При мулчирането се покрива почвата около растенията с различни материали, които могат да регулират водния и въздушния режим в повърхностния слой на почвата.

Мулчът може да бъде различен, но ценен е органичният, който се разлага в почвата.

Специалистите препоръчват като най-подходящо време за мулчиране ранната или късна пролет, в зависимост от климатичните условия на района.

Преди мулчирането е желателно теренът да бъде е влажен и да е почистен добре от покълнали плевели, но заедно с корените им.

Внасят се и подходящи торове, ако са нужни.

Мулчирането предпазваа растенията от прегряване през лятото и от изсъхване.

През есента, когато почвата е още топла и наситена с влага от есенните дъждове, е вторият период за мулчиране. Преди поставянето на мулча пак се премахват плевелите.

Есенната операция защитава от измръзване на корените

Тя се прилага като мулчът се поставя около ствола на дърветата, лозите и храстите.

Слоят мулч трябва да се положи така, че да запълва проекцията на короната на земята.

Той не бива да се допира до ствола на растението.

За какво помага мулчът

Той предотвратява загубата на влага в почвата чрез изпаряване, намалява растежа на плевелите, запазва и благоприятна почвена температура, помага срещу измръзване. Освен това предотвратява и ерозия на почвата.

Органичният мулч още подобрява структурата на почвата - след като изгние, той се превръща в горен слой, а разлагането му доставя хранителни вещества.

Има много видове за избор

Към тях спадат окосена трева, която обаче не бива да съдържа цъфнали плевели и не бива да е третирана с хербициди.

Оборският тор е най-силното средство за подобряване и поддържане на почвата, а освен това служи и за затопляне и предпазване от ниски температури, но трябва да е угнил.

Мулчът от дървесни стърготини е също подходящ. Съществува мулч и от борова кора, които издържа по няколко години. А този от борови иглички се разлага сравнително бавно и позволява водата да прониква лесно в почвата и в същото време не допуска плевели.

Мулч от листа се използва често от градинарите - и той предотвратява появата на плевели.

Мулчът от слама е освен полезен, и красив. Разгражда се бавно и не позволява на плевелите да поникнат, но има опасност в самата слама до има плевелни семена.