Ако разполагате с достатъчно място в зимната градина, на остъкления балкон, или в хола, може да си направите домашно езерце.

Изберете голям керамичен съд или дървено ведро и го облечете в полиетилен, за да не изтича вода. За малките стаи са подходящи гърнета или аквариуми. Не забравяйте, че водата е много тежка. Ако искате да поставите съда върху маса, първо проверете дали тя ще издържи тежестта на водата и плуващите растения.

Общото тегло на аквариума възлиза на теглото на празния аквариум плюс грунда и декорацията, плюс количеството вода /1л=1кг/. За да изчислите водната маса можете да използвате следната примерна схема:

Дължина х Дълбочина х Височина / 1000 = водна маса.

Някои миниатюрни водни растения се култивират в стъклен аквариум или буркан. Ако ще поставите съда на пода, то тогава го укрепете, за да не се обърне. Което и място да изберете, то трябва да е светло, но не пряко огрявано от слънцето, защото би се напълнило с водорасли.

На дъното на съда разстелете пласт тежка глинена пръст

Нека да е поне 3 см. Покрийте я с 3 см пласт добре измит чакъл

Ако използвате по-голям съд (например 80 л), засадете водните растения в специални кошници с глинена пръст и чакъл, после ги поставете върху камъни на дъното на съда. Напълнете съда внимателно, като пуснете водата да се стича бавно по страничните стени.

В по-малки съдове - стъклени или керамични гърнета, за едно или две растения, засадете направо в глинената пръст и след това допълнете с чакъл. Някои растения, например водният зюмбюл, не се засаждат, а плуват свободно по водната повърхност.

Не избирайте растения, които растат бързо и избуяват твърде много. Подходящи водни растения за стайно отглеждане са:

Eichhornia crassipes (Воден зюмбюл)

Marsilea quadrifolia (Марсилея)

Nelumbo nucifera (Индийски лотос)

Nymphea spp (Водна лилия)

Pistia stratiotes (Пистия, водна салата)

Salvinia natans (Салвиния, плуваща папрат)