Климатичните промени могат да има опустошителен ефект върху Източното Средиземноморие и Близкия изток, като предизвикат екстремни метеорологични явления. За това предупреждава международен екип учени в ново изследване, осъществено под егидата на Кипърския институт и Института по химия "Макс Планк" в Германия.
Източното Средиземноморие и Близкия изток, където живеят над 400 млн. души, е една от глобалните "горещи" точки на изменението на климата, се подчертава в доклада от международното изследване, съобщиха от Кипърския институт.
Районът е заплашен от горещи вълни, суши, прашни бури и проливни дъждове, от които всички социално-икономически сектори на страните ще бъдат критично засегнати, с глобални последици, предупреждават експертите.
Според анализа Източното Средиземноморие и Близкият изток скоро ще надминат Европейския съюз като източник на парникови газове.
Учените подчертават спешната необходимост от незабавни трансгранични действия за справяне с очакваната криза.
Проучването е мотивирано от стартиралата през 2019 г. инициатива на кипърското правителство за координиране и разработване на съвместен регионален план за действие по климатичните промени.
Резултатите от новото международно научно изследване ще бъдат представени на конференцията на ООН за изменението на климата (COP27) в Египет през ноември.
Коментари