Важно е специфичните нужди на животните да бъдат задоволени и всички промени в диетата да се правят постепенно
Януари е важен момент за оценка на оставащите запаси от зимен фураж, особено след изминалата трудна година по отношение развитието на тревата. Вследствие на това в много ферми може да няма достатъчно силаж за правилното отглеждане на животните.
„Важно е да преоцените бюджета си за фураж и ако е необходимо, да предприемете стъпки за увеличаване на запасите от силаж или намаляване на търсенето. Колкото по-рано направите това, толкова по-добре", казва Елизабет Калвин, съветник по млечно животновъдство в ирландския Колеж по земеделие, храни и предприемачество в селските райони (CAFRE). Тя обръща внимание на няколко съвета за изхранването на животните през зимата, като уточнява, че ситуацията във всяко стопанство е различна основно поради факта, че стадата излизат на паша по различно време след зимата.
Бюджет за фуражи
Първата стъпка за установяване на наличностите на фуражи е да се преброят подредените бали и след това да се използва процентът на сухото вещество (%СВ), за да се определи коефициентът на преобразуване на плътността на фуража. Факторите за преобразуване на обема на фуража в тегло са както следва:
За да се изчисли обемът на силажа, който е складиран в яма, се умножава дължината на пространството заето с фураж по неговата ширина по средната височина (в метри), за да се получи обемът в м3. След това съответната цифра за преобразуване на базата на сухото вещество в силажа се умножава по обема, за да се получи теглото на силажа в тонове.
За да се изчисли количеството натрупан на бали силаж, броят на балите се умножава по средното тегло на една силажна бала и така се получава общото тегло в кг. След това общото тегло се умножава по съответната цифра за преобразуване, за да се получи общото тегло на силажа в тонове. Например: дължина 18 м x ширина 10 м x средна височина 4 м = 720 м3 при 25% СВ (720 м3 x 0,68) = 489,6 т силаж. При купчина от 120 бали при 0,8 т/бала ще се получи 96 т текущ общ запас във фермата, включително балите се получават 586 т.
Следващата стъпка е да се изчисли общото потребление на стадото и то да се оцени спрямо общия наличен силаж, за да се установи дали може да се прояви недостиг. Общите данни за потреблението от млечните крави, сухостойните крави и младите животни в следващата таблица са дадени като се приеме, че сухото вещество в силажа е 25%. „Важно е да се отчете всяко животно във фермата, което се храни със силаж, а също и да се използват действителните данни за потреблението и да се предвиди надбавка за остатъци/марж", подчертава Елизабет Калвин.
Примерното изчисление на потреблението на фураж е както следва:
В този пример силажът на склад от 586 т не е достатъчен, за да задоволи търсенето на стадото от 696,5 т (с изключение на маржа от 10%). Следователно има минимален дефицит от 110 т. Изчислението на търсенето на фураж е нещо, което може да се направи с вашия консултант по храненето, за да се гарантира, че то е съобразено със силажа, който имате във фермата, и диетата, която използвате. На този етап фермерите имат предимството да погледнат назад и да сверят направеното изчисление с това, което е използвано през предходните месеци, за да се уверят, че е точно. Това е особено важно, ако работите с ограничени маржове.
Дефицит на фуражи през зимата
И така, в случаите когато се установи дефицит, специалистите предлагат да има няколко опции за осигуряване на достатъчно наличен фураж през целия зимен сезон. „Първо, важно е да се планира бракуването на непродуктивни животни, например безплодни, куци, с висок брой соматични клетки и по-стари крави с по-лоши резултати", обяснява Елизабет Калвин и допълва: „Това ще намали търсенето на силаж и ще осигури допълнителен източник на доходи и ще подпомогне паричния поток. Вземете тези решения възможно най-скоро, за да окажете по-голямо въздействие върху намаляването на потреблението на силаж. На второ място, намалете сухото вещество в силажа и увеличете концентратите, тъй като сегашната цена при съотношението мляко към концентрат може да е благоприятна за хранене с допълнителни концентрати и съответно намаляване количеството фураж."
Увеличаването на количеството концентрати в диетата може също така да увеличи енергийния прием на кравата, което води до подобряване на млечната производителност, качеството на млякото, състоянието и плодовитостта на кравата. Калвин каза, че млекопроизводителите не бива да забравят, че кравите са преживни животни, които се нуждаят от минимум 40% фураж, на база сухото вещество.
„Типичната диета за крави е 40% фураж, 60% концентрат на база сухото вещество. Ако съдържанието на фураж се намали до под 40% от диетата, съществува риск от храносмилателни смущения", отбелязва Калвин и допълва: „Освен това, ако силажът е мокър и кисел, помислете за хранене с концентрати на основата на фибри, а не на базата на нишесте, за да намалите риска от разстройство на търбуха. Уверете се, че кравите с най-висока производителност получават силаж с най-добро качество."
На трето място, комбинирайте силажа, като използвате соеви люспи или пулп от захарно цвекло. Например, 1 кг соеви люспи заменят 4 кг силаж на база прясно тегло, ако приемем, че силажът е 25% сухо вещество. Следващото нещо, което трябва да обмислите, е храненето на сухостойните крави със съотношение 50:50 слама/силаж на база сухото вещество, което е добре за работата и здравето на търбуха.
Въпреки това, кравите изискват по-високо ниво на хранене с концентрат, тъй като сламата има ограничена хранителна стойност. Ето защо са необходими допълнителни концентрати за постигане на висок енергиен прием с цел да се поддържа доброто развитие на една бременна крава и нейното неродено теле. Всички млади животни могат да се хранят със слама и концентрат. Например, на една юница, ако е в добро състояние, може да се дават 4 кг слама и 4 кг концентрат (на база сухото вещество). Поради ниското енергийно съдържание на сламата в сравнение със силажа (съответно 4 срещу 10 MJ/kg сухо вещество) е необходимо по-високо ниво на хранене с концентрат.
И накрая, ако има възможност купете допълнителен силаж и давайте най-добрия, който имате на прясно отелените и високопродуктивните крави. За младите животни може да използвате всякакви фуражи с по-ниско качество. Като цяло Калвин съветва също така специфичните нужди на животните да бъдат задоволени и всички промени в диетата да се правят постепенно.
Коментари