Български фермер отговаря: Тревната площ се тори рано напролет и късно наесен с комбинирани торове с преобладаващо съдържание на фосфор и калий и по-малко азот. През лятото, когато започне интензивен растеж на няколко пъти (3-5) след косене тревата се тори основно с азотен тор, с последваща поливка.
Площта за зеленчуците, в това число и подправките се тори рано напролет преди основната обработка на почвата с комбиниран тор (NPK). През вегетацията зеленчуците се подхранват 1-2 пъти с азотен тор, което не важи за подправките.
При плодните дръвчета – комбинираният тор (NPK) се внася или наесен, след преустановяване на вегетация или рано напролет преди възобновяването й. При леки почви препоръчително е торовете да се внасят напролет. През лятото се правят 1-2 подхранвания с азотен тор, като първото е след юнското опадване на плодовете за наедряване на завръзите (в първата половина на юни), а второто се препоръчва за ранните сортове на костилковите видове (череши, кайсии, праскови и др.) веднага след беритбата. При семковите видове (ябълки, круши) е добре през втората половина на лятото (от средата на юли) да се направят 1-2 листни подхранвания с торове съдържащи фосфор, калий, бор за залагане на плодни пъпки за следващата година.