Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) преведе над 5 млн. лв. (5 076 691 лв.) на 2 471 земеделски стопани, заявили екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения (Еко–ТН) за Кампания 2023. Интервенцията е включена в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027 и условията за допустимост могат да бъдат изпълнени чрез две практики:
Практика 1 – Засяване и отглеждане в междуредията и по вътрешната граница на парцела с трайни насаждения една или смес от култури, посочени в приложение към Наредба 3 от 10.03.2023г.
Практика 2 - Поддържане на ивици, заети с естествена растителност по краищата на парцелите с трайни насаждения.
Ставките, по които са изплатени субсидиите, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните. За Практика 1 (междуредия) подпомагането е в размер на 224 лв. на ха, а за Практика 2 (ивици) субсидията е 119,69 лв. на хектар.
За да са допустими за подпомагане по Практика 1, земеделските стопани имат ангажимент да засяват и отглеждат в междуредията и по вътрешната граница на парцела с трайни насаждения една или смес от културите в Приложение 15 от Наредба 3 от 10.03.2023 г., където е приложен списък на допустимите култури за засяване и отглеждане в междуредията.
При Практика 2 стопаните следва да поддържат ивици, заети с естествена растителност в краищата на парцелите с трайни насаждения, като максималната ширина на ивицата е до 20 метра, а минималната ширина е 1 метър, върху които не се прилагат продукти за растителна защита. Подпомагането по Практика 2, се извършва за допустимата площ на установената ивица, след извършване на всички проверки.
Земеделските практики, съгласно Наредба 3 от 10. 03. 2023г., чл. 42, се прилагат за парцели с трайни насаждения с избрана схема Еко-ТН, като практиката, с която участва по еко схемата, е по избор на земеделския стопанин.
Коментари