Влизате в голяма верига хранителни магазини или агроаптека и погледът ви е прикован от голямото разнообраие от пакетчета със семена на цветя кое от кое по-красиви, любими, познати и непознати. Ако избирате разумно, гледате упътването на етикетите и подбирате растенията според условията, с които разполагате, най-вероятно ще загубите много време в магазина.

Ето защо днес ще направим кратък списък на цветята, които е време да засеем. Естествено, няма как да сме напълно изчерпателни, но ако имате въпроси, разчитайте на нас. Ще ви отговорим в най-кратки срокове.

Флокс 

Има много видове флокс, но основните познати у нас са почвопокривни и високи форми. Phlox drumondii е вид със средна височина, разнообразие от багри, но най-голямото му предимство е, че е сухоустойчив. Освен това с цветовете си привлича полезни насекоми и опрашители в градината.

Растенията имат нужда от слънчево местенце или частична сянка в следобедните часове и умерени поливки. Идеални са за вилна градина, която се посещава през уикендите. Семената се засяват 6-8 седмици преди последната пролетна слана без някакви по-специални особености.

Алисум 

Алисумите са едногодишни самозасяващи се видове с продължителен цъфтеж през целия топъл период от годината или многогодишни, цъфтящи еднократно, най-често напролет. Едногодишните видове представляват по-голям интерес в зацветяването на градината и балкона. Те оформят изключително богати водопади в бяло и различни нюанси на лилавото.

Алисумите имат нужда от редовни поливки и подхранване, както и от слънчево място, за да разгърнат пълния си потенциал. Семената се засяват 6-8 седмици преди последните слани. Точно след толкова започват и да цъфтят и така чак до есента, което не бива да ви притеснява за пресаждането.

Космос 

Ако обичате по-дивите и натурални градини, космосът е идеален за вас. Веднъж настанен, той ще се връща всяка година. В някои страни е недолюбван, защото има склонност да се превръща в досаден плевел.

Нежните маргариткоподобни цветове и ефирната листна маса на космоса го правят идеален за по-големи градини извън града. Той е устойчив на всякакви несгоди и няма нужда от много грижи. Семената имат нужда от повече време за поникване. Затова се препоръчва да се засеят на закрито при оптимални условия поне 4-5 седмици преди преминаване на опасността от повратни мразове.

Лобелия 

Лобелиите предлагат едногодишни и многогодишни разновидности във всякави цветове. По-голям интерес напоследък представляват каскадните форми със сини цветове.

Лобелиите могат да се отглеждат в изцяло слънчево кътче или при леко засенчване. Имайте едно на ум, че се нападат доста сериозно от акари. В големите жеги е добре да се поливат по-сериозно.

Семената се засяват поне 6-8 седмици преди последните слани.

Теменужки 

Особено дребноцветните теменужки започват да цъфтят само след оформянето на 3-4 същински листенца. Като към това добавим и силата на тези мъници да цъфтят и под снега, теменужките стават идеални за градината и за балкона в ранната пролет.
Лошото на теменужките е, че когато температурите станат по-високи през лятото, те страдат. Затова, ако искате да се радвате на цветовете им, опитайте се да им осигурите сянка през по-голямата част от деня тогава. Напролет те могат да са звездите в градините и на балконите.

Семената на теменужките поникват бързо, но последващото развитие е бавничко. Ето защо се препоръчва сеитби да се извършват десетина седмици преди последните слани. Така ще изнесете навън едни здрави и едри красавици, готови да цъфтят и да се раздават.

Петуния 

В градинските центрове и магазините цените на петуния в саксийка започват от един лев нагоре. В същото време едно пакетче с безброй семенца струва толкова. Та, ако имате време и място, по-разумно е да си ги отгледате сами. Важно уточнение – става дума за бордюрни петунии, а не каскадни.

Растенията обичат висока температура и не бива да се засяват прекалено рано, нито да се изнасят на открито прекалено рано. Най-добре е да се засеят семената десетина седмици преди последния опасен мраз за района.

Кученца 

Ето едно любимо цвете още от детството. В последно време се работи над компактните размери и кичестите цветове на антириниумите. За съжаление повечето видове растат бавничко – отнема около 2-3 месеца докато растенията започнат да цъфтят след засяване.

Хубавото е, че ако се поливат, хранят и обгрижват добре, кученцата ще цъфтят цяло лято и дори през есента. Редно е да се почистват прецъфтелите цветове, за да не се насочва енергия към образуване на семена.

Препоръчва се засяване поне 10-12 седмици преди последната слана, за да изнесете на открито големи и цъфтящи растения.

Тагетеси 

Ах! Тези тагетеси! Толкова спрягани за полезни, толкова ярки и топли, толкова лесни за отглеждане (ако изключим, че са любими на охлювите). Често се засаждат като растения-компаньони на зеленчуковите култури, тагетесите реално могат да растат и цъфтят навсякъде. Дори има форми, които са се приспособили дотолкова у нас, че вече са способни да се самозасяват.

Тагетесите обожават слънцето и бързо влошават качествата си, ако не им достига светлина. Представят се добре на бедни и сухи почви с малко поливане. Цъфтят изобилно, ако редовно се почистват прецъфтелите цветове. семената трябва да се засеят 6-7 седмици преди последните слани. Това време е достатъчно, за да се оформи първият цветен бутон.

Целозия 

Целозията е ярко малко цвете с едногодишен жизнен цикъл у нас. Нестандартните и дори фрапантни багри и форма на цветовете са предпочитани от по-екстравагантните градинари. Те привличат не само погледа, но и интересни насекомни видове, полезни опрашители и дори пеперуди.

От семенце до цвят изминават около три месеца, което е и причината да се налагат по-ранни сеитби на закрито. Препоръката е семената да се засеят в началото на март, за да укрепнат младите растения.

Клеоме 

Под номер 10 в този списък попада цвете, което рядко се отглежда в градините у нас, а заслужава повече внимание. Клеомето, наричано още цвете-паяк заради интересното разположнеие на цветовете предлага предимно розови и бели багри. Растенията нарастват бързо и евентуално могат да се самозасяват, ако си харесат мястото. Представят се най-добре на слънце в богата на органика и хранителни елементи почва.

Семената се засяват около 5 седмици преди последните слани и се изнасят навън след преминаване на опасността от повратни мразове.