Раничко е още да ви подсещаме за добре познатото свистене от полета на тези така досадни и опасни комари, особено в тишината на спокойната лятна нощ, но е добре да се подготвим отрано и да вземем мерки срещу тях.

Най-застрашени от ухапване са хората със сладка кръв, както се казва. Има дори научни доказателства за това каква кръв предпочитат комарите в менюто си. При всички положения, ако се потите повечко, което е неизбежно през лятото в градината (и не само), то вие сте потенциална мишена.

Кръвопийците се навъртат в близост до водоизточници, защото те са основна брънка от възпроизводствения им цикъл, но това не означава, че ако имотът ви се намира далеч от езеро, язовир или река, сте имунизирани. Има наблюдения, че комарите се скатават в растенията и, ако някой ги обезпокои през деня, хапят, и смучат, и дразнят, и после сърби. Иначе са по-активни предимно сутрин рано и на здрачаване, когато е най-приятно да поседнете навън с бира или студен чай и приятна компания.

Отсега ви казваме, а и вие сигурно си знаете, че ухапването от комар може да доведе до доста сериозни заболявания. Сърбежът е най-малкият проблем в случай, че сте по-чувствителни или дори алергични.

Летящите неприятелчета могат да съсипят иначе приятните вечеринки, семейни излети, пикници и дори лагеруването на открито в палатки. Спасението са репеленти, инсектицидни лампи, препарати, с които да третирате площите, пушещи пръчици с благовонни масла, уреди, включени в електрическата мрежа и какво ли още не. Ние обаче имаме друго предложение. Отглеждането на репелентни растения е не само естетически издържано, но и работещо решение. Именно сега е момента да засеете някои от видовете. Ето кои:

Босилек 

Етеричните масла на босилека се използват в редица мазила и пръскала, предназначени за кожата ни с цел защита от ухапванията на комарите. Вместо да хвърляте пари за препарати в бурканчета и шишенца, независимо колко био, еко или органик са, достатъчно е да засадите босилек около беседката, верандата или на перваза.

Изберете си сортове сред разнообразието (лемонен, ментов, шоколадов, червенолистен, зелен, едролистен, дребнолистен и т.н.). Засейте семенцата на първо време в общ съд, а щом младите растения започнат да си пречат, засадете в отделни съдове или директно в градината. Не забравайте, че босилекът е силно топлолюбиво растение. изнасянето трябва да почака до трайно повишаване на температурите. Отредете му слънчево място и не пропускайте да го използвате в кухнята.

Непета 

Непета, коча билка, котешка трева е братовчетка на ментата с множество власинки по листата, които го правят да изглежда леко пухкаво и сиво-зелено. Котките обожават да я похапват, както подсказва и едно от разговорните имена. За медицински цели се използват връхчетата в периода на цъфтеж.

Съдържанието на етерични масла и други биологични вещества е причината комарите да бягат от растението. Ароматът е много подобен на ментата и на джоджена. Непета, освен като билка, често се отглежда и заради декоративната си стойност, сравнително лесно отглеждане и други ползи.

За да я отгледате е достатъчно да се сдобиете с разсад или да се опитате да я захванете от семе. Най-важно е да се осигури слънчево място с отцедлива почва.

Всички менти и братовчедки 

Понеже споменахме ментата, нека не пропускаме да обърнем внимание и на нея, а също и на всички нейни братовчеди и братовчетки с ароматни листа. Повечето от тях са многогодишни и лесни за отглеждане. Намират място най-вече в билковите и цветните лехи, но и на балкона в индивидуални или смесени контейнери. Разнообразието от видове осигурява поне по един представител на семейство Устоцветни подходящ за всяко кътче на имота.

От опит можем да кажем, че смачкани листата на ментата отделят много по-силен аромат. Натриването им старателно в кожата и откритите части работи срещу комари безотказно.

С мента с различен аромат, джоджен и други ароматки можете да се сдобиете дори в хранителните магазини.

Ароматни мушката 

Съвсем скоро ви разказахме за чудотворните ползи от индришето в кулинарията и консервирането, а също и колко лесно можете да се сдобиете с него и да го отглеждате. Е, в темата на днешната статия това разкошно растение се вписва чудесно. Ароматните вещества, които се съдържат в листата, и които се използват за овкусяване на сладка, компоти и сиропи, са и отличен репелент за балкони и тераси.

Освен индришето има още много мушкатени роднини, които ще ви пазят от кръвопийци и други досадни твари. Някои миришат на шоколад, други на ябълки, трети на цитруси, на канела и т.н.

Както всеки пеларгониум или гераниум, ароматните харесват слънцето. Само в такива условия цъфтят повече от обилно. Не бива да прекалявате с храната и най-вече с водата.

Още... 

Още много растения са склонни да застанат на ваша страна не само в борбата с комарите, но и с армията от насекоми, която застрашава зеленчуковите или плодовите култури. Сред тях са лилавата дъхава лавандула и нейните разновидности, лимонената вербена с нежните розови цветове, ярките и слънчеви тагетеси, всички представители на луковото семейство, включително чесъна, екзотичната и така модерна цитронена трева, дивият бергамот с множеството си плюсове в градината и на трапезата, величествените кедрови дървета, острият аромат на евкалипта и още, и още...

Вие си изберете, но се погответе отрано.