в Гърция, Кипър и Латинска Америка
За първи път след включването на Насоките за биоциклично веганство в семейството стандарти на Международната федерация на движенията за биологично земеделие (IFOAM) през 2017 г., биологичното веганство се представя на собствен международен съвместен щанд на BIOFACH в Нюрнберг. Щандът предлага информация за международното разпространение до момента и потенциала на този нов стандарт за отглеждане.
Приложими принципи на отглеждане
Биологичното и веганското отглеждане е новаторско и помага за решаването на основните предизвикателства пред градинарството в световен мащаб по устойчив и същевременно ефективен начин. Това не са нови методи на отглеждане, а приложими в световен мащаб принципи на отглеждане, които позволяват на градинарството да допринася активно за опазването на климата и околната среда, възстановяването на почвите и увеличаването на биологичното разнообразие, като същевременно подобрява добивите от земята.
Като се отказва от кланичното животновъдство и забранява свързаното с него изключително проблематично използване на животински отпадъчни продукти в селското стопанство (замърсяване на подпочвените води, остатъци от антибиотици, мултирезистентни микроорганизми), материалните цикли в органичното веганско земеделие са изцяло растителни, като се използват мерки за зелено торене, мулчиране, смесена и пермакултурна почва, както и чрез използване на компост, фитопоничен субстрат за присаждане и органична хумусна почва, което води до развитие на устойчиво почвено плодородие и значително по-добро здраве на растенията.
Общо около 60 стопанства в Германия, Австрия и Швейцария (ябълки, други плодове, зеленчуци, зърнени култури), Унгария и Румъния (маслодайни семена, соя, бобови култури, лимец, зърнени култури), както и в Гърция и Кипър (цитрусови плодове, нар, банани, авокадо, зеленчуци, зехтин, вино). Италия (маслиново масло), Франция (вино), Нидерландия (зеленчуци, джинджифил), Канада (вино), Англия (зърнени и бобови култури) и Швеция (зеленчуци, билки) ежедневно предоставят доказателства както за широкия спектър, така и за съществуващия количествен капацитет на биологичното веганско отглеждане.
Задължителното етикетиране с етикета "биологичен-веган" би трябвало да позволи на сертифицираните продукти все по-често да се появяват на пазара като "веган от полето".
Особено забележително е, че в условията на биологично и веганско отглеждане е възможно да се отглеждат не само климатично неутрални, но и устойчиви климатично положителни култури. Решаващо значение тук има процесът на превръщане на висококачествен растителен компост в стабилизирана от CO2 хумусна почва, разработен в Биоцикличния парк в Каламата-Гърция, от работната група, ръководена от д-р Йоханес Айзенбах. Това позволява трайно свързване на огромни количества въглерод в почвата, без да се рискува изтичане на многобройните хранителни вещества, съдържащи се в нея.
Неотдавнашните пионерски открития в областта на микробиологията и екологията на почвата дават обяснение за понякога невероятните резултати в растежа на културите, отглеждани върху органична хумусна почва, и доведоха до създаването на Международната инициатива за биоциклична хумусна почва, от която, наред с други неща, произлезе и фондът terra plena. Неговата мисия е да насочи капитал към възстановяване на естественото плодородие на почвите чрез използване на органичен хумус, за да се върне в почвата загубеният през вековете въглерод. По този начин се затварят материалните цикли и се дава възможност за започване на нови местни икономически цикли.
Освен организациите с нестопанска цел, в Международната инициатива за биоцикличен хумус участват и университетски изследователски институти от различни страни.
Коментари