ВЪПРОС:

Нашата читателка Василка Стефанова от Кривина се интересува дали прашенето на лозите със сяра може да бъде актуална растителнозащитна практика.

ОТГОВОР:

Това у нас отдавна не се прилага. Една от причините е, че вреди на околната среда, а на второ място - на разположение са подходящи препарати срещу болестите по лозята.

Растителната защита обаче не може стопроцентово да отрече и днес ползата от сярата при гъбните болести.

Ако някой все пак реши да го прави, трябва да знае:

прашенето да не става при температури над 20-25 градуса, защото при по-топло време може да се получи фитотоксичност и да се прояват нежелани дефекти по листата - пригори;

дозата приблизително е 2 кг сяра на прах на декар. Сяра се смесва с дървесна пепел в съотношение 2:1 (на две части сяра една част пресята дървесна пепел).

За всички останали: днес сярата е заменена от системни препарати, като Шавит, Еклер и др.,които са комбинирани и освен за брашнеста мана, помагат и срещу мана и сиво гниене.

Има фунгициди, съдържащи сяра

Един от препаратите, който е класика в борбата срещу брашнеста мана е контактният фунгицид с предпазно и фумигантно действие Кумулус ДФ.

Той е безкомпромисно решение срещу брашнестата мана, притежава бързо начално действие и устойчивост на измиване от дъжд и е отлично средство за редуване със системните фунгициди.

Активното му вещество е 800 г/кг сяра

Благодарение на фумигантното си действие продуктът прониква и се разтваря в клетъчната обвивка на вредните гъбни патогени.

Нарушава редица дехидрационни и дихателни процеси, вследствие на което спира нарастването дори и на вече развилия се мицел, като същевременно убива и жизнеността на спорите.

Кумулус ДФ има допълнително действие и срещу вредните видове акари, като потиска тяхното размножаване.