Първо открийте причините и започнете лечение

Никой не е имунизиран от заболяване. Ако една не много добра сутрин забележите, че вашите пилета хриптят, трябва спешно да вземете мерки и да започнете лечение. Дори опитен птицевъд може да се обърка в началото. Какво да правите с болните пилета? Как да ги лекувате и от какво? Има ли смисъл от лечението или е по-лесно всички да минат под брадвата? Намирането на отговор изисква внимателен анализ на симптомите.

Хрипове, бълбукане при дишане, кихане,

секреция от носните проходи или подуване на очите са ясни признаци на заболяване. Въпреки това, тяхната природа може да бъде различна - от обикновена настинка до инфекциозни заболявания. Болната птица може да прояви диария, обща летаргия, пилетата отказват храна и се крият на уединено място. При кокошките носачки всяка инфекция се отразява неблагоприятно на производството на яйца, рязко намалява и качеството на яйцата се влошава.

Симптомите на някои инфекциозни заболявания се появяват първо при петлите, така че собственикът трябва да бъде особено внимателен към водача. Ако петелът започне да хрипти, няма нужда да чакате, докато цялата популация бъде заразена.

Ако забележите признаци на заболяване при няколко индивида, е необходимо да ги изолирате в отделно помещение. Това ще помогне да се ограничи разпространението на вируса, ако болестта все още не е широко проявена, а точна диагноза може да постави само ветеринарен лекар след анализ. В зависимост от това какъв тип вирус или патогенна гъбичка е причинил заболяването, се избират най-ефективните антибиотици. В големите птицеферми, където има ветеринарен лекар на пълен работен ден, този подход работи. Но собственикът на лично стопанство едва ли ще може да намери специалист, който да вземе анализ от пилета и бързо да даде точна диагноза. Транспортирането на болно пиле до ветеринарна клиника на десетки километри е нещо от сферата на фантастиката. Следователно стопанинът се бори сам с болестите, доколкото може. Най-често се използват народни средства или широкоспектърни антибиотици.

Но щом стопанинът отглежда пернати, трябва да има поне груба представа за болестите по домашните птици, за да може да идентифицира техните признаци и да знае правилата за първа помощ. Необходимо е да държите поне 1-2 вида антибиотика „за всеки случай“ в комплекта за първа помощ, за да вземете бързо мерки в критичен момент.

Причини и лечение на хрипове

Ако пилетата хриптят, това е признак на затруднено дишане. Причината може да е банална настинка или хрема, което не е толкова страшно, или пък инфекциозно заболяване и тук всичко зависи от неговия вид и етап на развитие.

Намиране на причината

На първо място, трябва да се анализира ходът на последните събития и да се обърне внимание на условията за отглеждане на пилета. Ако навън е дъждовна есен, птицата е отслабена от сезонно линеене, тогава обикновена настинка може да е причина за хрипове. Лекува се лесно и не предизвиква усложнения. Това обаче не означава, че не трябва да лекувате хрема или настинка. Те могат да се превърнат в сериозно увреждане на дихателната система на птицата. Можете да лекувате настинка при пилета с народни средства, те дават добър ефект.

Причините за проявата на хрипове може да бъдат лошите условия на отглеждане: неотопляем кокошарник, студен бетонен под, лоша вентилация или пълното й отсъствие, замърсяване на въздуха с амонячни пари, прах и др. При такива условия имунитетът на птиците се влошава, а по тях по-бързо се „залепват” различни болести. Различни патогенни гъбички се разпространяват бързо във влажна постеля, по стените и пода на кокошарника. Тук на първо място ще е необходима промяна в условията на отглеждане на птиците и дезинфекция на помещенията. Ако първите признаци на заболяването се появят няколко дни след купуването на нова птица, има въведена инфекция. Кокошките или пилетата може вече да са били третирани с антибиотици, но в зависимост от заболяването те са носители на вируса още 1 до 3 месеца и следователно представляват опасност за останалата част от пилетата. В този случай антибиотиците са незаменими.

Тъй като птицевъдът ще трябва да направи анализа „на око“, е необходимо да се знаят отличителните черти на различни заболявания.

Студ

Настинките могат да се появят при пилета през есента или през зимата. Студена стая, течения, висока влажност - всяко от тези условия може да причини настинки при домашните птици.

Симптомите: При настинка дишането на пилетата става трудно, лигавичните секрети запушват носните проходи, поради което птицата диша през устата, появяват се леки хрипове и кихане.

