Асмовидната формировка от столетия е предназначена не за промишлено производство на грозде, но за едно отлично домашно производство, което също може да дава богата реколта.
Освен това нейните предимства за двора или едно малко извънградско стопанство са доста.
Асмата краси дадена територия, а освен това може да дава богата реколта, ако се оформя и отглежда правилно.
Асмите се славят като по-устойчиви на студовете. Те много рядко страдат от сланите. По-лесно се опазват от болести като мана и сиво гниене.
Гроздето узрява по-успешно и натрупва захари.
Ако търсите място на дворната лоза непременно изберете огрявана от слънцето част от дворното пространство.
След това помислете дали ще направите хоризонтална носеща конструкция или във вид на тунел.
Преценете височината й - обикновено се прави на 2 метра от земята, но всеки решава сам за себе си.
Лозичките се засаждат според мястото, целта и предназначението им /ако искате да ви правят и сянка/. След като се изгради конструкцията се започва с формирането на стъблото и след това на кордоните и на плодните звена.
При засаждането се режат на чеп с две очи а на следващата година - също на чеп с две очи.
Ще израснат два летораста, които трябва да се привързват към опорния кол. Височината им трябва да достига и леко да надвишава тази на носещата конструкция. Те стават дълги - напролет се избира единият от тях - по-силният, а другият се премахва.
Избраната пръчка се полага по хоризонталната част на носещата конструкция и се реже на 6 до 8 очи - брой се от мястото на прегъването - това е началото на кордона.
Лятото се премахват леторастите по стъблото, а тези по кордона се прореждат през един.
На следващата година пръчките по кордона се режат на чепове с две очи, а краят му, който се оставя за продължител - на 6-8 очи. Леторастите по продължителя се прореждат и последният от тях пак се оставя за продължител. Това се прави, докато кордонът не получи желаната дължина.
При желание на една лоза може да се оставят и два, и повече кордона.
Коментари