В революционно проучване, проведено от изследователи от SDU, Университетската болница в Одензе и Университета в Копенхаген, скромният морков е идентифициран като потенциален съюзник в лечението на диабет тип 2.

Това заболяване, чието разпространение се увеличава както в Дания, така и в световен мащаб, традиционно се лекува чрез промени в хранителния режим и фармацевтични интервенции, които не са лишени от странични ефекти. Проучването обаче представя морковите като естествено, потенциално свободно от странични ефекти допълнение към конвенционалното лечение.

Изследването се фокусира върху въздействието на морковите върху нивата на кръвната захар и чревната микрофлора в продължение на 16 седмици, като се използва модел на диабет тип 2 при мишки. Субектите са хранени с диета с високо съдържание на мазнини, като едната група е получавала допълнително 10 % лиофилизирани моркови на прах. Тази група демонстрира подобрен глюкозен толеранс, критичен фактор при лечението на диабета, който се дължи на биоактивните съединения в морковите.

Ларс Порскяр Кристенсен, водеща фигура в изследването и професор в катедрата по физика, химия и фармация в SDU, подчертава благоприятното въздействие на морковите върху микробния баланс на червата. Този баланс е от решаващо значение за цялостното здраве и регулирането на кръвната захар. Доказано е, че морковите, богати на биоактивни съединения като фалкаринол и фалкариндиол, променят чревната микрофлора към по-здравословен състав, като насърчават производството на късоверижни мастни киселини (SCFA), които играят жизненоважна роля в енергийния метаболизъм и регулирането на кръвната захар.

В изследването, финансово подкрепено от Фонда за научни изследвания на Университетската болница в Одензе, са използвани органично отгледани моркови от датски производител. Откритията показват обещаващо бъдеще за морковите в диетичните стратегии, насочени към лечение на диабет тип 2, с потенциал за подобни ползи от други членове на семейството на морковите. Въпреки това изследователите предупреждават, че тези резултати, макар и окуражаващи, са предварителни и изискват по-нататъшно проучване чрез клинични изпитвания върху хора, за да се потвърди ефикасността на морковите при лечението на диабет.

Методите на приготвяне на морковите също са били разгледани внимателно, като проучването показва, че макар готвенето да влияе върху концентрацията на биоактивните съединения, все още могат да се извлекат значителни ползи от сурови или леко сготвени моркови. Това дава възможност за обсъждане на оптималните методи за консумация, за да се увеличат максимално ползите за здравето от морковите, особено в контекста на лечението на диабета.

С нарастването на броя на случаите на диабет тип 2 в световен мащаб търсенето на ефективни, естествени възможности за лечение е по-актуално от всякога. Датското проучване на морковите представлява значителна стъпка напред в това търсене, като предлага поглед към потенциала на ежедневните зеленчуци в борбата с хроничните заболявания.