"Замърсяването на почвата засяга храната, която ядем, водата, която пием, въздуха, който дишаме, и здравето на нашите екосистеми", заяви заместник-генералният директор на ФАО Мария Хелън Семедо вчера на откриването на тридневен международен симпозиум. "Потенциалът на почвите да се справят със замърсяването е ограничен, превенцията срещу замърсяването на почвата трябва да бъде основен приоритет в световен мащаб", добави тя.
Индустриализацията, войната, минното дело и интензификацията на селското стопанство са оставили наследство от замърсяване в почвата по цялата Земя, а също и растежът на градовете използва почвата като мивка за все по-големи количества битови отпадъци. Това се казва в доклада "Замърсяването на почвата:скрита реалност".
В доклада се изреждат различни примери от света: Китай категоризира 16% от всичките си почви - и 19% от селскостопанските си почви - като замърсени. Има около 3 милиона потенциално замърсени места в Европейското икономическо пространство и в Западните Балкани. В Съединените щати 1300 обекти се появяват в списъка на горепосочените места за замърсяване на Суперфонда в страната.
Тези цифри ни помагат да разберем видовете опасности, които замърсяването представлява за почвите, но "не отразяват пълната степен на замърсяване на почвата по света и подчертават неадекватността на наличната информация и разликите в регистрирането на замърсените сайтове в географските региони", казват екпертите.
Замърсяването на почвите оказва влияние върху продоволствената сигурност както чрез влошаване на метаболизма на растенията, така и чрез намаляване на добивите на култури, както и чрез невъзможност за консумация на култури. Замърсителите също така увреждат директно организмите, които живеят в почвата и я правят по-плодородна.
И, разбира се, почвата, замърсена с опасни елементи (например арсен, олово и кадмий), органични химикали като полихлорирани бифенили и полиетиленови ароматни въглеводороди (полициклични ароматни въглеводороди) или фармацевтични продукти, като антибиотици или ендокринни вещества, представляват сериозни рискове за човешкото здраве.
Според Световната организация по прехрана и земеделие причинителите за замърсяването на почвите не са малко. Най-много замърсяване на почвата се дължи на човешката дейност: промишлени дейности, включително добив, топене и производство; битови, животински и общински отпадъци; пестициди, хербициди, торове, използвани в селското стопанство; нефтени продукти, които се отделят или разграждат в околната среда; дим, генериран от превозните средства.
Така наречените "нарастващи замърсители" също представляват загриженост за здравето на природата. Те включват фармацевтични продукти, ендокринни разрушители, хормони и биологични замърсители; "електронни отпадъци" от старата електроника и пластмасите, които днес се използват в почти всяко човешко начинание и рядко се рециклират.
Коментари