Наскоро Турция преживя един от най-тежките студове в селското стопанство, като температурите се понижиха значително между 10 и 12 април, както съобщи министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмакли. „Подобни неблагоприятни метеорологични обстоятелства доведоха до едно от най-големите измръзвания в селското стопанство в нашата история, което идва след голямото измръзване в селското стопанство през 2014 г.", обяви Юмакли в социалните мрежи.

Температурите достигнаха до минус 15 градуса по Целзий в някои региони, отбелязвайки най-студеното време от 30 години насам, информира FreshPlaza. Това късно застудяване съвпадна с началото на пролетния вегетационен период, като засегна селскостопанското производство в множество региони.
В Маниса, ключова провинция за отглеждане на грозде, близо 80 % от лозята са пострадали. Абдуллах Шенол, ръководител на местната селскостопанска камара, предупреди: „Това лято гроздето ще бъде оскъдно, а ако го има, ще бъде много скъпо".
Гюнгьор Левент, местен собственик на лозя, повтори: „Тази година вече е загубена... Ако се сблъскаме с още един такъв студ, производството ще спре".
В Малатия, където се произвеждат 85 % от кайсиите в Турция, се съобщава за големи загуби. Рамазан Озкан, ръководител на стоковата борса в Малатия, отбелязва, че почти всички селскостопански продукти, с изключение на пшеницата и ечемика, са претърпели щети. Той предупреди, че приходите от кайсии, надхвърлящи 500 млн. долара годишно, могат да изчезнат тази година.
В друг източен град, Елазъг, кайсиевите, ореховите и бадемовите дървета са пострадали от сланата и снеговалежа. Фермерите в райони като Бурса и Невшехир прибягват до палене на огън в овощните градини, за да защитят плодните дървета. Въпреки тези усилия в Испарта са засегнати 30 % от продукцията на рози и 40-50 % от реколтата на череши, праскови и кайсии.
Текирдаг и централен Чорум също съобщават за щети. Държавната метеорологична служба на Турция предупреди, че заплахата от измръзване все още не е отминала, което породи безпокойство сред земеделските стопани.