Какви са ползите от този зеленчук за птиците, под каква форма трябва да бъде включен в диетата и от каква възраст може да се дава
Стопаните, които са решили да отглеждат патици, често се чудят за диетата на пернатите: с какви зеленчуци могат да се хранят и в какво количество. Един от тези зеленчуци са тиквичките.
Възможно ли е да се дават
тиквички на патици и патета?
Тиквичките са един от зеленчуците, които се препоръчват за хранене на патици заедно с моркови и цвекло. Единствената разлика е, че този зеленчук не се нуждае от термична обработка, а тиквичките са доста подходящи за хранене на птици и сурови. Освен това не само самият плод, но и листата му могат да бъдат включени в диетата на птиците.
Полезни свойства на тиквичките
Както всеки друг зеленчук, тиквичките съдържат полезни вещества, които имат благоприятен ефект върху здравето на птиците. Консумацията на тиквички от патиците повишава продуктивните им качества, тъй като съдържа витамини, минерали, както и хранителни вещества и аминокиселини.
Включването на тези зеленчуци в диетата на патиците спомага за укрепване на имунната система, повишава устойчивостта им към болести през студения сезон.
На каква възраст можете да храните с тиквички?
Патиците могат да ядат тиквички от първата седмица от живота си, но е по-добре да изчакате патетата да навършат 21 дни - на тази възраст тялото им е по-вероятно да получи всички хранителни вещества, които се съдържат в тях. До 3-седмична възраст за храна са по-подходящи извара, както и билки и настъргани варени яйца. От момента, в който пернатите домашни любимци навършат 3 седмици, е желателно тиквичките да се включат в диетата като постоянен хранителен продукт.
Колко да давате
Въпреки факта, че тиквичките имат много полезни свойства, не забравяйте правилото, че всичко е полезно в умерени количества. Включително при хранене на пернатите любимци със здравословни продукти.
Важно! Честата консумация на зеленчуци от птиците може да допринесе за отделянето на калций от тялото, което ще се отрази негативно на състоянието на костите, перата и общото здраве на патиците. Работата е там, че тиквичките имат друг ефект върху организмът на птиците: имат слабително действие и излишъкът, който получават, може да доведе до хранително отравяне както при малките патета, така и при възрастните. За да избегнете подобни инциденти и да не навредите на пернатите, включете този зеленчук в диетата им в малки количества, но ежедневно или го редувайте с други зеленчуци.
Как се дава и под каква форма?
Разликата между тиквичките и другите зеленчуци е, че могат да се дават сурови на птиците. Така ще спестите всички полезни вещества в продукта, а патиците ви ще извлекат максимална полза от такава допълнителна храна.
Има няколко варианта за включване на тиквички в диетата на патици. Може да ги настържете на едро ренде и да ги смесите с основната храна – овесени ядки, пшеница или трици. Този метод на хранене е подходящ за вас, ако сте готови да включите тиквички в диетата на птиците като постоянна храна. Освен това този метод се използва за угояване на домашни птици за месо.
Важно! Ако решите да добавите тиквичките към диетата на патиците, трябва да внимавате и да се уверите, че семената не попадат във фуража заедно със зеленчуците - птиците могат да се задавят с тях. Затова препоръчваме предварително да почистите зеленчука от семена. Можете също така да разрежете продукта по дължина на две или четири части и да го дадете на птиците в тази форма. Особеността на този метод на хранене е, че той не е подходящ за ежедневна употреба: тиквичките могат да се дават на патици в тази форма само зеленчукът не е постоянна храна за птиците. Освен това е препоръчително да изберете млади зеленчуци, тъй като те са по-меки и ще бъде по-удобно за патиците да кълват.
Друг начин за включване на тиквички в диетата на патиците е
приготвянето на силаж.
За целта ще ви трябват зеленчуци, растящи във вашия район:
- т. нар. свинска тиква;
- цвекло;
- моркови и
- тиквички.
Към силажа може да добавите и някои бобови култури:
- люцерна;
- царевични стъбла;
- детелина.
