Всеки стопанин на куче иска непрекъснато да научава повече любопитна информация и по този начин да разгадава и припознава поведението на своя четириног приятел. Ето 14 невероятни факта за най-популярния домашен любимец:
1. Мокрите нослета
Носовете на кучетата са влажни, за да им помогнат да абсорбират ароматните вещества, чрез отделянето на специална слуз, която помага за тяхното усвояване. Облизването на носа от кучетата е, за да "вземат проби от химикалите", което също им помага да разпознаят миризмата.
2. Професия спасител
Кучетата могат да работят редом с хората на много позиции и да вършат полезни и качествени за човека задачи. Това важи и за водните спасители. Породата Нюфаундленд плува по-добре дори от някои хора. Тя е известна с тази си способност, естествено вродена и подпомагана от водоустойчивата козина и ципи мужду лапите. Издръжливостта им също помага в спасителни операции при удавяне на хора и затова във Франция и до ден днешен, породата е назначавана в спасителните служби. Други кучета, които обичат водата са любрадорите, пуделите, английските сетери и америнаските водни шпаньоли.
3. Зрителен цветови диапазон
Много хора вярват, че кучетата са далтонисти, но това не е вярно. Въпреки че широката цветова гама на която хората се наслаждават, надхвърля кучешките зрителни възможности, те също виждат някои определени нюанси. В случая това са синьо и жълто, защото техните ретини съдържат само отговорните за тези цветове конуси. Въпреки това, дори с ограничен диапазон на виждане, кучетата имат повече пръчици от хората в ретината. Това означава, че са много по-умели от нас да виждат в тъмното.
4. Левичари и десничари
Това учуващо откритие според скорошно проучване гласи, че кучетата имат по-силна дясна или лява лапа, също както хората. Замисляйки се върху този факт, стопаните може би са обърнали внимание, че жестът на побутване с лапа от езика на общуване на кучетата е изпълняван предимно от лапата от предпочитаната страна. Проучването е тествало близо 18 хил. кучета, като им дава задачата за извличане на храна от епруветка и наблюдение с коя лапа посягат. Резултатите показват, че 74% от кучетата показват ясно предпочитание да използват едната лапа пред другата, а останалите 26% използват двете лапи в еднаква степен. Измежду кучетата с предпочитания, 58,3% се оказват десничари (или пък деснолапи), а останалите 41,7% - левичари или леволапи кучета. За сравнение при хората това съотношение е приблизително 90% десничари, на едва 10% левичари и едва 1% редуващ и двете.
5. Достоверен източник
Обонянието на обучените хрътки е толкова точно, че може да бъде допуснато като доказателство в съда. Освен това породата може да следва следи на над 300 часа.
6. Нестандартно потене
Кучетата имат уникален начин да се изпотяват – те регулират телесната си топлина, чрез задъхване. В горещите дни или след ободряваща игра, задъхването и лежане на сенчесто място са няколко минутния отдих за охлаждане на кучето. Те също се потят, но не както хората през челото или подмишншците, а през лапите си. Това става благодарение на мерокринните и апокринните им жлези. Мерокринните се намират в подложките на лапите и са отговорни за активирането на потта, помагайки охлаждането на тялото в жегите или по време на физическо натоварване. Апокринните се считат за потни жлези, те отделят феромони и придават на кучето уникален аромат, позволяващ на себеподобните им да ги идентифицират.
7. Нестандартен лай
Не си мислете, че всички кучета лаят – породата Басенджи по-скоро пее по тиролски маниер (от английски - „yodel“). Звукът наподобява хленчене или издаване на писък като средство за общуване. Тази им черта е спечелила прякора „африканскотко куче, което няма лай“.
8. Победа над хищник
Хрътките са светкавично бързи – толкова, че биха могли дори да победят гепард в състезание на дълги разстояния. Отлични бегачи, тази порода може да поддържа скорост от 60 км/ч в продължение на 12 километра. Гепардите също са невероятно бързи, но могат да поддържат скоростта си само за около 200 до 300 метра и дори да започнат ударно в състезание с хрътка скоро биха били задминати, заради ниската си издръжливост.
9. Обоняние
Мощното обоняние не е само характеристика на хрътките, дори породата с най-слабо развито обоняние може да долови миризми, които са непонятно далеч за хората. Кучетата имат около 300 милиона рецептора в носовете си, според проучвания, докато хората разполагаме едва с около 6 милиона. Дори този факт да не е достатъчно впечатляващ, кучетата имат и вторична система за улавяне на миризми, разположена в мозъка, известна като допълнителна обонятелна система. Тя улавя феромоните, произведени от животни.
10. Носови отпечатъци
Точно както хорските пръстови отпечатъци, всяко куче може да остави единствен по рода си отпечатък на носа си.
11. Глухота
Средно около 30% от далматинците са глухи с едното ухо, а 5% са изцяло глухи и с двете уши, сочат данни на Университетската федерация за хуманно отношение към животните UFAW. Това се дължи на т.нар. Екстремен шарен ген, който е отговорен за бялата им козина и сините очи при някои. Далматинците с по-големи черни петна са по-малко склонни да бъдат глухи, а тези с по-малките – повече.
12. Зариване на екстрементите
Много хора приемат, че ритането на кучетата назад, след облекчаване е техният начин да „заровят“ и покрият изпражненията с трева, пръст, пясък, чакъл или върху каквато настилка се намират. Да, но това е грешна информация – кучетата всъщност правят това, за да маркират територията си. Това е един от начините, по които използват апокринните жлези в подложките на лапите си, които отделят феромони. Това е още по-дълготраен начин да оставят миризмата след себе си дори от уринирането. Така кучето казва на себеподобните си, че е било там.
13. Черен език
Породите чау-чау и шар-пей са единствените с изцяло черен език, а произхода на тази черта точно при тези кучета е неизяснен и все още остава загадка.
14. Безкористни
Както вероятно сте подозирали, кучешката природа се основава на безкористни актове на доброта. Проучвания доказват, че кучетата са едни от малкото животни, които всеотдайно правят неща за другите, знаейки, че нямат лична полза от това. Затова хората и кучетата имат такава невероятно силна и здрава връзка.
Коментари