Тридесет и седем години след раждането на първото бебе в епруветка учените успяха да приложат този метод и върху кучета.
Специалисти от Корнуелския университет, щата Ню Йорк, и от института Смитсън, щата Вашингтон, проведоха успешен експеримент за ин витро оплождане на женско гонче със сперма от два донора - бигъл и кокер-шпаньол. По този начин били получени 19 ембриона.
Женско куче порода бигъл успешно износила и на 10 юли тази година чрез цезарово сечение били родени седем здрави кученца (всичките от различни майки и татковци). Сега малките са здрави и се чувстват много добре.Пет от родените кученца в епруветка са чисти гончета, а другите две са кръстоска между гонче и кокер-шпаньол. Те са получени след 40-годишни неуспешно опити на учени от цял свят в тази посока.
Причината за досегашните неуспехи се крие в особеностите на репродуктивната система на кучетата. При тях неоплодената яйцеклетка изисква повече време за съзряване. По опитен път учените установили, че яйцеклетката трябва да се взема от организма на самката ден по-късно и тогава шансовете за оплождане рязко се увеличават. Освен това учените добавили и магнезий в клетъчната структура, за да имитират специфичните условия, които подготвят сперамотозоидите за оплождане. И накрая учените замразили ембрионите, за да дочакат онзи момент, в който репродуктивната система на стигне до необходимия етап от цикъла, което при кучетата се случва едва 1-2 пъти годишно. Заключителният етап включвал размразяване на ембрионите и поставянето им в сурогатната майка.
Специалистите подчертават, че успешно родените кученца в епруветка ще дадат възможност за успешна борба с наследствените заболявания както при домашните животни, така и при хората. Оказва се, че животните и хората имат около 350 еднакви вродени заболявания.
Например голдън ретривърите са предразположени към развитие на ракови заболявания. Лабрадорите имат очни проблеми. Териерите страдат от алергии, а боксерите са с повишен риск от сърдечни заболявания, епилепсия и рак. А това е възможност да се идентифицират определени гени, които причиняват заболяванията, и те да се заменят с по-добро копие, още преди кучетата да се родят. Техниката ще може да се използва при кучета водачи и други специализирани служебни породи.
Коментари
Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Коментари