Народни методи за лечение

1) Като лечение на настинки водата в поилките се заменя с отвари от билки: коприва, лайка, подбел. Инхалациите са полезни, затова в кокошарника се поставя кофа с гореща билкова отвара от градински чай или евкалипт, от която излиза пара. Необходимо е да се намери място, където птиците няма да преобърнат контейнера. Можете да използвате и аромалампи с етерични масла.

2) От народните средства птицевъдите използват запояване на болна птица с алкохол – например водка, разредена с вода в съотношение 1:1 или със сок от лук. Те се инжектират в клюна на болни пилета по 2 мл на глава 1-2 пъти на ден.

3) Препарати с йод: Изгарянето на йод в кокошарника ще помогне за дезинфекция на въздуха в помещението и ще ускори възстановяването на болните. Йодните пари не увреждат птиците, така че лечението се извършва в присъствието и на другите пилета.

Йодът е ефективен не само при настинки, но и при гъбични и бактериални заболявания. Генераторите на йодни пари се предлагат като таблетки или прах. Те се подреждат върху огнеупорни повърхности и се подпалват. Количеството зависи от площта на помещението и се изчислява според инструкциите. Санирането на въздуха се извършва ежедневно в продължение на една седмица, след което, ако е необходимо, се повтаря след прекъсване от няколко дни.

Йодният газ се използва и за дезинфекция на въздуха. В този случай изпаряването на йод възниква поради химическа реакция. За обработка на помещенията се използва разтвор на йоден монохлорид. Насипва се в стъклени буркани от 200-300 мл. В тях се поставят няколко парчета алуминиева тел или парчета от алуминиева кутия. Химическата реакция протича с активно освобождаване на червен газ, той е вреден за лигавицата на човешкото око, но е безопасен за пилетата.

Предотвратяване на настинките

Въпреки факта, че птиците могат да зимува в неотопляем кокошарник, оптималната температура за отглеждане е около + 15° C. Помещението трябва да бъде изолирано от течения и да има отдушник (вентилационна система). Пилешкият тор трябва да се почиства редовно и подът трябва да се поддържа сух.

Някои стопаните използват постеля с бактерии като алтернативен източник на топлина. Микроорганизмите обработват пилешкия тор, а при прегряване се отделя топлина. По този начин микроклиматът в кокошарника значително се подобрява - няма излишна влага, няма амонячни изпарения, подът е топъл, а температурата в помещението се поддържа на положителни нива.

Ринит и синузит

Когато се държат в хладно помещение, младите птици често развиват ринит или синузит. Пилетата са по-уязвими на студ и течения, така че на тях трябва да се осигури сухо топло място. А за локално отопление се използват инфрачервени лампи.

Симптомите: Ринитът и синузитът се проявяват под формата на хрема. Сополите изсъхват в носните проходи, образувайки кора, която пречи на птицата да диша. Понякога може да има подуване на очите. При ринит пилетата имат влошен апетит, не изграждат мускулна маса, могат дори да отслабнат.

Лечението на хрема: То се състои в почистване на носните проходи на птицата, за това се използват памучни тампони, потопени в подсолена вода. След почистване се вкарват в носа с 1-2 капки 2% разтвор на борна киселина или 1-2% разтвор на Protargol, който има изразено антисептично, стягащо и противовъзпалително въздействие. Висока ефективност при ринит и синузит има инхалацията с етерични масла.

Бронхопневмония

Настинката и хремата, ако не се лекуват, могат да се превърнат в нещо по-сериозно – бронхопневмония. Заболяването е по-често при пилета под 3-седмична възраст поради нелекуван ринит, синузит или настинка. Заболяването е опасно за тях и без лечение може да бъде фатално в рамките на няколко дни.

Симптомите: Бронхопневмонията е възпаление и подуване на бронхите. Проявява се под формата на кашлица, тежко учестено дишане с мокри хрипове, понякога се появява и конюнктивит. Птиците стават летаргични, почти не ядат, седят разрошени.

Лечение: За бронхопневмония ще са необходими антибиотици, препоръчани от ветеринарен лекар. Не провеждайте лечението сами, може да загубите всички домашни птици.

Когато пилетата хриптят, е необходимо бързо да се спре разпространението на инфекцията в кокошарника. За да направите това, третирайте всички стени, подове и тавани с дезинфектант, който се приготвя от калцинирана сода и белина.
Когато пилетата хриптят, е необходимо бързо да се спре разпространението на инфекцията в кокошарника. За да направите това, третирайте всички стени, подове и тавани с дезинфектант, който се приготвя от калцинирана сода и белина.