Трябва да са добре узрели, не ги оставяйте сами да се разпръснат 

Време е! Да, време е да започнем да мислим за следващия сезон, а даже и за следващата година. А какъв по-добър и евтин начин да си осигурите красива и цветна градина от този да си съберете и съхраните семенца сами?
Събирането, съхранението и сеитбата на семена, отглеждането на растения и градина като цяло се смята за вяра в по-доброто бъдеще. Всички се надяваме да е такова.
Семена от всякакви растения (дървета, храсти, многогодишни, едногодишни, двугодишни, луковични, водни, орнаментни, продоволствени, зеленчукови, лечебни...) могат да бъдат запазени. Въпросите са как и кога, за колко време, особено ако вземем предвид различните форми (плодове, кутийки, капсули, шишарки, експлодиращи бомбички със закъснител, ядки, хвърчилки и т.н.), периоди на зреене, дозряване, покой.
Всички семена трябва да се събират в сухи, слънчеви дни, когато са добре узрели и преди да са се разпръснали сами. Индикация за фазата на зреене е цветът на „опаковката“, а спрямо нея се извършва и подходящо почистване. Преди прибиране те трябва да се изсушат добре. Местата за съхранение да са сухи, хладни, проветриви, тъмни, а съдовете за съхранение да не задържат влага.

4 условия за успех 
Изсушените семена се запазват жизнени в хартиени пликове или съдове с херметическо затваряне. Добре е да се добавят и пакетчета със силика гел, които да отнемат излишна влага.
Топлината и влагата могат да провокират преждевременно покълване или развитие на гъбни патогени. Контролирайте ги!
Има и семена (например тези на магнолията), които не бива да изсъхват, защото после не могат да поемат вода. Те се съхраняват във влажен пясък, вермикулит или друг материал.
Съхранени в хладилник при 4 градуса температура семената запазват жизненост най-дълго.

Стерилни цветове не образуват семена 

Точно така! Дори да чакате, дори да искате, много цветя (например с кичести цветове) не образуват семена, просто защото някои органи са заменени с други.
Друга причина за отсъствието на семена са предимно само мъжките цветове.
Трети вариант за неуспешно размножаване чрез семена са хибридните сортове и вариатети. Или с други думи F1, първо поколение. При тях няма гаранция за успешно покълване, а още по-малко за унаследяване на качествата на майчиното растение.
Проблем естествено могат да представляват и факторите на средата, лошо опрашване и др.

Защо някои не поникват? 
Дори семената от магазина имат срок на годност. Точно затова събирането им всяка година е от първостепенно значение за запазване на ценните видове и сортове. Не всяка година обаче е добра, не винаги опрашването протича по план, а е възможно да се случи нещо и по време на съхранение. Та, колкото повече, толкова по-добре.
Семената губят жизненост по много причини. Една от тях е дългото или неправилно съхранение. При отделните видове срокът и методът са строго индивидуални. Информирайте се предварително.

НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ДА: 

* Надписвате семената. На етикета трябва задължително да присъстват вид, сорт, дата и друга специфична информация, ако има такава.

*Проверявате често какво е състоянието на посевния материал. Гъбните патогени се развиват бързо и неусетно.

*Направете тест за кълняемост преди да пристъпите към същинската сеитба, когато ѝ дойде времето.

* Оставите семенца и за птичките през зимата.