ кг в минута. Височината на разтоварване е 3 м, удобна и за високи самосвали. Фирмата предлага няколко модела Kivi-Pekka 6, 20, 500 и 1000. Те са прикачни, събират камъни до ∅ 60 см. При версията Kivi 1000, с работна ширина от 10 метра, големината им достига до 1 м в диаметър.
Другият, най-малкият, вариант Kivi-Pekka 6 е добро решение за средни и големи площи,
подходящ е и за български условия
Машината е здрава, издръжлива, с ниски експлоатационни разходи. Конструирана е с работна ширина 6 м, събира камъни с ∅ 50 см, нуждае се от 80+ к. с. Хидравликата й работи с дебит от 20 л/мин и може да събира материал в обем до 1500 кг/мин.
Основният работен орган - зъбците, се движат между решетките на ситото по цялата дължина, като по този начин го поддържат чисто и предотвратяват задръствания. Зъбците с размери 12×45 см са особено издръжливи, снабдени са с допълнителни пружини и са монтирани с гумени буфери.
Често при чистенето на камъни от горния почвен слой е необходимо събраната земя да се върне в полето. При освобождаването й камъните влизат в машината през ситото, разположено под повдигащия се гъвкав барабан. Той ги пренася в бункера, а почвата през ситото се връща обратно. Прибраните и почистени камъни могат да се използват за строителство или изграждане на пътища.
Когато е необходимо, към каменокомбайна се прибавя допълнително оборудване от типа Flex Drum, чрез което съоръжението се предпазва от отломъци с необичайно големи размери. Благодарение на хидравличния акумулатор за налягане барабанът поема и прибира едрите парчета. При задръстване роторът автоматично се облекчава, като гъвкавият барабан се повдига и проблемът се премахва.
Kivi-Pekka 6
работи с ISOBUS управление,
което прави работата по-лесна и ефективна. Работната дълбочина се измерва с ултразвуков сензор и автоматично се регулира. В синор автоматиката повдига машината и спира силоотводния вал. Това става и при движение на заден ход на трактора или при изключен ВОМ. Така се удължава експлоатационният живот на компонентите, като се предотвратява прекомерно износване.
И в порфолиото на друга, добре известна у нас фирма, испанската JYMPA, са вместени няколко типа такива машини, от които изборът не е труден, ако земеделските производители се съобразяват с възможностите и нуждите си. Така, както го изисква всяка една по-солидна инвестиция. Колекторът за по-малки камъни на JYMPA отстранява такива с диаметър до 20 см. Те се събират от ротор, оборудван с гребени със зъбци, снабдени с предпазни пружини, монтирани на плаващ вал. Роторът, задвижван от ВОМ на трактора ги поема и ги прехвърля в бункер, снабден с хидравличен подемник. Пълният бункер се изпразва на определеното за целта място или в ремарке за транспортиране. Полученият материал
може да бъде употребен
за различни цели, също даващи приходи. Конструкторите на фирмата са помислили и за поддръжката да е проста, и резервните части - лесни за монтиране.
Важен елемент в работния процес е решетката с дебелина обикновено 50 мм. При една или друга конкретна обстановка тя може да бъде 30, 40 или 70+ мм, в зависимост от големината на събираните камъни. Често използван в практиката е моделът Mymesia (MYM-205 DX RN) за дребен и среден материал с диаметър 50 см. Позволява удобен и прецизен контрол на работната дълбочина.
Камъните се събират от ротор (задвижван от ВОМ на трактора), оборудван с гребени или зъбци. Работи с хидравличен съединител за задвижване на веригите на бункера и на двойното шаси (DX). Каменосъбирачът се управлява електронно. Ситото се регулира хидравлично по време на работа чрез промяна на разстоянието между решетките за по-пълно премахване на остатъци от пръст.
И при него гребените със зъбци са монтирани на плаващ вал. Решетката е с по-големи размери, което позволява удобно и прецизно управление на работната дълбочина. Ширината на машината е 2,48 м, броят на работещите зъбци е 52, а гребените са 9. Височината на разтоварване е 2,40 м. Тегли я трактор до 100 коня. Теглото й е близо 4 т.
Все по-широка употреба намират и многофункционалните каменосъбирачи от типа на машините, произвеждани от италианската FAE GROUP, която освен събиране
предлага и разтрошване
на камъните до размер на дребен чакъл, готов за едновременно полагане на полето или в гората, според нуждите на фермера. Моделът каменотрошач SFH/HP от серия SFH е оборудван и с горска мотофреза, и с мулчер за ВОМ на трактора с мощност от 160 до 500 к.с. Подходящ е за лозя и овощни градини, преди обработки на запуснати площи и рекултивация на почвата. Дроби камъните с ротор с фиксирани зъби и с диаметър на раздробяване под Ø 20 cм. Обработва дървета с Ø 35 cм и пънове с Ø 45 cм при работна дълбочина 30 см. При по-високия клас раздробяването е: Ø 35 cм max (за камъни), Ø 45 cм max (за дървета) и Ø 55 cм max (за пънове) с работна дълбочина 40 см. Целият процес се прецизира с включване на опционален хидравлично регулируем валяк.
Коментари