Зеленчуците трябва да се нарязват на кубчета с дебелина около 5-7 мм, да се разбъркват и да се оставят да се силажират за 1,5 месеца. След изтичане на срока силажът може да се включи в диетата на възрастни птици и патета на 11 дни.
Малките патета на възраст от 11 до 20 дни трябва да получават силаж в размер на 10 грама храна на глава, а от 20 до 30 дни - 20 грама.
Важно! Абсолютно невъзможно е да се включат тиквички в диетата на птиците под формата на монофураж: водолюбивите птици се нуждаят от минерални добавки и зелен фураж, което ще осигури по-балансирана диета.
Що се отнася до храненето
на патици с листа от тиквички,
те трябва да бъдат нарязани на средни парчета и след това добавени към кашата. Можете също така да добавите зеленчукови листа и към силажа.
Обобщавайки, може да се каже с увереност, че е възможно и необходимо да се хранят патици с тиквички. Не бива обаче да забравяте, че монодиетата с тиквички е вредна за птиците, както и голямото й количество. За да поддържате птиците здрави, включете тиквичките в диетата им в същото количество като другите зеленчуци и не забравяйте за минералните добавки.
Освен да осигурите качественото хранене, трябва да сте подготвени и за
болестите при патиците,
техните симптоми и лечение у дома
За да разберете как да лекувате, първо трябва да определите причината и вида на патогена. Често собствениците на своя глава започват да лекуват – абсолютно грешен и опасен подход. Различните групи антибиотици действат върху отделни патогенни микроорганизми, така че неадекватната им употреба може да доведе до сериозни усложнения. Например
кривината на шията при млади патици
се появява на фона на бактериални заболявания, които атакуват нервната система. Причината обаче може да е банална авитаминоза - така се проявява липсата на витамини от група В, D и калций.
Но ако при аутопсията на мъртва птица или изпратена за клане се установи, че нейният черен дроб е увеличен, това може да е симптом на едно от няколко заболявания: салмонелоза; туберкулоза и др. В същото време може да се наблюдава увеличение на черния дроб при заседнал начин на живот на патици и хранене с царевица.
Патиците падат на крака - тази патология може да бъде провокирана от следните фактори: някои видове на болестта бери-бери; инфекция с външни паразити и т.н. Трудностите при лечението и идентифицирането обикновено започват с инфекциозни лезии. Инфекцията се разпространява бързо от болни индивиди към здрави и също представлява заплаха за човешкото здраве.
Взаимно скубане на пера
е опасно явление, което трябва да бъде премахнато възможно най-скоро. Основната опасност е, че при отделянето на перото кожата се разкъсва и в раната навлиза инфекция. Усещайки кръвта, атакуващата птица става още по-агресивна и започва да кълве жертвата. Най-често канибализмът се проявява при индивиди на възраст над 60 дни. Патологичното поведение се причинява от няколко фактора:
- неправилно съставена - лоша диета - прехранване или липса на достатъчно протеини във фуража;
- дефицит на аргинин - намаляване на нивото на аргинин в кръвта до 3,9 (нормално 6,9) провокира масово изяждане на перата;
- ниска влажност на въздуха - сухият въздух води до отчупване на перата, което кара птиците да искат да се отърват от тях.
Проблемът може да бъде решен чрез използване на специални комбинирани фуражи, съдържащи голямо количество хранителни вещества, необходими за развитието на птиците в различни етапи от живота.
При наличие на такова усложнение като канибализъм, храната трябва да бъде обогатена с протеинови елементи от животински произход. Веднъж седмично добавете 50 г кайма, животинска мазнина за всеки индивид. Също така е необходимо да се увеличи съдържанието на месокостно брашно и т.н.
Препоръчително е да търсите ветеринарен лекар за правилно решение на проблема – сами няма да се справите. Например, за да предотвратите и ускорите образуването на перушина върху оголените места, добавете към диетата: сяра; бромни съединения; манган; метионин; цистин; аргинин. Дозировката на микроелементите се избира от ветеринарния лекар въз основа на резултатите от кръвните изследвания.
Коментари