Те са непретенциозни и през зимата - перфектно наддават на тегло и осигуряват деликатесно месо за 3 месеца
Но това не означава, че трябва да пренебрегвате основните изисквания на птиците за комфорт. Ако го осигурите, ще бъдете напълно възнаградени с тяхната висока продуктивност.
Като цяло отглеждането на патици през зимата не се счита за трудно, въпреки че все пак трябва да се вземат предвид някои характеристики на този процес.
През лятото птиците прекарват по-голямата част от времето си в паша. Но през студения сезон е невъзможно да им се осигурят такива условия, така че трябва да се погрижите за удобно помещение за домашни птици. Освен това при определени породи се отличават някои характеристики на отглеждане, така че при размножаване през зимата трябва да се вземат предвид и подвидовете.
Водоплаващите птици са с изключително силен имунитет и висока устойчивост на болести. Въпреки това при зимното им отглеждане трябва да се погрижите за техния максимален комфорт.
Основните изисквания
Място за зимуване: за тази цел е добре да сте подготвили класическа къща за птици и да преустроите обикновената плевня или всяка друга стая за отглеждане на домашни птици. Основното нещо е да поддържате вътре топло и сухо.
Вътрешно разположение: задължително е да инсталирате достатъчен брой хранилки, поилки, гнезда и кацалки в помещението за патици.
Спазване на температурния режим: студеният сезон представлява известна опасност не само поради замръзване, но и поради резки температурни промени и висока влажност. Помещението трябва да бъде оборудвано по такъв начин, че птиците да не страдат от отрицателни фактори на околната среда. В противен случай може да започне да се разболяват.
Качествена постеля: патиците се чувстват комфортно на дълбока постеля. Тя не само прави престоя удобен, но и спомага за поддържането на оптималната температура в помещението, тъй като служи като естествен източник на топлина.
Изкуствено осветление: за да могат патиците да поддържат продуктивността на яйцата и да продължат активно да снасят яйца и през зимата, трябва да се инсталират допълнителни източници на светлина. Счита се за оптимално, ако дневната светлина е 9 часа.
Въпреки студа, през зимата патиците трябва редовно да се разхождат на открито. За тази цел е желателно да се оборудва отделна зона, първо да се почисти от снега и да се покрие със слама или сухи листа.
Тези изисквания се отнасят за повечето породи патици, но има подвидове, които изискват специални условия. Това са мускусните патици, които са предпочитани от стопаните на домашни птици. Те са спокойни по природа и бързо наддават на тегло. Голямото им преимущество е, че средно възрастен индивид
достига тегло за клане,
още на възраст от 3 месеца
Другият плюс е, че въпреки факта, че мускусните патици също принадлежат към водолюбивите птици, те могат лесно да се справят без вода, така че могат да се отглеждат и през зимата.
Въпреки силата на имунитета и непретенциозността на породата, мускусните патици все още имат някои характеристики, които трябва да се спазват при зимно отглеждане:
- Не трябва да се държат в клетки или леки зимни постройки. За да могат птиците да наддават добре и да се чувстват комфортно, затова трябва да се отглеждат в изолирано помещение през зимата.
- Топли трябва да бъдат не само стените, но и подът на плевнята – където най-често се отглеждат. Освен това подовата настилка трябва да бъде леко повдигната над земята и покрита със слой постелки. Ако като подова настилка се използва бетонна замазка, дебелината на подложката трябва да е малко по-дебела. Това се дължи на факта, че върху краката на мускусните патици няма мастен слой и в студения сезон те могат да замръзнат много бързо.
- Помещението трябва да бъде оборудвано с естествена вентилация и ако се планира да се отглежда голям брой птици, тогава подаването на чист въздух може да се осигури с помощта на захранваща и изпускателна система.
- Височината на помещението трябва да достигне 2 метра, като за всякя патица е необходимо да се осигурят поне 2 кв. метра свободно пространство. Само при такива условия птиците ще се развиват нормално и ще наддават на тегло.
