Декоративните рибки се делят на много родове, разреди и семейства – типичните аквариумни обитатели от семейството на херацидите са неоните или неонови тетри, които внасят цвят в подводния свят в дома ви не само денем, но и на тъмно. Други представители от рода на херацидоподобните са фантом, серпа, клиновидна разбора, тернеция, хифесобрикони и т.н. Рибките от семейство Херациди са сладководни субтропични и тропични – най-разпространени в Централна и Южна Америка, срещат се и в Африка. Предпочитат водните басейни на реките Амазонка, Гуапоре и Парагвай, както и техните притоци. Дължината им варира според вида, като най-малките представители достигат максимална такава от 13 мм.

Неон  Лимонова тетра – един от най-цветните херациди

Лимонова тетра – един от най-цветните херациди

Това е най-разпространеният индивид от семейството и често се бърка с друг вид неон – червеният или тетра кардинал, заради почти еднаквата окраска и близката им родственост. Техен събрат е зелената неонова тетра, а друга роднина е черният неон, който се отличава с по-малко пъстрота и черната шарка по дължината на тялото си.

Както всички неонови тетри, в естествената си среда обитава плитчините на реки с тъмни, меки и кисели води. Притежава удължено и сплескано вретенообразно тяло, достигащо до 4 см, по дължината на което има характерно оцветяване – неонова синя ивица, лесно забелязваща се в обитаваните тъмни води. Обикновеният неон е издръжлива и кротка стадна рибка. Формирайки пасажи от между 10 и 20 индивида и с наличното атрактивно оцветяване, тези рибки са често предпочитани още на пръв поглед да украсяват домашните аквариуми. Дори за начинаещи акваристи отглеждането на неонова тетра не представлява трудност – тези риби са спокойни, не се закачат с останалите и не гризат растенията около тях. В аквариумни условия нямат предпочитания към храната, освен да бъде разнообразна. Само в САЩ се внасят за продажба над 1,5 млн. неонови тетри всеки месец. Голяма част от тях са изкуствено развъдени в Сингапур, Хонг Конг и Тайланд.

За разлика от отглеждането, размножаването на неона не е особено проста задача. Когато двойка е готова на хвърли хайвера си трябва да бъде отделена в друг аквариум с вместимост около 10 л (при червените неонови тетри около 50 л). Добре е съдът да бъде висок, за да може рибата да има пространство при изхвърлянето. Температурата на водата трябва да е в диапазона 23-25 °C, а на плътност да е по-мека. Отделете родителите от съда, за да не изядат малките. Когато хайверът е изхвърлен (обикновено сутрин), аквариумът се покрива с нещо, за да се затъмни. След пет денонощия се оформя тялото на рибките. Тогава водата в съда трябва постепенно да става все по-твърда, за да свикнат с нея – това се постига чрез ежедневно добавяне на минимални количества вода.

Фантом  Неонови тетри

Неонови тетри

Любима на много акваристи, това е малка, пасажна и красива рибка. Произхожда от речните басейни на Колумбия и Амазонка. Освен в дивата природа е навсякъде по света, в различни по форма и размер аквариуми. Срещат се няколко вида фантома – червен, розов и черен. В пълна зрялост достигат дължина от 4-5 см. Отглеждането не е трудно и не са необходими кой знае какви специални условия. Нужен е аквариум с вместимост от 50 л при наличието на 5 броя от вида – минималнотото изискване за брой, защото рибата е пасажна и обича да плава с другите видове от семейство Херациди. Не са претенциозни към водата си, но параметрите, с които трябва да се съобразяват стопаните им са температура между 21 и 29 °C и киселинност около 5-6 pH. Фантомите обичат аквариумната си среда гъсто залесена, с тъмен грунд и лека светлина. Хранят се с почти всичко – както суха храна, така и жива като артемия, дафния и тубифекс.

Разликата между представителите от вида на полово равнище е, че женските имат щрихи с червен цвят, а пък мъжките - по-дълги перки. Размножаването изисква двойката да бъде преместена в отделен съд, гъсто залесен и за предпочитане с плаващи на повърхността растения. След като женската хвърли хайвер (който наброява около 300 яйца) и мъжкият го оплоди, родителите трябва да бъдат върнати в основния аквариум. След 1-2, до 3 дни малките рибки се излюпват и започват да плуват. Можете да ги храните с много ситна или новоизлюпена артемия.

Серпа  Черен женски фантом

Черен женски фантом

Тялото на серпата е високо и странично сплескано и достига на размер до 4 см. Често е наричана „кървава тетра“ или „малка червена тетра“, породено от факта, че има специфично червено оцветяване на тялото, вариращо в различни нюанси от ярко червено до червеникаво кафяво. Окраската включва едно черно петно зад хрилните капаци и червени перки с черно-бял кант. В дивата природа се среща в басейните на реки със спокойни и черни води с гъста растителност.

Популярна аквариумна рибка е, препоръчително е да се отглежда в пасаж от 6 до 10 индивида или повече, при наличието на по-малко екземпляри в общ съд се наблюдава агресивно поведение, особено по време на хранене. Температурата на водата трябва да е между 22 и 26 °C, pH – от 5 до 8, а твърдостта между 10 и 25 немски градуса. Съдът трябва да е не по-къс от 60 см, добре залесен и с много укрития. Този вид риби предпочитат да обитават средните слоеве на водата. Препоръчително е наличието на плаващи растения, които да разсейват светлината.

Тернеция

Представителите на този вид достигат дължина до около 6 см, имат сравнително четвъртита форма на тялото и преливащ сивкав цвят. Мъжките екземпляри са по-дребни, а женските имат по-заоблено тяло. В естествената си среда живее на пасажи от най-малко 6 индивида.

В аквариуми обаче могат да живеят и на групи от 3-4 екземпляра. Тенерцията предпочита топла вода около 26 °C, но с течение на времето и аклиматизацията може да започне да понася и по-хладка температура. Изисква ниска твърдост, киселинност между 6 и 8 pH и изобилие от растения. Склонна е да се адаптира към различни условия и себеподобни. Не е агресивна, но не се препоръчва да се отглежда с по-бавно движещи се или по-дългоперести риби, като бетите например. Всеядна е, препоръчва се от време на време да получава жива храна и да се внимава за размера на частиците храна.

На двегодишна възраст достига полова зрялост, хвърлянето на хайвера се осъществява в отделен аквариум, който трябва да изобилства от растителност. Често възрастните изяждат яйцата и затова след хвърлянето на хайвера родителите трябва да бъдат изолирани от него.

Серпа
Серпа