При пролетно засаждане е най-подходящо времето през втората половина на март и началото на април. Стремежът трябва да бъде към по-ранно засаждане. Тогава процентът на прихващане е по-висок и лозите се развиват по-добре през първата година.
Не бива да се засажда в дни, когато температурата е под 0°С, тъй като корените на лозичките са чувствителни на студ.
Преди време обяснихме, че при засаждането лозите може да се подредят в няколко форми - квадратна, правоъгълна и шахматна, или още наречена триъгълна.
Квадратната форма е подходяща за лози, които се режат по чашовидната система и се отглеждат на единични колове. При нея лозите се огряват добре от всички страни, а корените се развиват равномерно във всички посоки. Подходяща е за малки площи и позволява рационално да се използват почвата и светлината.
Накъде да гледат редовете
Посоката на редовете е от голямо значение за развитието и плододаването на лозите, особено при правоъгълната форма на засаждане.
Най-добро осветление на лозите се осигурява при посока на редовете север - юг. При него двете страни на реда се огряват равномерно през деня: преди обяд - едната страна, а след обяд - другата.
Не винаги обаче е възможно да се спази тази посока. В местата, където духат силни ветрове, редовете трябва да съвпадат с посоката на преобладаващите ветрове.
Върху наклонени терени, за да се избегне ерозията на почвата, редовете се ориентират по хоризонталите.
Там, където лозите ще се напояват, посоката на редовете трябва да се определя с оглед на движението на водата. Ясно е, че при определяне посоката на редовете трябва да се имат предвид всички тези фактори.
Маркирайте точно новото място
Маркирането може да се извърши с тел или с въже. За предпочитане е да се работи с тел. С него се отбелязват прави редове и не се променя разстоянието между лозите в реда, докато при маркирането с въже това не винаги е възможно поради разтягането или свиването му след намокряне.
При правоъгълна форма на засаждане най-напред с колчета се отбелязват началото и краят на всеки ред. За тази цел от двете страни на мястото се опъва по един тел, на който има поставени белези на приетите между редовете разстояния. След това напречно между тях се опъва трети тел, по който също има белези, но вече на разстоянието, прието между лозите в реда. С едно опъване на тела се маркира един ред, като срещу белезите се забиват колчета или пръчки. По същия начин се маркират вторият, третият, четвъртият и т.н. ред.
Желателно е колчетата при маркирането на реда да се забиват откъм обратната на посоката на движението страна, за да не се събарят при преместването на тела.
При шахматната форма на засаждане от едната страна в началото на редовете, се опъват два успоредни тела, като вторият е отместен на вътре по посока на редовете на половин разстояние от приетото между лозите. Маркирането на лозите от тел редовете започва от първия тел, а на чифт - от втория.
По такъв начин се получава шахматно разместване на лозите от съседните редове. Крайният ред е отдалечен от границата на половин междуредово разстояние, а крайните лози в реда - на половин разстояние между лозите.
Опреснете лозичките преди засаждането
Един-два дни преди засаждането лрзичките се изваждат от хранилището и се киснат едно денонощие във вода, за да се освежат. Ако има съмнение за просъхване, кисненето може да продължи 2-3 денонощия.
След това се преглеждат една по една, като негодните се отстраняват, а останалите се подготвят за засаждане по специален начин.
Наранените и повредени корени се изрязват до здрава тъкан; избират се около 4 добре развити коренчета, разположени от различни страни на петата, и се подрязват на дължина от 6 до 8 см.
Излишните корени от петата и всички развили се от по-горните възли се премахват до основата.
От калема, ако има покарали повече от една пръчка, се избира тази, която е по-силна и има по-добро разположение. Тя се изрязва на две видими очи, а другите се изрязват до основата.
Познат трик от едно време, за да се улесни прилепването на почвата към корените, е непосредствено преди засаждането да се потапят корените на лозичките в каша, приготвена от пресни говежди изпражнения и глина. Днес се продават и разтвори, които улесняват прихващането.
Геометрията на ямката е важна
Ямката се изкопава от едната страна на колчето с размери 30х40 см и дълбочина с 10 см по-голяма от дължината на подложката. Стената откъм колчето се изкопава вертикална, а на противоположната страна се изхвърля пръстта.
На дъното на ямката се събира рохкава почва във вид на конус, върху който се разполагат корените на лозичката. Лозичката се поставя вертикално точно на мястото на колчето, така че спойката да бъде наравно с нивото на почвата.
При наклонени терени, където има измиване на почвата, спойката трябва да бъде с 3-4 см под нивото на почвата, а в ниските места, където се нанася почва - с няколко сантиметра над нея.
Ямката се запълва до половината с рохкава пръст, която се натъпква внимателно с крак. Желателно е в този момент лозичката да се полее с 6-8 л вода.
След това се насипва пръст до нивото на спойката, забива се колчето до самата лозичка и чепчето се покрива с рохкава почва с ръце на 4-5 см над последното око.
Коментари