Хранителните навици на кучетата изискват богата на хранителни вещества диета. Кутретата имат различни нужди от възрастните, както и тези с медицински проблеми, които изискват специално, съобразено със заболяването меню. Ако кучето е хранено неправилно или нередовно може да последват загуба на енергичност, летаргия и здравословни проблеми. Затова трябва да приема разнообразна и по възможност домашна храна, включваща протеини, варива, фибри, витамини и минерали. Приемът на супи и мляко прочиства стомашно-чревния тракт и редовното им поднасяне в купичката на любимеца предотвратява проблеми с червата като диария и запек.
Специализираните кучешки консерви са лесен и бърз вариант за заетите стопани, но непрекъснатият им прием не е препоръчителен – диетата трябва да е балансирана и разнообразна. Някои основни съставки в консервираната храна за кучета всъщност могат да бъдат вредни за здравето на любимеца. Възможно е качествената кучешка храна да е по-скъпа, но при условие, че любимецът ежедневно я приема си струва това да бъде изборът за здравословна вечеря. Добре е всеки стопанин да бъде запознат със състава на консервираните храни и да го поглежда на опаковката преди закупуване в името на здравето на кучето си.
Протеините са основна част от състава на консервата – той трябва да идва от лесно смилаем източник, особено при любимците с бъбречни заболявания.
Некачествените протеини причиняват
проблеми с метаболизма
и храносмилането и могат да доведат до гадене, повръщане и диария. Прекомерното съдържание на магнезий също може да е проблем – магнезият е необходимо вещество за кучетата, но в големи количества може да причини тежки заболявания и да допринесе за образуването на камъни в пикочния мехур. Недостигът му в организма път може да има отрицателно въздействие върху нервната система и сърцето, предизвиквайки отпадналост, парализа, респираторна криза или дори смърт. Това е валидно и за котките, но магнезиев дефицит се наблюдава по-често при кучета. Присъствието на необичайно високи нива на витамини също са вредни, например много витамин D повишава нивата на калций в организма, в следствие на което се появяват редица неблагоприятни симптоми.
Калцият и фосфорът в излишък влияят отрицателно върху костите, а това може да е фатално за четириного от едра порода във фаза на растеж например. При кучетата с бъбречни заболявания трябва да се наблюдава приема на веществат калций и фосфор. Високите им нива задълбочават бъбречните заболявания и спомагат образуването на камъни в пикочния мехур.
Натрият също е от значение за четириногите любимци, защото регулира кръвното налягане, подпомага предаването на нервни импулси и поддържа от части баланса между киселини и основи в тялото. Прекаленият му прием
може да повлияе негативно на сърцето,
бъбреците и нервната система
или да доведе до прогресия на налични сърдечни или бъбречни проблеми. Натрупването му в организма може също да дехидратира кучето, увеличавайки производството на урина в опити да бъде изхвърлен от тялото.
Съдържанието на вещества в кучешката храна е значително по-различно от това на котешката. Поради тази причина, въпреки че много стопани се чудят, кучешките и котешките консервирани храни не са взаимозаменяеми. Котките не трябва да приемат кучешка храна, защото регулярният недостиг на протеини води до сериозни проблеми. А котките приемат повече протеини от кучетата. Те са строго месоядни и изискват над 80% от дажбата им да се състои от месо. В кучешката храна то рядко надвишава 70%, защото са всеядни и обикновено в състава на храната има въглехидрати като варива. За кучетата, котешката храна не е чак толкова опасна, но със сигурност разликата в хранителните изисквания вреди. Съставът на опаковките на консервите показва фундаментални несъответствия между хранителните навици и дефиците на двата основни вида четириноги любимци.
Ако в течение на дълъг период от време кучето приема котешка храна възникват здравословни проблеми като затлъстяване, диария, стомашни болки, панкреатит, повръщане, бъбречни заболявания и други. Ако отглеждате и двата вида любимци и кучето инцидентно е похапнало от храната на котката нямате повод за притеснение, освен ако кучето не е алергично към някоя от съставките. Стига консумацията да не е редовна най-много може да повърне или да получи диария. Ако все пак кучето честично яде от храната на котката ограничете достъпа му до нея. Ако забележите, че кучето избягва собствената си храна и няма апетит, най-вероятно е яло от котешката дълго време и е дошло време да се консултирате с ветеринар. Ако не го прави, но забележите някои от гореизброените симптоми също ще се наложи да потърсите докторска помощ.
Ако се наложи да смените кучешката храна с по-подходяща, трябва да го направите по правилния начин. Максимално щадящият за организма на любимеца начин е плавна и постепененна замяна. Диарията, дискомфорта и повръщането са обичайните съпътстващи процеса симптоми. Постепенната смяна става най-добре, ако смесвате старата с новата храна в намаляващо съотношение за продължителен период от време. Например за 10 дни, като започнете със 10% от новата храна в 90% от старата, на следващия ден 20/80 и така докато не преминете през равно съотношение 50/50, към по-висок процент нова храна в смес със старата, стигнете до последния ден със смес от 90% нова храна и едва 10% от старата и не направите окончателното превключване от 100% от новата храна. Можете да ускорите процеса и да направите преминаването за 4-5 дни, в зависимост от организма на любимеца. Десет дни са достатъчно при почти всички кучета, но ако забележите проблеми може да опитате да разтегнете времетраенето на подмяната. Ако цялостното държание на кучето не се променя по време на прехода и има диария всичко е наред. Ако диарията е придружена от летаргия или липса на желание за игра потърсете ветеринарния си лекар за съвет. Същото е при повръщането – ако не е придружено с други необичайни симптоми в поведението, всичко е наред, просто организма се опитва да свикне с промяната. Изпробвайте различни храни, докато не отриете тази, която ще е най-полезна за доброто на четириногия другар.
Коментари