- За нормалната поддръжка на птиците ще е необходимо и допълнително оборудване. На първо място ще ви трябват хранилки: една за 5-6 индивида, поилки с дълбочина най-малко 20 см. Трябва да се има предвид, че е препоръчително да инсталирате затворени поилки в плевнята, така че птиците да не започнат да плуват тях. Кацалките да са направени от дървени греди или трупи. За да не замръзнат патиците, те се монтират на височина 20 см и на разстояние 40 см от стените. Необходимо е също така да се установят гнезда, в които да могат да снасят яйца. Те се правят най-добре под формата на къщички със сламена постелка вътре.
- В навеса за мускусни патици е наложително да включите нагревателите, когато температурата на околната среда падне под -5 градуса. Като цяло трябва да се придържате към такъв режим на отопление, че на закрито, дори при силен студ, да има най-малко 12 градуса по Целзий.
Важно: Трябва да се има предвид, че тези птици могат да летят доста добре, така че е препоръчително да защитите прозореца с мрежа не само около периметъра, но и отгоре. Също така трябва да запомните, че тази порода патици има много чувствителни крайници, така че е необходимо да се ограничи всякакъв достъп до къпане, а когато температурата падне до -10 градуса, ходенето на открито е напълно спряно.
С какво да храните патиците през зимата
Студеният сезон поставя не само определени изисквания за помещенията за отглеждане, но и за тяхното хранене. През лятото няма проблеми с храненето, тъй като птиците са целодневно на паша или плуват.
Зимното хранене има няколко съществени разлики:
Храната се дава не повече от 3 пъти на ден. Това количество е достатъчно, за да осигури на птиците хранителни вещества и енергия. Факт е, че през студения сезон птиците не плуват, не се разхождат, поради което нямат възможност да изгарят излишните мазнини.
В първите две хранения, сутрин и следобед, им се дава мокра каша. За вечерно хранене се използват предимно зърнени фуражи и концентрати. Такива продукти се усвояват дълго време, така че патиците няма да се чувстват гладни до сутринта.
Основата на зимната диета трябва да бъде комбиниран фураж, зърнени храни и трици, тъй като те съдържат максимално количество въглехидрати и хранителни вещества.
За да се насити тялото на птиците с витамини, се препоръчва да се дават пресни зеленчуци и кореноплодни растения: варени картофи, сурови моркови, кръмно цвекло и малко зеле.
Като заместител на пресни билки се препоръчва използването на силаж. Препоръчително е да имате достатъчно от него, тъй като силажът, заедно със зърнените култури, служи като основа на зимната диета на патиците. Като добавка може да се използва и билково брашно. А опитни птицевъди препоръчват да се даде на птиците висококачествено парено сено, което ще служи като ценен източник на витамини.
За повишаване на имунитета към диетата се добавят малки количества рибни отпадъци, месокостно брашно и мая. В смесителите се добавя чиста сол, която ще служи като източник на микроелементи, но всички солени храни задължително се изключват от диетата.
Зимно отглеждане на открито
Въпреки факта, че патиците са изключително издръжливи птици, през зимата е невъзможно да ги държите дълго време навън. Стана дума вече, че краката им нямат мастен слой, а кръвоносните съдове са в излишък. Затова ще бъдат най-уязвимото място на тялото. По този начин по-голямата част от времето те ще прекарват в топла плевня, а не на свободна паша. В същото време липсата на чист въздух може да се отрази негативно на здравето на птиците, а производителността на месото ще намалее значително. Ето защо, до помещението за птици или плевнята, е необходимо да се оборудва оградена площадка, почистена от сняг, където те ще могат да дишат чист въздух. Препоръчва се допълнително да се покрие повърхността на почвата със слама, която ще предпази деликатните крака на птиците от студа.
Коментари